Мета: розширити уявлення учнів про здоровий спосіб життя, про те, що позитивно, а що – негативно впливає на здоров’я; вчити учнів пояснювати, що таке спосіб життя, розпізнавати корисні і шкідливі звички; сприяти виконанню учнями правил здорового способу життя з метою набуття навичок здорового способу життя; виховувати відповідальність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
– Що впливає на здоров’я людини?
– Поміркуйте, на які чинники ви можете впливати, щоб зберегти і зміцнити своє здоров’я,
Робота в групах
– Обговоріть особливості місцевості, де ви живете. Що, на вашу думку, може забруднювати повітря у вашій місцевості?
– Що ви робите для того, щоб навколишнє середовище було менш забрудненим?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що таке здоровий спосіб життя.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 11-14)
1) Читання статті “Здоровий спосіб життя”.
– Що найбільше сприяє збереженню і зміцненню здоров’я?
– Що таке здоровий спосіб життя?
– Чому говорять, що режим
– Що означає правильно харчуватися?
– Як подружитися із фізкультурою і спортом?
– Що означає бути привітними і доброзичливими?
– Які ще корисні звички ви знаєте? Розкажіть про них.
– Що псує здоров’я?
– Яка людина має міцне здоров’я?
– Яке тлумачення здорового способу життя ви прочитали у словниковій скарбничці?
2) Робота за малюнками (с. 11-13).
– Розгляньте малюнки нас. 11.
– Що зображено на малюнку?
– Дайте ім’я дівчинці. Доведіть, що вона веде здоровий спосіб життя.
– Розгляньте малюнки нас. 12 угорі.
– Скільки разів на день повинен харчуватися школяр? 0 котрій годині? Розкажіть орієнтовне меню на 1-й сніданок, 2-й сніданок, обід, підвечірок і вечерю. А як харчуєтеся ви?
– Розгляньте малюнки на с. 12 унизу.
– Якими видами спорту можна займатися взимку? влітку?
– Що зображено на с. 13 угорі?
– Як ви розумієте малюнок на с. 13 унизу?
2. Фізкультхвилинка
Раз! Два! Час вставати –
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідайте,
Швидко втому проганяйте.
П’ять! Шість! Засміялись,
Кілька раз понахилялись.
Сім! Вісім! Час настав
Повернутися до справ.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Бесіда з елементами розповіді
– Усе, що ми робимо тому, що так звикли, називають звичкою. Кожна людина має звички. Є звички корисні та шкідливі.
Акуратно складати одяг, чистити звечора взуття, прибирати робоче місце – все це допомагає навести порядок, краще виконати домашні завдання і порадувати батьків. Такі звички називають корисними.
А звички пізно лягати спати, всюди запізнюватися, відкладати все на потім, розкидати речі змушують нервуватися через дрібниці та вислуховувати зауваження дорослих. Такі звички можуть завдати шкоди репутації і здоров’ю, тому їх називають шкідливими.
– Виберіть із переліку звичок ті, що корисні для здоров’я: загартовуватися, курити, чистити зуби, гризти нігті, казати неправду, робити зарядку.
– Які ви ще знаєте корисні та шкідливі звички? Наведіть приклади.
– Хто з казкових героїв чи літературних персонажів має корисні, а хто – шкідливі звички?
– Як ви розумієте прислів’я: “Звичка – друга натура”; “Усе добре приймай, а злого – уникай”; “Посієш вчинок – пожнеш звичку, посієш звичку – пожнеш характер, посієш характер – пожнеш долю”?
Запам’ятайте! Є звички корисні та шкідливі.
2. Робота над прислів’ями
– Здоров’я маємо – не дбаємо, а втративши – плачемо.
– Той здоров’я не цінить, хто хворим не був.
3. Робота в групах
Практична робота. Складання правил здорового способу життя (додаток)
– Дайте відповіді на запитання і складіть правила здорового способу життя.
Гігієна
– У яких ситуаціях потрібно мити руки?
– Скільки разів на день слід чистити зуби?
– Як часто необхідно відвідувати стоматолога?
– Коли потрібно приймати душ або ванну?
– Які засоби гігієни не можна позичати навіть друзям?
Харчування
– Скільки разів на день слід їсти?
– Скільки свіжих овочів і фруктів треба з’їдати щодня?
– Скільки необхідно з’їдати молочних продуктів?
– Які продукти можна їсти зрідка і в помірній кількості?
– Які продукти краще вилучити з раціону?
Рухова активність
– Які види спорту корисні для здоров’я?
– Що треба виконувати вранці?
– Які вправи допоможуть зняти втому під час уроків?
– У які ігри корисно грати надворі з друзями?
Загартовування
– Чи можна дітям загартовуватися самостійно?
– Які природні чинники допомагають загартовувати організм?
– Які процедури загартовування ти знаєш?
– У яких випадках необхідно припинити процедури загартовування?
Режим дня
– Скільки годин на добу треба спати дітям?
– Скільки разів на день слід їсти?
– Скільки годин необхідно щодня перебувати на свіжому повітрі?
– Скільки часу можна дивитися телевізор або грати на комп’ютері?
– О котрій годині вечора треба лягати спати?
Спілкування
– Які слова називають чарівними?
– Які правила ввічливості ти знаєш?
– Хто виховує дітей і навчає їх гарних манер?
– Що слід зробити, якщо випадково когось образив?
Зважені рішення
– Яке вміння допомагає уникати небезпек?
– Яке правило допомагає ухвалювати зважені рішення?
– Що необхідно зробити перед тим, як діяти?
– Яких наслідків слід уникати?
– До кого треба звернутися, якщо не знаєш, як учинити?
Гарний настрій
– Що людина може відчувати у різних ситуаціях?
– Які почуття приємні і корисні для здоров’я?
– Що можна зробити, коли тобі сумно або нудно?
– Які ігри поліпшують настрій?
– Запишіть у зошит правила здорового способу життя.
– Проаналізуйте, які правила ви виконуєте, а які – ні. Поясніть чому.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Бесіда
– Що важливого було на уроці?
– Що означає “обирати здоровий спосіб життя”?
– Як ви вважаєте, що означає вести здоровий спосіб життя?
– Які правила здорового способу життя вам відомі?
– Чи ведете ви здоровий спосіб життя?
– Які поради щодо здорового способу життя ви виконуєте? Які – не виконуєте? Чому?