Мета: поглиблювати знання учнів про орудний відмінок іменників; формувати вміння і навички застосування правил для пояснення правопису закінчень іменників чоловічого роду; розвивати пізнавальну самостійність; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов та повагу до рідної мови.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 78)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми будемо працювати над правописом іменників чоловічого роду в орудному
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Спостереження за мовним матеріалом (вправа 130, с. 61)
– Об’єднайтеся в групи, розгляньте уважно таблицю.
– Які закінчення мають іменники чоловічого роду в орудному відмінку?
– Від чого це залежить?
2. Складання опорної схеми
– Побудуємо схему-опору, яка допоможе краще засвоїти правильне написання закінчень іменників чоловічого роду на – а, – я в орудному відмінку однини.
3. Ознайомлення з правилом (с. 62)
4. Первинне закріплення (вправа 131, с. 62)
– Запис поданих слів в орудному відмінку.
– Виділіть закінчення. Поясніть їх правопис.
5. Словникова скарбничка
– Як ви розумієте значення слова цемент?
– Поставте слова, записані в рамці на с. 62 підручника, в орудний відмінок.
– Складіть і запишіть речення з цими словами.
– Прочитайте, що у вас вийшло.
6. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота (вправа 132, с. 62)
– Спишіть речення, розкриваючи дужки.
– Виділіть закінчення. Поясніть їх правопис.
– Як називаються слова над, за? (Прийменники)
2. “Візьми до уваги!”
Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 63).
3.Творча робота
– Запишіть відповіді на запитання. Слова, подані у дужках, поставте у форму орудного відмінка однини.
– Виділіть закінчення іменників чоловічого роду.
– Де не замерзає насіння рослин? (під, сніг)
– З ким тато збирав на землі каштани? (з, син)
– Чим мама нагодувала дітей? (смачний, борщ)
4. Робота над загадками
– Відгадайте загадки. Відгадку поставте в орудному відмінку і підніміть картку із закінченням – ом, – ем, – єм.
– Влітку любить полювати,
А зимою в лігві спати,
Як зачує він весну,
Прокидається від сну. (Ведмідь)
– Тоненьке, вузеньке,
По землі в’ється,
Як батіг, довге,
Але не б’ється.
Людини боїться,
Молоко вживає,
У лісі їх багато,
Мабуть, кожен знає. (Вуж)
– Сам вечірньої години Заховався в кущ калини Та на дудочку одну
Грає пісню чарівну. (Соловей)
– Щоб жили у мирі скло,
Пластмаса, шкіра,
Целофан, хутро й бетон,
Пінопласт, папір, картон,
Всіх здружу я, крім людей.
Зрозуміли, хто я?.. (Клей).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра “Закінчи речення”
– На уроці я вчився…
– Найбільше мені сподобалося…
– Наступного уроку я хочу навчитися…
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 133 (с. 63); вивчити правило (с. 62).