ОРІЄНТОВНІ ПЛАНИ-КОНСПЕКТИ УРОКІВ
Тема 4. КОМПОЗИЦІЙНІ ПРИЙОМИ У СКУЛЬПТУРІ ТА ДЕКОРАТИВНО-ПРИКЛАДНОМУ МИСТЕЦТВІ (8 годин)
Урок № 35. ЗУСТРІЧАЄМОСЯ З ЛІТОМ
Мета:
– навчити учнів спостерігати за природою, зміною кольорів у природі різну погоду;
– розвивати уяву, фантазію, кольоросприйняття ока, формувати естетичні почуття, смак, активізувати ініціативу учнів;
– виховувати дбайливе ставлення до природи, почуття національної гордості.
Оснащення
– Матеріали та інструменти: папір для малювання,
– Зоровий ряд: репродукції картин (А. Куїнджі “Березовий гай”; Й. Бокшай “Гірський пейзаж”; С. Васильківський “Український пейзаж”, “Полтавщина. Тихий вечір”;
О. Юрченко “Ворохтянський мотив”; І. Айвазовський “Чорне море”).
– Літературний ряд: Р. Купчинський “Мій край”, А. Камінчук “Зацвітає калина…”, загадки та приказки про літо.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку
2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ
Учитель. Відгадайте загадку.
В небі ластівка летить,
З вітром листя шелестить,
Воду п’є лелека.
Сонце палить. Спека.
Дозріває жито.
Яка пора? (Літо)
– А ви радієте літу? Чому?
Послухайте українські приказки про літо.
– Бджоли раді цвіту, люди – літу.
– Літо зиму годує.
– Хто влітку ледарює, той узимку біду чує.
– Що влітку вродиться, то взимку згодиться.
– Червень тому зелениться, хто працювати не ліниться.
– У липні день одбуває, а спека прибуває.
– Як у серпні дбаємо, так зимою маємо.
3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Послухайте вірш і скажіть, про що ми говоритимемо сьогодні на уроці.
Зацвітає калина,
Зеленіє ліщина.
Степом котиться диво-луна.
Це моя Україна,
Це моя Батьківщина,
Що, як тато і мама, одна!
(А. Камінчук)
Правильно, сьогодні ми говоритимемо про нашу рідну неньку-Україну.
4. ВИКЛАДАННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель. Сьогодні ми завершуємо навчальний рік, але не завершується наша подорож країною Образотворчого мистецта.
Попереду на нас чекає ще багато цікавого і незвичайного.
Для нашого останнього уроку я підготував (-ла) цікаві роботи видатних художників, які оспівували красу української землі: гірські пейзажі Західної України, поля та краєвиди Центральної та Східної України, Чорне море у Криму.
Наша Україна настільки красива і різноманітна, що завмирає серце, коли бачиш цю красу. Тому багато художників захоплювалися цією красою і оспівували її у своїх роботах (демонстрування наочності).
Україна завжди давала натхнення не тільки художникам, а й поетам. Послухайте, з яким теплом у серці говорить про Україну Роман Григорович Купчинський:
МІЙ КРАЙ
Україна – край мій рідний
Від Кавказу по Карпати,
І веселий, і свобідний,
І великий, і багатий.
Де е в світі кращі ріки,
Як Дністер, Дніпро-Славута?
Хто покине їх навіки,
Тому в серці вічна смута.
Де є в світі кращі гори,
Де таке повітря свіже?
Де шумлять так гарно бори
І хвилює спіле збіжжя?
Де ясніше сонце світить,
Де гарніше зорі сяють?
Де ж солодше пахнуть квіти –
Як у нашім любім краї!
Фізкультхвилинка
5. ІНСТРУКТАЖ
Учитель. Можливо, ви вже мандрували з батьками Україною – чи то каталися на лижах у Карпатах, чи то відпочивали влітку на Чорноморському узбережжі. Цього літа запам’ятайте все нове, що побачите, та замалюйте свої враження, а ми зробимо виставку ваших робіт – “Чарівні куточки України”.
Сьогодні ж намалюйте свій найулюбленіший куточок рідного краю, наше місто (селище) або якусь його надзвичайну частину, найяскравішу пам’ятку.
6. САМОСТІЙНА ПРАКТИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ УЧНІВ
Зображення рідного куточка України
7. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Підбиття підсумків (загальна оцінка уроку, перегляд дитячих робіт, демонстрування кращих).
2. Проголошення уроку завершеним.