ТЕМА: МИ УКРАЇНЦІ
UNIT 10. WE ARE UKRAINIANS
УРОК 107 (3)
Підтема: Звичаї та традиції.
Мета: Увести і закріпити граматичний матеріал: вживання структур Att (most, some, one, none) of.
Тренувати учнів в усних висловлюваннях.
Розвивати комунікативні здібності учнів.
Удосконалювати техніку читання.
Виховувати повагу до традицій і звичаїв народів різних країн.
Обладнання: Підручник, робочий зошит, картки із завданням для читання “Song Lin’s Letter” (HO).
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
Greeting
1. Привітання і повідомлення теми та мети уроку.
Т: Hello, boys and girls! We’ll discuss national cuisines. We’ll speak about customs and traditions. And we’ll practice some grammar structures.
Warming up
2. Уведення в іншомовну атмосферу.
Т: Listen to a little poem. I’ve made it up myself and guess what we are going to speak about.
Pizza comes from Italy.
Paella comes from Spain.
Americans like hamburgers.
And borshch comes from Ukraine.
Учні слухають вірш у виконанні вчителя та перекладають його.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
Check on Homework
1. Перевірка домашнього завдання.
РЗ, впр. 3 (с. 104).
Учні за бажанням читають свої твори про традиції Великодня в Україні. Учитель виправляє можливі помилки.
Reading
2.
РЗ, впр. 1 (с. 104).
Учні вставляють прийменники і перевіряють правильність виконання вправи під час читання розповіді вголос.
Presenting Grammar
3. Подання граматичної структури All (most, some, one, none) of.
1) Пояснення вчителя.
T: Look at the blackboard and study the words.
Now look at the table.
На дошці подана таблиця.
All | |
It | |
Most | |
Them | |
Some | Of |
Us | |
None | |
You | |
Any |
T: Listen to the sentences and translate them, please. All of us want to know English. Some of them have got computers. He has got lots of pen-friends. Most of them live in the USA. And let us study “Grammar Point” on page (147).
Учні знайомляться з матеріалом “Grammar Point” (c. 147) і відповідають на запитання.
2) Виконання тренувальних вправ.
А) Впр. 1 (c. 147).
Учні відповідають на запитання з опорою на малюнки. Учитель контролює роботу, проходячи між рядами.
Б) Впр. 2 (с. 147).
Робота в парах. Учні ставлять один одному запитання й відповідають на них.
В) РЗ, впр. 2 (с. 105).
Учні виконують вправу письмово в робочих зошитах, учитель в кінці уроку збирає їх на перевірку.
Reading
4. Подання тексту для читання.
1) Pre-Reading Activity. Етап підготовки до читання.
Т: Dear pupils. Now you will read a text. It’s a letter from a Chinese girl. After reading the letter you will complete the chart with foods Song Lin eats at different times. Please, put a tick against those she especially likes.
2) Reading. Етап читання.
НО:
Read the letter.
Dear Svitlana,
You asked me to tell you what we eat and drink here in China. Well, for breakfast I usually have green tea and rice porridge. For lunch I have rice and vegetables and more tea. And for dinner I have rice again, usually with some pork, or chicken. I usually drink tea – again! And we finish the meal with soup.
On special occasions we have duck or fish for dinner. I like duck, but I don’t like fish very much. And in summer we often have fruit, like mangoes or peaches or melons. I love mangoes.
At Chinese New Year we have our favourite meat-dumplings.
Please, write and tell me about food in your country.
Song Lin.
Breakfast | Lunch | Dinner | Special occasions | Summer | New Year |
Учні працюють з роздавальним матеріалом: читають поданий текст і заповнюють таблицю.
3) Post-Reading Activity. Обговорення прочитаного.
Учні відповідають на запитання вчителя в режимі Т Р1 Р2 Р3…
Т: What do you think of Song Lin’s eating habits? What do you like to eat? Can you name some dishes of our Ukrainian cuisine? Do you think traditional dishes are important for every country?
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Homework
1. Домашнє завдання.
Відповісти на лист Сонг Лін.
Summarizing
2. Підведення підсумків уроку.
Т: I want to ask you some questions. What restaurant would you like to go to and what dishes would you like to order there? Why?
Учні по черзі відповідають на запитання вчителя.