Урок 33. ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ У КОРЕНЯХ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО ТА ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ОДНИНІ
Мета: ознайомити учнів з чергуванням голосних звуків у коренях в окремих іменниках жіночого і чоловічого роду; розвивати фонематичний слух; виховувати любов до рідної мови.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Стій, друже, зупинись,
Ти у класі не крутись,
Дзвоник кличе всіх за парти Знання міцні здобувати!
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 115(3), с.59)
– Прочитайте записані пари слів.
–
2. Пояснювальний диктант
Ой, у лузі червона калина похилилася. По дорозі в білий світ вируша поважний кіт. Зайчик сонячний іскриться на лататті у ріці, на піску і на травичці, і у тебе на лиці.
– Підкресліть іменники, що стоять у місцевому відмінку.
– У яких із них відбулося чергування?
– Чому в інших іменниках у місцевому відмінку чергування не відбулося?
– У яких іменниках відбувається чергування приголосних?
3. Каліграфічна хвилинка
– Доповніть прислів’я. Запишіть його каліграфічно.
Осінь багата
– Виконайте звуко-буквений аналіз слова осінь.
– Поставте слово осінь у родовий відмінок однини.
– Що ви помітили?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви ознайомитеся з чергуванням голосних звуків у коренях іменників жіночого і чоловічого роду.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Самостійне дослідження. Вправа 116 (с. 59-60)
– Визначте тип прочитаного тексту.
– Випишіть виділені іменники в таблицю за зразком.
– За власними спостереженнями сформулюйте правило про чергування голосних звуків у коренях іменників жіночого і чоловічого роду.
– Звірте свої висновки із правилом на с. 60.
2. Первинне закріплення. Вправа 117 (с. 60)
Списування тексту з граматичним завданням
– У яких словах відбулося чергування звуків?
– У яких словах може відбутися чергування голосних звуків?
– Доведіть свою думку.
3. Хвилинка-цікавинка
Коли “І” кінчає слово,
“Е” чи “О” завжди готові
“І” в основі замінити
І за нього послужити.
Порівняй: в печі, до печі,
Слово сказане до речі,
Солі, осені і кості,
Від хоробрості і злості…
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Творча робота. Вправа 118 (с. 60-61)
– Спишіть вірш, розкриваючи дужки.
– Звуковий аналіз слів.
– Знайдіть у тексті іменники-антоніми.
– Побудуйте їх звукові моделі.
– Побудова міркування за четвертим завданням вправи.
2. Вибіркове списування. Вправа 119 (с. 67)
– Доповніть прислів’я словами з довідки.
– Самостійне виконання другого завдання.
Перевірка виконаної роботи.
– Побудова міркування за третім завданням вправи.
3. Робота над загадками
– Відгадайте загадки.
– Запишіть слова-відгадки у початковій формі та в родовому відмінку однини.
– Має вуса, пишний хвіст
І негарну звичку:
Спершу добре він поїсть,
Після вмиє личко. (Кіт)
– Листячко зелене їсть.
А пташки її куштують.
І город, і сад рятують. (Гусінь)
– Яке чергування відбулося в цих словах?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що нового дізналися на уроці?
– Коли відбувається чергування голосних звуків в іменниках чоловічого і жіночого роду?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 120, с. 61.