Ціп’як карликовий (Hymenolepis nana) – Тип Плоскі черви Plathelminthes

МЕДИЧНА БІОЛОГІЯ

Розділ 3

БІОГЕОЦЕНОТИЧНИЙ РІВЕНЬ ОРГАНІЗАЦІЇ ЖИТТЯ ТА МІСЦЕ ЛЮДИНИ В НЬОМУ

3.4. Медична гельмінтологія

3.4.2. Тип Плоскі черви ( Plathelminthes )

3.4.2.13. Ціп’як карликовий (Hymenolepis nana)

Карликовий ціп’як (Hymenolepis nana) – збудник гіменолепідозу.

Географічне поширення: повсюдно.

Морфологія. Статевозріла особина білого кольору, довжиною 10-45 мм, складається із 100-300 члеників (рис. 3.88). Сколекс має чотири присоски та втяжний хоботок з одним віночком із 20-30 гачків.

 Ціпяк карликовий (Hymenolepis nana)   Тип Плоскі черви Plathelminthes

Рис. 3.88. Ціп’як карликовий

(Hymenolepis nana), статевозріла особина.

Гермафродитні членики мають три кулястих сім’яники, розташованих в один ряд. Яєчник витягнутий у довжину, дволопатевий, за ним розміщений непарний жовтівник.

Зрілі членики широкі і короткі (0,22 х 0,5-1,0 мм), мають мішкоподібну матку, в якій від 100 до 200 яєць.

Яйця (рис. 3.89) округлі або овальні (50 х х 40 мкм), прозорі, з тонкою двоконтурною оболонкою. У центральній частині яйця знаходиться безбарвна округла онкосфера. Вона має свою власну оболонку і три пари гачків, розташованих паралельно або під невеликим кутом один до одного. Між оболонками яйця й онкосфери

помітні довгі ниткоподібні придатки – філаменти, що відходять по шість від кожного полюса онкосфери.

 Ціпяк карликовий (Hymenolepis nana)   Тип Плоскі черви Plathelminthes

Рис. 3.89. Ціп’як карликовий, яйце.

Фіна – цистицеркоїд.

Життєвий цикл: (рис. 3.90) людина є остаточним і проміжним хазяїном карликового ціп’яка.

 Ціпяк карликовий (Hymenolepis nana)   Тип Плоскі черви Plathelminthes

Рис. 3.90. Ціп’як карликовий, життєвий цикл:

1 – людина – остаточний та проміжний хазяїн; 2 – яйце; З – цистицеркоїд; 4 – життєвий цикл карликового ціп’яка в кишках людини без виходу в зовнішнє середовище

(а – доросла особина; б – онкосфера; в – фіна).

Локалізація в тілі остаточного хазяїна: тонка кишка.

Інвазійна стадія – яйце. Зараження відбувається при заковтуванні яєць із брудних рук. У тонкій кишці онкосфери вивільняються, проникають усередину ворсинок тонкої кишки і перетворюються в фіну. Через 4-6 діб цистицеркоїди руйнують ворсинки; ціп’яки, що виходять, прикріплюються до стінки кишки і за 2-3 тижні досягають статевої зрілості. Весь життєвий цикл карликового ціп’яка триває близько місяця.

Із зрілих яєць онкосфери можуть виходити у просвіт кишківника, починаючи новий цикл розвитку (аутоінвазія). При недотриманні правил особистої гігієни можливе повторне зараження хазяїна (аутореінвазія). Внаслідок цих процесів кількість паразитів у хазяїна може досягати декількох сотень.

Остаточним хазяїном паразита і джерелом інвазії для людини можуть бути пацюки і миші, а проміжним хазяїном – борошняний хрущак і його личинки.

Патогенна діяі ураження слизової оболонки внаслідок дії ферментів онкосфер і механічне зруйнування ворсинок кишківника цистицеркощами; порушення процесів травлення і всмоктування в тонкій кишці, розвиток дисбактеріозу.

Клініка. Хворіють в основному діти. При невеликій кількості паразитів хвороба проходить безсимптомно. При інтенсивній інвазії характерні зниження апетиту, нудота, непостійні випорожнення. Можуть бути болі в животі, алергічні висипки.

Діагностика. Клінічна: поєднання непостійної діареї і токсично-алергічних явищ. Лабораторна: овоскопія свіжовиділених фекалій, тому що яйця ціп’яка швидко руйнуються і деформуються в зовнішньому середовищі. Дослідження повторюють тричі з інтервалом 5-7 днів внаслідок непостійного виділення яєць при невеликому ступені інвазії.

Лікування. Застосовують протиглистяні препарати.

Профілактика. Особиста: дотримання правил особистої гігієни. Громадська: профілактичне обстеження дітей у дитячих садках і школярів молодших класів, працівників дитячих садків і харчових підприємств. При виявленні хворих обстежують всіх членів родини.

Виконання вимог санітарного режиму в дитячих установах, боротьба з гризунами, санітарно-просвітня робота.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)


Ціп’як карликовий (Hymenolepis nana) – Тип Плоскі черви Plathelminthes - Довідник з біології


Ціп’як карликовий (Hymenolepis nana) – Тип Плоскі черви Plathelminthes