Урок 19. ДІЇ ПРИ ПОЖЕЖІ
Мета: учити учнів, як діяти у випадку виявлення пожежі в сусідній квартирі, іншому будинку або деінде; розвивати навички самозахисту в умовах задимленого приміщення; мотивувати учнів до додержання правил протипожежної безпеки; виховувати організованість, дисциплінованість, обережність.
Обладнання: мікрофон, тест.
Попередня робота.
– На дошці накреслити кросворд у вигляді порожніх клітинок із цифрами.
– Учням дати завдання підготувати загадки на пожежну тематику (про пожежу, сірники, вогонь,
– Підготувати тест “Як я знаю правила пожежної безпеки” кожному учневі на аркушах паперу.
Ключові поняття: пожежа, дії при пожежі, телефон пожежно-рятувальної служби, план евакуації, правила протипожежної безпеки.
Хід уроку
І. Повторення вивченого.
1. Розгадування кросворда.
На дошці накреслено кросворд у вигляді порожніх клітинок із цифрами. Учні повинні вписати в клітинки назви спеціальностей лікарів за їхнім описом.
По горизонталі:
1) Лікар, який лікує зуби. (Стоматолог).
2) Дитячий лікар. (Педіатр).
3) Лікар, який
По вертикалі:
4) Лікар, який лікує очі. (Окуліст).
5) Лікар, який лікує вуха, горло, ніс. (ЛОР).
6) Лікар, який займається лікуванням кістково-м’язової системи. (Ортопед).
2. Перевірка домашнього завдання.
– Завдання 5 на с. 94 підручника.
– Розкажіть, які медичні установи є у вашому мікрорайоні або населеному пункті.
– Завдання 2 на с. 36 зошита.
II. Повідомлення теми уроку.
– Сьогодні на уроці ми поговоримо про те, як слід поводитися в разі пожежі в сусідній квартирі, в іншому будинку або деінде.
III. Актуалізація опорних знань.
1. Вправа “Мікрофон”.
– Коли вогонь – друг, а коли – ворог?
Учні по черзі відповідають.
2. Бесіда.
– Що таке пожежа? (Пожежа – це неконтрольоване горіння, що призводить до знищення майна, створює небезпеку для життя і здоров’я людей, завдає шкоди суспільству і державі).
– Що слід робити при пожежі в квартирі?
– За яким номером телефону слід звертатися в пожежно-рятувальну службу?
– Які причини виникнення пожеж?
– Чи можна гратися сірниками, запальничками, бенгальськими вогниками, петардами, феєрверками? Чому?
– Які протипожежні правила ви знаєте? Чи виконуєте ви їх?
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь учителя про дії у випадку виявлення пожежі в сусідній квартирі, іншому будинку або деінде.
2. Бесіда про план евакуації.
– Що таке евакуація? (Евакуація – організоване виведення людей з небезпечних місць).
– Що таке план евакуації? (План евакуації – це документ, у якому вказано шляхи і виходи з приміщення, установлено правила поведінки людей у разі виникнення пожежі чи іншої небезпечної ситуації).
– Для чого потрібен план евакуації?
– Де ви бачили план евакуації?
– Де розміщено план евакуації у школі?
– Як поводитися під час евакуації?
Підбиваючи підсумки, учитель наголошує на тому, що в разі евакуації потрібно уважно слухати керівника і бути дисциплінованими, організованими, чітко виконувати всі команди.
3. Бесіда про виклик пожежно-рятувальної служби.
– Як слід викликати пожежників?
U Набрати номер 101 – телефон пожежно-рятувальної служби.
U Назвати адресу, де сталася пожежа, своє прізвище та ім’я.
U Чітко відповідати на запитання диспетчера, який приймає виклик.
4. Фізкультхвилинка. (За вибором учителя).
5. Робота за підручником на с. 95-98.
Опрацювання тексту і бесіда за малюнками.
V. Закріплення матеріалу.
1. Робота за підручником на с. 98, 99.
– Розгадування ребуса.
– Відгадування загадок.
– Відповідь на запитання 1.
– Робота в парах.
Обговорення ситуацій (завдання 2).
– Відповіді на запитання і виконання завдань 3-5.
2. Робота в зошиті на с. 37, 38.
– Обговорення і виконання завдання 1.
– Самостійне виконання завдання 2 з подальшою перевіркою.
– Обговорення і виконання завдання 3.
– Розгадування ребуса і запис відповіді (завдання 4).
3. Робота над віршами.
– Завдання 1.
– Уявіть себе поетами. Вставте у вірш пропущені слова. Учитель читає вірш, а учні хором називають пропущені слова.
На виклик… (пожежна машина) летить,
Сміливий… (пожежник) в кабіні сидить.
Його телефон… (101) люди знають
І в разі пожежі завжди… (викликають).
– Завдання 2.
Вірші-добавлянки.
1) І малятам, і звірятам дуже добре треба знати: сірники не для забави, з ними страшно мати… (справу).
2) Розігрілась праска дуже, що робити будеш, друже?
За гаряче не хапай, із розетки… (вимикай).
3) Знать повинен учень кожний:
Щоб похід був до ладу, жартувать з вогнем не можна –
Ліс потрапить у… (біду).
4) Вивчіть правила пожежні, будьте завжди обережні!
Знає хай дитина кожна: жартувать з вогнем… (не можна).
4. Метод “Мозковий штурм”.
– Складіть словосполучення зі словом “вогонь”.
Учні по черзі називають.
Наприклад: вогонь корисний, шкідливий, безпечний, блакитний, червоний тощо.
5. Конкурс загадок на пожежну тематику (про сірники, вогонь, дим, вогнегасник, пожежну машину, пожежників тощо).
Учні об’єднуються у 3 команди і по черзі загадують загадки. Одна команда загадала – дві інші мають відгадати. Команді, що відгадала першою, – зараховується 1 бал. Загадки не повинні повторюватися. Виграє та команда, яка набере найбільшу кількість балів.
6. Проведення тестування.
Учитель роздає кожному учню тест із запитаннями і варіантами відповідей. Учні мають обрати одну з відповідей і обвести кружечком бал. Потім порахувати кількість балів. Після завершення вчитель зачитує результати.
Тест “Як я знаю правила пожежної безпеки”
Запитання. Відповіді, з яких потрібно обрати правильні | Бали |
1. Якщо виникла пожежа, як ви будете діяти? Зателефонуєте за номером 101 | 3 |
Покличите на допомогу | 2 |
Втечете, нікому нічого не скажете | 0 |
2. Якщо кімната почала наповнюватися густим їдким димом, як ви будете діяти? Відчините вікно, не зачинивши двері Будете просуватися до виходу Закриєте рот мокрою хустинкою і будете просуватися до виходу, притискаючись до підлоги | 0 2 3 |
3. Якщо загорілась електропроводка, як ви будете діяти? Будете гасити водою | 0 |
Будете кликати на допомогу | 1 |
Зателефонуєте за номером 101 | 2 |
4. Якщо на вас зайнявся одяг? Побіжите, будете намагатись скинути одяг Зупинитесь, впадете, будете перекочуватися, щоб збити полум’я Загорнетесь у ковдру | 0 3 2 |
5. Якщо під час розпалювання духовки газової плити загас сірник, не встигнувши підпалити газ, що ви будете робити? Дістанете другий сірник і станете запалювати газ Перекриєте газ Перекриєте газ і трішки перечекаєте | 0 2 3 |
6. Якщо ви побачили, що у дворі горить сміття, що ви будете робити? Пройдете повз Будете намагатися загасити, закидаючи землею, збиваючи полум’я гіллям дерев Повідомите про це дорослих | 0 3 2 |
7. Якщо ви побачили, що маленькі діти кидають у вогонь папір, незнайомі предмети, аерозолі, як ви вчините? Зупините, поясните, що це небезпечно Пройдете повз Намагатиметесь привернути увагу дітей на інше заняття | 3 0 2 |
8. Якщо під час цікавої телепередачі ви побачите, що з телевізора пішов дим, як ви вчините? Продовжите дивитися телепередачу Покличите на допомогу дорослих Відімкнете телевізор, зателефонуєте за номером 101 і розпочнете його гасити | 0 2 3 |
Результати тестування
Якщо в сумі ви набрали 20-24 бали, то ви добре знаєте правила пожежної безпеки, завжди дотримуєтеся їх і зможете навчити цих правил своїх друзів та знайомих.
Якщо ви набрали 15-19 балів, то ви повинні бути більш обачними, вибираючи, як діяти у складній ситуації.
Якщо ви набрали менше ніж 15 балів, то вам потрібно серйозно зайнятися вивченням правил пожежної безпеки. Це допоможе вам запобігти пожежі, а під час небезпеки зберегти своє життя.
VI. Підсумок уроку.
– За яким номером телефону слід звертатися у пожежно-рятувальну службу?
– Як ви вчините, якщо побачите, що з квартири сусідів іде дим?
– Якими будуть ваші дії при пожежі в будинку, що знаходиться у вашому дворі?
– Що слід робити, якщо пожежа сталася в магазині?
– Які протипожежні правила ви виконуєте?
Завдання: виконайте завдання 6 на с. 99 підручника.