ГОЛОВНИЙ МОЗОК – НЕЙРОГУМОРАЛЬНА РЕГУЛЯЦІЯ ФІЗІОЛОГШНИХ ФУНКЦІЙ – ЛЮДИНА

Біологія – універсальний довідник

ЛЮДИНА

НЕЙРОГУМОРАЛЬНА РЕГУЛЯЦІЯ ФІЗІОЛОГШНИХ ФУНКЦІЙ

ГОЛОВНИЙ МОЗОК

Головний мозок – найбільший відділ центральної нервової системи – розташовується у порожнині черепа. Виділяють задній, середній і передній відділи головного мозку.

Задній мозок складається з довгастого мозку, моста і мозочка. Довгастий мозок – безпосереднє продовження спинного. У ньому знаходяться нервові центри, що регулюють життєво важливі функції (дихання, травлення, діяльність кровоносної системи,

ряд захисних реакцій). Звідси відходять нерви, які керують діяльністю язика, глотки, гортані, щитовидної залози, великих кровоносних судин, внутрішніх органів.

Міст утворюється продовженням довгастого мозку; від нього відходять лицьові і слухові нерви. Через міст проходять нервові шляхи, що зв’язують передній і середній мозок із довгастим і спинним мозком. За довгастим мозком і мостом, у потиличній частині, розташований мозочок, що бере участь у координації рухів, підтримці пози і рівноваги тіла, керуванні багатьма функціями внутрішніх органів.

Середній мозок з’єднує передній мозок із заднім;

тут розташований цілий ряд важливих чутливих і рухових центрів, у тому числі центри зору і слуху.

Передній мозок складається з двох відділів: проміжного мозку і великих півкуль. У проміжному мозку знаходиться безліч центрів, що керують функціями внутрішніх органів, регулюють температуру тіла, відповідають за відчуття спраги, голоду і насичення. Великі півкулі переднього мозку зверху вкриті сірою речовиною – корою великих півкуль, що має складчасту будову. Під корою у глибині півкуль скупчення сірої речовини утворюють підкіркові ядра. Кора великих півкуль відповідає за сприйняття інформації, що надходить до мозку, керує складними формами поведінки, бере участь у процесах пам’яті, розумової і мовної діяльності людини. Вона складається з чотирьох долей – лобової, тім’яної, скроневої і потиличної, у кожній з яких знаходяться центри, відповідальні за прийняття певного виду інформації. У кожну півкулю ці сигнали поступають із протилежної сторони тіла.

Специфічною особливістю людського мозку € наявність у ньому мовних центрів і спеціалізація півкуль. Ліва півкуля відповідає за здійснення математичних операцій і процесу мислення; тут знаходяться слуховий і руховий центри мови, що забезпечують сприйняття усної та формування усної і писемної мови. Права півкуля бере участь у процесах образного мислення, виконує головну роль в упізнаванні людських облич і відповідальна за музичну та художню творчість; відповідає вона і за впізнавання людей по голосу і сприйняття музики.

Для нормального існування організму необхідне збереження цілісності усіх відділів центральної і периферичної нервової системи. Пошкодження окремих ділянок мозку, пов’язане з загибеллю нервових клітин, призводить до порушення різних функцій.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ГОЛОВНИЙ МОЗОК – НЕЙРОГУМОРАЛЬНА РЕГУЛЯЦІЯ ФІЗІОЛОГШНИХ ФУНКЦІЙ – ЛЮДИНА - Довідник з біології


ГОЛОВНИЙ МОЗОК – НЕЙРОГУМОРАЛЬНА РЕГУЛЯЦІЯ ФІЗІОЛОГШНИХ ФУНКЦІЙ – ЛЮДИНА