Довідник з біології
ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ’Я
КРОВ
Внутрішнє середовище організму – це кров, тканинна рідина, лімфа. Всі клітини організму потребують постійного притоку поживних речовин і кисню й в безперервному видаленні продуктів життєдіяльності, що забезпечується внутрішнім середовищем організму.
Кров (sanguis) — циркулююча в кровоносній системі всіх хребетних і деяких безхребетних тварин “рідка тканина” внутрішнього середовища, одна з форм сполучної тканини. Вона складається з клітин і рідкої міжклітинної
Менша частина тканинної рідини надходить у лімфатичні капіляри, утворюючи лімфу (від лат. lympha
Внутрішнє середовище організму зберігає постійність свого складу, фізичних і хімічних властивостей, що забезпечується роботою серця, дихальної, травної і видільної системи. Завдяки регуляторним механізмам організм здатний зберігати постійність внутрішнього середовища при змінах зовнішнього середовища (наприклад, при перепадах температури, тиску). Провідна роль у регуляції постійного внутрішнього середовища належить нервовій системі.
Кров складає 5-9 % маси тіла. Середній об’єм крові у дорослої людини близько 5 л. У кровоносній системі звичайно циркулює близько 50 % крові, решта маси крові знаходиться в кровоносних депо (селезінка, печінка, шкіра). При посиленій м’язовій роботі, крововтраті кров з депо поступає в кров’яне русло. Кров виконує наступні функції: дихальну – перенесення від органів дихання до тканин кисню і назад – діоксиду вуглецю; трофічну – перенесення поживних речовин від травної системи або депо поживних речовин до тканин; видільну (екскреторну) – перенесення кінцевих продуктів дисиміляції до органів виділення; регуляторну – перенесення гормонів та інших біологічно активних речовин до тканин; захисну, пов’язану із здібністю лейкоцитів до фагоцитозу й утворенню антитіл і здібністю крові до згортання; терморегуляторну, пов’язану з високою теплоємністю та теплопровідністю крові й регуляцією струму крові через капіляри шкіри; гомеостатичну, пов’язану із здатністю крові підтримувати постійність внутрішнього середовища організму завдяки постійному її руху, обмиванню всіх тканин і обміну компонентами з міжклітинною рідиною.