Напад Німеччини на Польщу

Тема 1. ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА. СВІТ ПІСЛЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

§1 Початок Другої світової війни (1939 р. – червень 1941 р.)

2. Напад Німеччини на Польщу.

Першою жертвою в Другій світовій війні стала Польща. До нападу на цю країну А. Гітлер готувався кілька місяців. За планом “Вайс”, затвердженим у квітні 1939 p.,стратегічне зосередження та розгортання нацистських військ завершилося 25 серпня.

1 вересня 1939 р. Німеччина напала на Польщу. Для воєнних дій проти цієї країни загарбниками були задіяні 62 дивізії, зокрема 7 танкових. Німецьким

військам протистояла польська армія, що мала 1 млн 750 тис. солдатів і офіцерів, але на її озброєнні було лише 29 рот старих панцерників, 9 рот легких танків і майже 500 літаків застарілих конструкцій. Отже, сили були нерівними.

1 Нацисти представники націонал-соціалістичного руху, насаджуваного в Німеччині А. Гітлером.

2 Мілітаризм – система політичних, ідеологічних і економічних засобів, спрямованих на нарощування військової могутності держави.

 Напад Німеччини на Польщу

Підписання німецько-радянського пакту про ненапад. 23 серпня 1939р.

 Напад Німеччини на Польщу

Польські війська мужньо

билися проти сильнішого ворога. Героїчною сторінкою польської історії стала оборона Варшави. Столицю Польщі гітлерівці змогли захопити лише 28 вересня після жорстоких 20-денних боїв.

Погляд учасника подій

Зі спогадів німецького генерал-лейтенанта К. Дітмара

Поляки утримували ще кілька пунктів: Варшаву, Модлин і косу Хель. Оточені польські частини відстоювали не Польщу, оскільки їй уже ніщо не могло допомогти, а свою військову честь. Як на полях битв, так і в оточених фортецях поляки в основному воювали надзвичайно хоробро, хоча й знали, що повернути втрачене вже неможливо.

Польська армія була розгромлена за три тижні. Нацисти втратили майже 10 тис. убитими. За умовами таємного протоколу Ріббентропа Молотова радянські війська 17 вересня 1939 р. вступили на терени Західної України та Західної Білорусії. Менше аніж за два тижні вони зайняли ці території.

28 вересня 1939 р. між Німеччиною та СРСР був підписаний договір “Про дружбу і кордон”. До нього була долучена мапа та два додаткові таємні протоколи. В одному з них зазначалося, що Люблінське та частина Варшавського воєводства включені до сфери впливу Німеччини, а Литва передається СРСР. Цей договір зафіксував четвертий поділ Польщі й уточнив лінію радянсько-німецького кордону. За домовленістю її було переміщено на схід порівняно з умовами таємного протоколу від 23 серпня 1939 р. Нова лінія кордону майже збігалася з етнографічними межами проживання поляків з одного боку та українців і білорусів – з іншого. Землі з польським населенням залишились у складі Німеччини, а СРСР поширив свою сферу впливу па Литву. Отже, до Німеччини відійшло 48,6 % території Польщі, де проживало 69,9 % її населення, а до СРСР – 51,4 % території Литви та 30,1 % її населення.

Погляд учасника подій

Зі спогадів німецького генерал-лейтенанта К. Дітмара

Відродження польської держави не входило до планів Гітлера що до захоплених німцями східних територій. Стосовно тієї ролі, відведеної польському народу, то її дуже добре визначила подія, яку й тепер згадують з острахом, – Хатинь.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)


Напад Німеччини на Польщу - Історія


Напад Німеччини на Польщу