Мета: ознайомити учнів з прийомом письмового додавання і віднімання багатоцифрових чисел у межах мільйона; вдосконалювати вміння розв’язувати рівняння, задачі; розвивати мислення, математичну пильність; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення. Робота в парах
– Додайте відповіді в порядку спадання – і ви дізнаєтеся, як у Стародавньому Римі називали богиню краси (Грація).
3. Математичний диктант
– Записати в секундах: 2 хв; 4 хв 12 с.
– Знайти, скільки годин складає 1/2 доби; 1/4 доби.
– Ділене виражено різницею чисел 48 і 27, дільник 3, записати частку.
– Перший доданок 74, другий – частка чисел 35 і 5. Чому дорівнює сума?
– Невідоме число зменшили в 4 рази та отримали 24. Запишіть невідоме число.
– Лісники заготовили на зиму півтонни жолудів. Скільки це кілограмів?
– Чому дорівнює периметр рівностороннього трикутника, якщо його сторона дорівнює 15 см?
Відповіді: 120 с; 252 с; 12 год; 6 год; 7; 81; 96; 500 кг; 45 см.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Повторення
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розв’язування прикладів (запис на дошці)
Пояснення. Записуємо одиниці під одиницями, десятки під десятками, сотні під сотнями, тисячі під тисячами. Додавати починаємо з одиниць. До 2 од. додати 9 од., буде 11 од.- це 1 дес. та 1 од. Одну одиницю записуємо, а десяток запам’ятовуємо і т. д.
Аналогічна робота проводиться над прикладами на віднімання.
Учні роблять висновок: письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел виконують так само, як додавання і віднімання трицифрових чисел.
2. Первинне закріплення
Завдання 391 (2) (фронтально)
За необхідності вчитель допомагає учням, дає правильний зразок пояснень.
3. Фізкультхвилинка
Хто вже, хто вже так стомивсь,
Що ліворуч нахилився?
Хто вже спить?
Треба дружно всім вам встати,
Фізкультпаузу почати.
Сонце спить, небо спить,
Навіть вітер не шумить.
Рано-вранці сонце встало
І проміння всім послало.
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Розв’язування рівнянь (з коментуванням)
Щоб знайти невідомий доданок, потрібно від суми відняти відомий доданок.
– Щоб знайти невідоме зменшуване, потрібно до від’ємника додати різницю.
2. Робота над задачами
Завдання 392
– Ознайомтеся зі змістом задачі, повторіть її за скороченим записом. Складіть план розв’язання задачі на основі її аналізу від питання до даних.
1) 7250 – 3240 = 4010 (кг) – картоплі залишилося;
2) 7250 + 4010 = 11 260 (кг);
7250 + (7250 – 3240) = 11 260 (кг) – картоплі було в овочесховищі.
Завдання 393
Після ознайомлення зі змістом задачі проводиться її аналіз від запитання до даних.
22 кг – 5 кг
? – 75 кг
1) 75: 5 = 15 (раз.)
2) 22 • 15 = 330 (кг) – насіння потрібно, щоб отримати 75 кг масла.
3. Завдання для допитливих. “Банк математичних цікавинок”
Завдання 394
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 395; 396 (с. 65).
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що дізналися про додавання і віднімання багатоцифрових чисел?
– Що здалося складним?
– Над чим ще слід попрацювати?