Тема: Повторення правопису слів із дзвінкими приголосними в кінці та середині слів перед глухими
Мета: повторити правопис слів із дзвінкими приголосними в кінці та середині слів перед глухими; розвивати орфографічну пильність; виховувати охайність.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 71, впр. 159)
– Прочитайте складені речення. Яку орфограму повторили?
2. Каліграфічна хвилинка
О оОо Ось ом оя ов
Ознака орден одинадцять
Одна бджола мало меду наносить.
– Поділіть слова на склади; запишіть звукову модель слова бджола.
3. Словникова робота
Гра “Будь уважним”
– Відшукайте правильно написане слово.
Директо, деректор, дирехтор.
Черемуха, черемха, чиремха.
Очеред, очірет, очерет.
Комп’ютер, компьютер, комп’ютр.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми повторимо
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над прислів’ями (с. 71, впр. 160)
– Прочитайте прислів’я. Вимовляйте виразно дзвінкі приголосні звуки в кінці слів. Поясніть зміст прислів’їв.
– Спишіть прислів’я. Позначте будову підкресленого слова. Назвіть слово, у якому 5 звуків, 6 букв.
2. Гра “Знайди орфограму” (с. 71, впр. 161)
– Прочитайте слова. Яка орфограма у цих словах?
– Спишіть, підкресліть букви, що позначають дзвінкі приголосні.
3. Фізкультхвилинка
Ось до лісу ми дійшли,
Потім ми лісочком йшли
І грибочок там знайшли.
Нагнулися, підняли,
У кошик поклали
І рушили далі.
Ми лісочком йшли,
Малинку знайшли.
Дотягнулися, зірвали
У кошик поклали
І рушили далі.
Ми лісочком йшли,
Пташеня знайшли.
Нахилилися, підняли,
В гніздечко поклали
І рушили далі.
4. Розвиток мовлення. Робота в групах (с. 71-72, впр. 162)
– Виразно прочитайте текст, уставляючи пропущені букви.
– Розгляньте малюнок. Який епізод тексту проілюстровано? Розкажіть.
– Спишіть перший абзац тексту, уставляючи пропущені букви. Як перевірити правильність написання цих слів?
– Перекажіть текст. Визначте його тему та будову. Доберіть заголовок.
– Зробіть звуко-буквений аналіз виділеного слова.
5. Самостійна робота
– Спишіть прислів’я, вставляючи пропущені букви.
1) Червона ягі..ка, але на смак гірка.
2) Ло..ка дьо..тю зіпсує бочку меду.
6. Пояснювальний диктант
Берізка красива у різні пори року. Узимку берізки у лісі схожі на снігурок у білих шубках. Берізка людину ще лікує своїми бруньками.
7. Робота над прислів’ями
– Прочитайте прислів’я і поясніть їхнє значення. Випишіть слова з глухими приголосними та порівняйте їх вимову і написання.
– До доброї криниці стежка утоптана.
– Щоб рибу їсти, треба в воду лізти.
– Кішці – смішки, а мишці – слізки.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що повторювали на уроці?
– Як вимовляються дзвінкі приголосні перед глухими? Наведіть приклади.
– Як вимовляються глухі приголосні перед дзвінкими? Наведіть приклади.
– Як перевірити написання слів із сумнівними приголосними? Наведіть приклади.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 72, впр. 163. Спишіть текст вправи 162 до кінця, уставляючи пропущені букви.