Цілі уроку:
– освітня: ознайомити учнів з розмаїтістю сучасних птахів, їхньою роллю в природі й житті людини;
– розвивальна: розвивати вміння знаходити взаємозв’язки між об’єктами вивчення та вміння аналітично мислити;
– виховна: виховувати розуміння важливості існування для нашої планети всіх живих організмів, які на ній існують.
Обладнання й матеріали: скелети й опудала птахів, таблиці “Тип Хордові. Клас Птахи”, “Птахи боліт і узбереж водойм”, “Птахи лісу”, фотографії й малюнки птахів.
Базові
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
– Хто такі птахи?
– Де живуть птахи?
– За якими ознаками тварин відносять до птахів?
– Як розмножуються птахи?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Бесіда з одночасним заповненням таблиці
Групи Птахів | Особливості будови й життєдіяльності | Значення | Представники |
Пінгвіни | Оперення коротке, щільне, без аптерій, грудина і грудна мускулатура добре розвинені. Крила перетворені на ласти (вкриті лускоподібним пір’ям). Водні форми. Харчуються рибою й водними безхребетними | Раніше були об’єктом промислу. Тепер кількість пінгвінів скорочується. Потребують охорони | Імператорський пінгвін, пінгвін Аделі, галапагось кий пінгвін |
Безкільові птахи | Пір’я примітивне, без щільного зчеплення борозенок. Аптерії відсутні. Передні кінцівки (крила) недорозвинені або відсутні, задні кінцівки довгі й міцні, добре розвинені. Грудина невелика, кіль відсутній | Деякі є об’єктом промислу. Деякі види вирощують в неволі | Африканський страус, ему, казуарі, нанду, ківі |
Горобцеподібні | Найбільший ряд птахів за кількістю видів. Зовнішній вигляд представників дуже різноманітний. Більшість видів дрібні, але є середні й великі (родина Воронові) види. Переважно комахоїдні, але є всеїдні та рослиноїдні (але пташенят вигодовують комахами) види | Комахоїдні види мають велике значення для регуляції кількості багатьох видів комах. Зерноїдні види можуть завдавати певної шкоди культурним рослинам | Ворон, грак, галка, ластівки, повзик, сіра ворона |
Куроподібні | Крила короткі, широкі. Політ стрімкий, але нетривалий. Ноги сильні, пристосовані до розгрібання грунту. Виводкові птахи, виводять по багато пташенят | Деякі види одомашнені, інші є об’єктом промислу (їхня чисельність зменшується) | Курка, індичка, цесарка, тетерев, сіра куріпка, перепел, глухар, рябчик |
Соколоподібні | Хижі птахи з гачкоподібним дзьобом і довгими вигнутими кігтями. Дрібні, середні або великі нагніздні птахи. Денні хижаки з добре розвиненим зором. Харчуються різними видами тварин (гризунами, птахами, рибою, комахами тощо). Перелітні, кочові або осілі птахи | Регулюють кількість різних тварин у біоценозах (у тому числі зерноїдних гризунів), можуть завдавати незначної шкоди птахівництву. Ряд видів потребує охорони | Беркут, боривітер, чорний шуліка, тетерев’ятник |
Лелекоподібні | Переважно навколоводні птахи з довгими дзьобом, шиєю та ногами. Цівка й нижня частина гомілки не оперені. Дрібні, середні або великі нагніздні птахи. Харчуються різними видами тварин (рибою, амфібіями, гризунами, комахами тощо). Майже всі види перелітні | Великого практичного значення не мають. Деякі є об’єктами спортивного полювання. Можуть завдавати шкоди риборозплідним господарствам. Деякі види потребують охорони | Сіра чапля, велика й мала білі чаплі, білий і чорний лелеки, колпиця |
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Дати відповіді на питання.
– Які групи можна виділити серед птахів?
– Які особливості притаманні пінгвінам?
– Які особливості притаманні безкільовим птахам?
– Яке значення в природі горобцеподібні?
– Яке значення птахи мають для людини?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити відповідний матеріал із підручника.