Розділ 2 МАТЕРИКИ
Тема 5. Північна Америка
§54 Ріки басейнів Північного Льодовитого й Атлантичного океанів. Басейн внутрішнього стоку
Пригадайте
Від чого залежать рівень і кількість води в ріках?
До басейну Північного Льодовитого океану належать такі великі річки Азії, як Об, Єнісей і Лена та багато інших. Об за площею басейну посідає шосте місце у світі і перше місце в Євразії (майже З млн км2). Вона утворюється від злиття двох річок, що беруть початок на Алтаї. Десь на півдорозі до Карського моря в Об впадає Іртиш, площа басейну
Єнісей починається в Саянах і також прокладає собі шлях на північ до Карського моря. На відміну від Обі, течія 6’нісею переважно бурхлива й стрімка. У руслі Єнісею часто трапляються пороги, що утруднює судноплавство. Проте річка багата на гідроенергію. Не випадково на Єнісеї та його притоках збудовані одні з найбільших у світі гідроелектростанцій.
Лена –
Розливаються Об, Єнісей і Лена навесні, коли тануть сніги. У цей час рівень води в них може піднятися до 12 м, а у нижній течії Єнісею – навіть до 18 м.
До басейну Атлантичного океану належать переважно європейські річки, водний режим яких неоднаковий у різних регіонах.
Наприклад, на рівнинах Середньої Європи багато річок повноводні впродовж усього року (мал. 183).
На відміну від них, річки Південної Європи мають бурхливу течію в холодний період року, а влітку деінде і зовсім пересихають.
Мал. 183. Річка Майн повноводна впродовж усього року
Мал. 184. Повінь на річці Дунай Практичне завдання
Використовуючи карти атласу, визначте найбільші ріки Середньої і Південної Європи. З якими особливостями клімату пов’язані відміни в їхньому водному режимі?
У живленні річок Східної Європи велику роль відіграють талі снігові води. Повені бувають навесні (мал. 184), улітку рівень води значно знижується. У зимовий період більшість річок, як, наприклад, Дунай і Дніпро, замерзають.
Факти сьогодення
Паводки в Європі. Наприкінці літа 2005 року потужний циклон з Атлантики спричинив катастрофічні паводки в ряді європейських країн – в Австрії, Швейцарії, Франції, Німеччині, Чехії, Румунії, Угорщині, Молдові й Болгарії. Тисячі людей змушені були покинути свої домівки. Під водою опинилися цілі села й лани.
Дунай – друга за довжиною (2850 км) та площею басейну річка Європи (мал. 185). Вона починає свій шлях у невисоких горах Німеччини і впадає трьома головними рукавами (гирлами) у Чорне море. У верхів’ях Дунай має типово гірський характер, він повноводний і влітку. Проте ліві й праві притоки ріки беруть початок у різних кліматичних поясах, що ускладнює її водний режим.
Дніпро – третя за довжиною річка Європи (2201 км) і найбільша в Україні. Вона бере початок на Валдайській височині та впадає у Дніпровський лиман Чорного моря. Живиться річка переважно талими сніговими водами, з якими пов’язана весняна повінь. Найнижчий рівень води спостерігається влітку, а також взимку, коли морози сковують Дніпро кригою. На річці споруджено багато водосховищ.
Басейн внутрішнього стоку приймає води найбільшої річки Європи – Волги (3530 км). Басейн Волги нагадує розгалужене могутнє дерево, що охоплює третину площі Східноєвропейської рівнини. Річка бере початок на Валдайській височині й живиться переважно талими сніговими водами. Її стік регулюють водосховища. Найбільші притоки Волги – Кама й Ока – щедро живлять річку, що, впадаючи в Каспійське море, утворює найбільшу в Європі дельту.
Мал. 185. Річка Дунай у межах Будапешта
Серед інших значних річок басейну внутрішнього стоку – найбільші річки Центральної Азії Амудар’я і Сирдар’я, що беруть початок високо в горах. Річки живляться сніговими й льодовиковими талими водами. На рівнинах їхні води розбирають на зрошення. З господарською метою витрачають так багато води, що річки, які ще донедавна впадали в Аральське море, уже не досягають цієї водойми.
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 8 (продовження)
Позначення на контурній карті основних географічних об’єктів материка
Позначте річки: Рейн, Ельба, Дунай, Дніпро, Дністер, Волга, Об, Єнісей, Лена, Амур, Хуанхе, Янцзи, Меконг, Ганг, Інд, Євфрат, Тигр.
ПІДСУМКИ
Річки басейнів Північного Льодовитого океану розливаються здебільшого навесні, під час танення снігів.
Водний режим річок басейну Атлантичного океану помітно відрізняється в різних регіонах.
Річки басейну внутрішнього стоку живляться сніговими, а також льодовиковими талими водами і тому розливаються навесні або влітку.
Запитання і завдання для самоперевірки
Біла горизонтальна смуга на прапорі Австрії символізує річку, яка перетинає країну із заходу на схід, а також протікає територією ще восьми країн Європи (включно з Україною). Назвіть цю річку й країни, які вона перетинає.
У Санкт-Петербурзі перед першою російською біржею є скульптурні зображення богів річок, зокрема найбільшої і третьої за довжиною в Європі. Назвіть ці річки й поясніть, як вони живляться.
Коли й чому розливаються найбільші річки басейнів Північного Льодовитого й Атлантичного океанів?
Назвіть найбільші річки басейнів Північного Льодовитого й Атлантичного океанів.