СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
Урок 26
Тема. Рослини, їх будова. Практична робота. Вивчення будови рослин
Мета: ознайомити дітей із будовою рослин; з’ясувати значущість кожної частини рослини; виховувати дбайливе ставлення до природи.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
>> Вправа “Погода”
– Яка зараз пора року?
– Який місяць?
– Яке число?
– Тепло чи холодно надворі?
– Який стан неба?
– Яка температура повітря?
– Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення теми і
>> Робота над загадками
На дошці – малюнки-відгадки.
– У сукні зеленій стою цілий рік:
Сонечко світить, чи падає сніг.
Голок багато в гадзівстві тримаю,
Тільки не шию і не вишиваю. (Ялинка)
– Батько тисячу синів має,
Кожному шапочку справляє. (Дуб)
– За якими ознаками ви дізналися, що це дуб?
– Які у нього плоди?
– Хто живиться його плодами?
– І красива, і пахуча
Квітка ця, на жаль, колюча. (Троянда)
– Намистиночки малі
Стебло тягнуть до землі. (Конвалія)
– Я тримаю у долоні Намистиночки червоні.
Ягідка ця кислувата,
На
– Лист різний із оксамита,
Соком ягідка налита.
А для хворої дитини
Кращі ліки – чай з… (малини).
– На кущах росте низенько
Оця ягідка кисленька.
Рвеш, так не подряпай ручки,
Бо на тих кущах колючки. (Агрус)
– Назвіть усі ці предмети одним словом. (Рослини)
– Сьогодні на уроці ми говоритимемо про рослини, зокрема про їх будову.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Бесіда про рослини
– Рослини – це жива чи нежива природа?
– Доведіть, що це жива природа. (Вони дихають, ростуть, розмножуються, живляться, помирають.)
– Що потрібне рослині для життя? (Світло, тепло, вода, грунт, вітер)
– Що дає світло і тепло? (Сонце)
– Сонце – це жива або нежива природа?
– Навіщо рослині світло і тепло?
– Звідки рослини беруть воду? (З грунту)
– Отже, рослини пов’язані з грунтовою вологою.
– Для чого рослинам потрібен вітер?
– Вода і вітер – це жива або нежива природа?
Висновок. Жива природа пов’язана з неживою.
2. Практична робота. Вивчення будови рослин
1) Робота з малюнками яблуні, чорної смородини, помідора.
– Розгляньте малюнок яблуні.
– Які частини яблуні зображено? (Яблуко, листя, квіти, корінь, стовбур)
– Які кущі зображені? (Чорна смородина)
– Назвіть частини цієї рослини. (Ягоди, листя, квіти, корені, стебла)
– Назвіть частини помідора. (Помідор, листя, квіти, стебло, корінь)
– Як назвати одним словом яблуко, ягоди смородини, помідор? (Це плоди)
– Де утворюються плоди? (Плоди утворюються на місці квіток.)
Учитель розрізає яблуко, помідор, ягоду смородини.
– Що міститься всередині кожного плоду? (Усередині завжди є насіння.)
– Що є спільного в усіх рослин? (У усіх рослин є корінь, стебло, листя, квітки, плоди і насіння.)
Висновок. Усі рослини мають однакову будову:
– корінь;
– стовбур;
– лист;
– квітка;
– плід.
2) Робота в парах.
На кожну парту до уроків розкладають розрізану на частини рослину. Це можуть бути загальновідомі невисокі трав’янисті рослини.
– Розгляньте окремі частини рослини. Назвіть їх одне одному.
– Покажіть корінь, стебло, листя, квітку. (Діти беруть до рук кожну частину рослини і показують учителеві.)
– Складіть їх у такій послідовності, щоб утворилася ціла рослина.
3) Розповідь про значення кожної частини рослини.
– Навіщо рослині коріння?
РОЗПОВІДЬ ДІДУСЯ КОРЕНЯ
Я сьогодні завітав до вас, щоб ви, діти, почули розповідь дідуся-кореня. У грунті міститься велика кількість коріння. Коріння дерев живуть довго – від 50 до 500 років, кущів – від 10 до 20 років, а трав – від 1 року до 20.
Коріння ростуть упродовж усього життя рослини. Вони рухаються між частками грунту у пошуках води і мінеральних солей.
Своїм коренем я закріплюю рослину в грунті, міцно утримую її. Чим більше рослина, тим більше корінь.
Коренем я дістаю з різних куточків грунти воду для рослини з розчиненими в ній мінеральними солями, які відправляю по стволу до гілок і листя.
– Складемо ланцюжок, що демонструє взаємозв’язок усіх частин рослини.
– Для чого потрібне стебло? (Тримає листя і квітку.)
– Для чого потрібне листя? (Ловить сонячне проміння, листям рослина дихає.)
– Для чого потрібна квітка? (У ній утворюються насіння і плоди.)
– Як ви вважаєте, чи зможе рослина жити без якої-небудь частини?
Висновок. Усі частини рослини важливі та взаємопов’язані. Це єдиний організм.
>> Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1 Гра “Третій зайвий”
– Що “зайве”?
(Гілка ялини)
2. Робота за малюнками
– Які рослини тут намальовані? (Помідор, морква)
– Намалюйте частини рослин, яких бракує.
– Які частини рослин ви домальовували?
– Назвіть намальовані частини помідора. Скільки їх?
– Розкажіть, що ви знаєте про ці рослини.
3. Робота над загадками
– Цвіте синьо, лист зелений,
Квітник прикрашає,
Хоч мороз усе побив –
Його не займає. (Барвінок)
– Стоїть, колихається,
Головою величається,
А торкнеш – кусається. (Будяк)
– Зубів не має, а кусає. (Кропива)
– Влітку в шубі, узимку – у шапці. (Дерево)
– На дереві я родився в кожусі, кожух розірвався, і я на землю впав. (Каштан)
– Ноги на полі, середина на дворі, голова на столі. (Корінь, стебло, насіння)
– Довгий зелений, добрий солоний,
Добрий і сирий, хто він такий? (Огірок)
– І печуть мене, і варять мене,
І їдять, і хвалять, бо я добра. (Картопля)
– Сидить баба на грядках,
Вся закутана в хустках. (Капуста)
– Дівка в коморі, а коса надворі. (Морква)
– Сидить Марушка в семи кожушках,
Хто її роздягає, той сльози проливає. (Цибуля)
– Що то за голова, що лише зуби й борода? (Голова часнику)
– Без рук, без ніг, а вилізе на пліт. (Гарбуз)
– Били мене, били, на шматочки порвали,
У воді мочили, по траві валяли.
Одну половину з кашею поїли,
Другу половину – на плечі наділи. (Коноплі)
– Заглядає у віконечко
Зрощене з зерняток сонечко. (Соняшник)
– Росту при дорозі, всім допомагаю.
Лікую тих, хто опіки має. (Подорожник)
– Сам червоний, сахаристий,
Жупан зелений, оксамитний.(Кавун)
– Червона, солодка, запашна,
Росте низько, до землі близько. (Полуниця.)
– Мене любить кожна юшка, називаюся… (петрушка).
– Є рослина в нас така, що від неї кінь скака. (Овес)
– Листя яких рослин людина використовує в їжу?
V. Підсумок уроку
– Що нового ви дізналися на уроці?
– Що є спільного у будові рослин?
– Де утворюються плоди?
– Для чого рослині корінь, стебло, листя?