Розкрийте положення Ф. Кене про капітал, гроші й торгівлю

Історія економічних вчень

КЛАСИЧНА ШКОЛА ПОЛІТИЧНОЇ ЕКОНОМІЇ

Розкрийте положення Ф. Кене про капітал, гроші й торгівлю

Кене перший у теорії економічної думки досить глибоко обгрунтував положення про капітал. Якщо меркантилісти ототожнювали капітал, як правило, з грошима, то Кене вважав, що гроші є самі по собі безплідним багатством, яке нічого не виробляє. За його термінологією, сільськогосподарські знаряддя, будівлі, тварини і все те, що використовується у землеробстві протягом декількох виробничих циклів, є “первісними авансами”

(за сучасною термінологією – основний капітал). Витрати на насіння, корми, на оплату робітників та ін., які здійснюються протягом одного виробничого циклу, він відносив до “щорічних авансів” (за сучасною термінологією – оборотний капітал). Але заслуга Кене полягає не лише в розподілі капіталу на основний та оборотний за виробничою ознакою. Він зміг переконливодовести, що разом з оборотним у русі перебуває й основний капітал.

Кене висловив цілу низку цікавих неординарних думок щодо торгівлі. Так, визнаючи, що торгівля є “безплідним заняттям”, він, водночас, застерігав від помилкової

думки, нібито завдяки загальній конкуренції вона стала шкідливою – “адже іноземні купці вивозять та отримують на своїй батьківщині ту винагороду, яку ми сплачуємо їм за надані нам послуги; таким чином, цією винагородою ми збагачуємо інші нації”. Не погоджуючись із таким судженням, Кене твердив, що необхідна тільки “абсолютна свобода торгівлі” як умова її розширення, усунення монополії та скорочення торговельних витрат.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


Розкрийте положення Ф. Кене про капітал, гроші й торгівлю - Економічні учення


Розкрийте положення Ф. Кене про капітал, гроші й торгівлю