СІМ’Я БДЖІЛ

СІМ’Я БДЖІЛ – біологічна одиниця, між окремими особинами якої існує тісний взаємозв’язок. Жити окремо бджоли, матка та трутні не можуть. В одній С. б. налічується 1 матка, до 80 тис. бджіл і кілька сотень трутнів. Матка виконує лише одну функцію – відкладає запліднені яйця, з яких виходять робочі бджоли або матки, з незапліднених – трутні. У матки, на відміну від робочої бджоли, добре розвинені статеві органи. За сприятливих умов вона живе 5 і більше років. Робочі бджоли становлять основну масу бджолосім’ї й виконують різноманітну

роботу, пов’язану з життєдіяльністю сім’ї як поза вуликом, так і в ньому. Тому в робочих бджіл добре розвинені зобки, їхні ніжки мають пилкові кошички. Строк життя й кількість робочих бджіл у сім’ї залежать від сезону.

Трутні запліднюють маток і більше ніякої роботи в С. б. не виконують. У вулику вони живуть навесні й улітку, коли в них є потреба, восени бджоли виганяють їх. Присутність у С. б. трутнів в осінній період указує на її неблагополуччя: у С. б. або стара матка, або вона відсутня зовсім.

Наприкінці зими або рано навесні в С. б. з’являється розплід. Залежно від ЇЇ сили, якості матки й умов

узятку кількість розплоду в С. коливається. Навесні кількість розплоду зростає й максимальна його кількість налічується в травні-червні. Під час головного узятку він практично відсутній у гніздах С. б., тому що всі бджоли націлені на збирання нектару, який розподіляють у стільниках. Після закінчення головного узятку його знову стає значно більше, а у вересні-жовтні він практично відсутній. Узимку розплоду в С. б. немає.

Від кількості бджіл у С. б. залежить також кількість кормів, запасених на зиму. Чим сильніша С. б., тим більше буде меду в стільниках, тим забезпеченішими будуть зима й весна, створяться кращі умови для появи и розвитку розплоду.

Властивості С. б. можуть змінюватися зі зміною кліматичних умов, наприклад при пересиланні їх в іншу кліматичну зону.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


СІМ’Я БДЖІЛ - Бджільництво


СІМ’Я БДЖІЛ