Мета: розширити уявлення учнів про сім’ю як чинник здоров’я, про те, що сім’ї бувають різними (коли діти живуть з обома батьками, з одним із батьків, з іншими родичами, у прийомній родині), що члени родини дбають один про одного у різний спосіб; навчати звертатися по допомогу до батьків та інших членів родини; виховувати любов та повагу до членів своєї родини.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
– Які прислів’я про дружбу, взаємодопомогу, товариство ви знаєте?
Орієнтовні відповіді
–
– Одна бджола меду не наносить.
– Дружній череді і вовк не страшний.
– Згода будує, а незгода руйнує.
– Які правила дружного класу ви знаєте?
– Як називається група людей, родичів, які проживають разом, спільно?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про родинні стосунки.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь з елементами бесіди
– Сім’ї (родини) бувають різними: великими і маленькими. Вони не завжди складаються з батьків і дітей. В одній сім’ї можуть жити декілька поколінь: діти з батьками,
– Назвіть склад родин, зображених на сімейних світлинах.
– Зазвичай члени родини живуть разом. Але трапляється, що члени однієї сім’ї живуть окремо. Тоді діти можуть жити з одним із батьків або тимчасово проживати з родичами. Діти, які втратили рідних батьків, живуть у прийомній родині або в інтернаті.
2. Робота за підручником (с. 51-54)
– Яка сім’я є багатодітною?
– Розгляньте фотографії на с. 51. Які бувають родини?
– Що розказав про свою сім’ю автор вірша “Що таке сім’я”?
– Скільки осіб у сім’ї?
– Що сказано про маму?
– Що сказано про тата?
– Що сказано про дідуся і бабусю?
– Що сказано про братів?
– Яка це дружна сім’я?
– Розгляньте малюнки на с. 53-54. Що потрібно робити, щоб ваша сім’я була дружною?
– Яке тлумачення слів “сім’я” й “усиновити” ви прочитали на с. 54?
3. Фізкультхвилинка
Раз! Два! Час вставати –
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідайте,
Швидко втому проганяйте.
П’ять! Шість! Засміялись,
Кілька раз понахилялись.
Сім! Вісім! Час настав
Повернутися до справ.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Продовження роботи за підручником (с. 54-55)
1) Робота над прислів’ями.
– Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько.
– Живуть між собою, як риба з водою.
2) Гра “Так чи ні?”.
– Якщо ти згоден з тим, що почуєш, скажи: “так” і плесни в долоні. У дружній сім’ї члени родини повинні:
– Шанувати старших.
– Не прислухатися до порад членів родини.
– Виконувати свої обов’язки.
– Допомагати одне одному.
– Сваритися.
– Не слухати нікого.
– Піклуватися одне про одного.
– Робити, що заманеться.
– Разом відпочивати.
– Піклуватися про менших братиків і сестричок.
– Виконувати всі хатні справи разом.
– Цілий день бавитися і гуляти.
– Вітати всіх зі святами, днем народження.
2. Вправа “Мікрофон”
– Сімейні традиції і правила – це те, що робить кожну родину особливою. Нерідко ми живемо за цими правилами, навіть не помічаючи їх.
По черзі продовжіть фразу: “У нашій родині є така традиція (щовечора збиратися за сімейним столом, у неділю ходити до церкви, разом подорожувати, займатися спортом…).
3. Розгадування кросворда
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Бесіда
– Що таке родина?
– Яке значення для людини має родина?
– Що у вашій родині цінується найбільше?
– Яка атмосфера повинна панувати у сім’ї, щоб усі були здорові?