Урок 4
Тема. Склад. Перенос слів із рядка в рядок
Мета: поглибити знання учнів про складотворчу роль голосних; закріплювати вміння ділити слова на склади; розвивати орфоепічну чуткість учнів; удосконалювати вміння переносити слова із рядка в рядок; виховувати старанність, акуратність, уважність у роботі.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 19)
– З якої букви ви написали кожне з цих імен?
– Прочитайте імена дівчаток.
–
– Хто склав удома речення тільки з іменами хлопчиків? А хто – тільки з іменами дівчаток? А в кого було речення і про хлопчиків, і про дівчаток?
Кожна група дітей зачитує свої речення.
2. Хвилинка чистопису
Зо ул ор зозуля
– Доберіть слова з цими буквосполученнями. (Зоря, бузок, вулиця, куля, мороз, коридор) Підкресліть букви, що позначають голосні звуки.
– Поділіть ці слова для переносу.
III. Повідомлення теми й мети уроку
– Саме про правила переносу слів із рядка в рядок ми й будемо сьогодні говорити. Ви визначатимете голосні звуки
IV. Повторення та поглиблення вивченого
1. Колективна робота (вправа 20)
– До поданих частин слів додайте склади так, щоб утворилися слова. Запишіть їх.
– Скільки складів і скільки голосних звуків у кожному слові? Який висновок можна з цього зробити?
– Прочитайте правило на с. 11. Чи збігається з ним ваш висновок?
2. Коментоване письмо (вправа 21)
– Прочитайте слова. Які з них можна поділити на склади?
– Спишіть спочатку слова, що містять один склад, потім – два і, нарешті, три склади. Які склади позначено однією буквою?
– Утворіть слова з поданих складів.
– Прочитайте правило на с. 12.
– Отже, перше золоте правило:
Для переносу слів завжди
Потрібен поділ на склади.
Друге правило звучить так:
Склад з однієї букви лиш –
Не перенось його, облиш.
3. Фізкультхвилинка
4. Самостійна робота (вправа 22)
– Спишіть слова, поділяючи їх рисками для переносу.
– Які склади в словах не можна залишити в рядку або перенести?
5. Робота з обжинковою піснею (вправа 23)
– Як ви думаєте, коли співають обжинкові пісні? Прочитайте її.
– А тепер читайте вірш колективно, декламуючи його по складах, як лічилку.
– Які слова становлять один склад?
– Прочитайте перше правило на с. 13. Запам’ятайте його.
6. Робота в парах (вправа 85)
V. Підсумок уроку
– Як визначити кількість складів у слові? Наведіть приклади.
– Яких правил переносу із рядка в рядок треба дотримуватися?
– З рештою золотих правил переносу будемо знайомитися пізніше.
VI. Домашнє завдання з інструктажем
Правила на с. 11-13, вправа 25.