УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ДЕТАЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ

Мета: вдосконалювати вміння детально переказувати текст, творчо його продовжувати; розвивати усне та писемне мовлення, вміння бачити й відчувати красу природи, творче мислення, уяву; виховувати любов та бережливе ставлення до природи.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Робота над загадкою

Диво-сани прилетіли,

Скакуни в тих санях білі.

В санях тих сидить цариця,

Білокоса, білолиця.

Рукавом махає –

Сріблом все вкриває.

– Про яку царицю йдеться у загадці? (Про зиму)

Які слова вам допомогли відгадати цю загадку?

2. Гра “Переплутаний”

Р О М З О

(Мороз)

Н І Ж И С К

(Сніжки)

А Р Г И К

(Крига)

Б О К Г И Р

(Грибок)

Н І Й І

(Іній)

– Яке слово “зайве”? Чому?

3. Робота над скоромовкою

Стоять під снігом сосни сонно,

Сидять на соснах снігурі,

Санчата на ставок з розгону

Скотились весело з гори.

4. Гра “Переплутанка”

– Розгадайте народну прикмету.

 УРОК РОЗВИТКУ ЗВЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ДЕТАЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ

class=""/>

(Сонце блищить, а мороз тріщить.)

5. Гра “Додай кінцівку”

– Грудень рік кінчає, … (а зиму починає).

– Держись, Хома,- … (іде зима).

– Узимку сонце світить, … (а не гріє).

– Біліше зима – … (зеленіше літо).

6. Гра “Відшукай слово”

Д Ж Я З Ь Ю Н Р Ч Т И Д Н Ф К Щ Т М Ж Ю Щ О К Р В Я И Й Ь Л Ч І Ф С (Зимовий ліс)

Підказка. Ви відшукаєте слово, якщо викреслите літери, що повторюються двічі.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

– Заплющте очі й уявіть себе у зимовому лісі. Які асоціації виникають у вас? Чим вам подобається зимовий ліс? (Красою, тишею, казковістю)

– У чому ж казковість зимового лісу? (Сніг засипав усі доріжки, а на ньому різні сліди. В лісі все мовчить. Дуже гарно…)

– Казковість зимового лісу – ще й у тому, що він весь час змінюється: то він стояв чорний і неприступний, то став білий і величний, мов заворожений, і дерева всі в снігу, немов загрузли і вибратися не можуть. А коли впаде іній, тоді лісу не впізнати. Він дивовижний і дуже красивий. Як тільки засвітить сонечко – іній спалахне чарівним світлом і все стане справді казковим.

Сьогодні на уроці ми будемо писати детальний переказ тексту “Зимовий ліс” із творчим завданням.

Як ви розумієте значення словосполучення “детальний переказ”?

(“Детальний переказ” – це такий переказ, у якому передаються всі моменти, які можуть запам’ятатися. У викладі зберігаються специфічні вирази, конструкції, звороти, зміст тексту. Такий переказ збагачує мовлення новими словами та зворотами, зміцнює пам’ять, виробляє навички послідовного викладу.)

– Ви маєте нагоду не лише відтворити авторський твір, але й стати співавтором, оскільки створите власне продовження тексту.

IV. НАПИСАННЯ ПЕРЕКАЗУ

1. Ознайомлення із текстом “Зимовий ліс”

1) Читання тексту вчителем.

ЗИМОВИЙ ЛІС

Я заходжу в зимову лісову казку. Стоять непорушні ялини, вкриті білим снігом. Могутні дуби у святкових пухнастих шапках, з-під яких визирають кучері торішнього листя. То тут, то там вибігають подивитися на мене біленькі стрункі берези. Яскраво палають червоні ягоди горобини. У лісі тихо.

А хто ж тут ходив по снігу, хто залишив стільки слідів? Ось пташині слідочки, а ось стрибав зайчик. А ці сліди дуже дивні. Може, це казка йшла? Цікаво, які сліди вона залишає, де живе?

Може, під ялиною, а може, у лісовій хатинці, яку занесло по самі віконця снігом…

Я йду до тебе, казко лісова.

Теплим подихом розігріваю узори на шибці. Заглядаю в хижу…

2) Аналіз тексту за запитаннями.

– Яка тема тексту?

Яка його головна думка?

– Куди зайшов автор твору?

– Як стоять ялини? Чим вони вкриті?

– Що одягнули дуби? Що визирає з-під них?

– Де вибігають біленькі стрункі берізки?

– Для чого вони вибігають?

– Як палають червоні ягоди горобини?

– Що видно на снігу?

– Чиї ж це сліди?

– Хто, крім звірів, залишив ще сліди?

– Де живе казка?

– Хто до неї йде?

– А що ж побачив кожен із вас у лісовій хатинці, ви допишете самостійно.

2. Робота в парах

Утворення речень та словосполучень

Ялини –

Вибігають подивитись на мене

Дубки –

Стоять непорушні, вкриті білим снігом

Берізки –

В святкових пухнастих шапках, з-під яких визирають кучері торішнього снігу

Червоні ягоди горобини –

Тихо

Слідочки –

Йшла

Зайчик –

Пробігла

Казка –

Яскраво палають

Лисичка –

Пташині

У лісі –

Стрибнув

3. Робота в групах

Добирання прикметників до іменників

Казка –

Зимова, лісова

Ялини –

Непорушні

Сніг –

Білий

Дуби –

Могутні

Шапки –

Святкові, пухнасті

Листя –

Торішнє

Берізки –

Біленькі, стрункі

Ягоди –

Червоні

Хатинка –

Лісова

4. Складання плану тексту. Поділ тексту на абзаци

План

1. Я-заходжу в зимову казку.

2. Сліди на снігу,

3. Лісова хатинка, де живе казка.

4. Загадковість…

– Останній пункт плану допишете самостійно, коли продумаєте кінцівку тексту.

5. Усне переказування тексту

6. Орфографічна підготовка

Слова з орфограмами записані на дошці: святкових, з-під, визирають, червоні.

7. Повторне читання тексту вчителем

8. Самостійна робота учнів

9. Перевірка виконаної роботи

1) Самоперевірка.

2) Слухання 2-3 переказів, внесення корективів.

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

1. Поетична хвилинка

Робота в групах

1-ша група. Доповніть кожен рядок словом, щоб утворився вірш.

І у полі, і в ліску

Закружляли у (танку)

Це білесенькі (сніжинки),

Мов дівчата (балеринки).

Білі мухи налетіли,

Все подвір’я стало (біле).

Не злічити білих мух,

Що летять, неначе (пух).

2-га група. Доповнити початок кожного рядка.

(Малесенькі) сніжинки,

(Мов дівчата) балеринки.

(З неба) налетіли,

(На долоньку) сіли.

(Вони такі) пухнасті,

(Іскристі) і сріблясті.

(Вони такі) легкі,

(І, мов мороз), дзвінкі.

3-тя група. Додайте римовані слова.

От випав сніг. Яка обнова!

Зима тоді така (чудова),

Міста чистенькі, білі села –

Зима і радісна, й (весела).

Кружляють вальс сніжинки ніжні,

Зима пухка і (білосніжна).

Вона буває і серйозна:

Суха і вітряна, й (морозна),

А як насуне хмара сива,

Зима по-своєму (красива).

4-та група. Додайте римовані слова.

А вранці іній – то обнова?

Яка зима у нас (казкова).

Гілок від інею не видно,

Тоді вона, звичайно, (срібна).

Зима буває вередлива –

То часом добра, то (сварлива),

Яка ж зима? Яка вона?

Вона весела і (сумна).

2. Гра “Мікрофон”

– Про що нове ви дізналися сьогодні на уроці?

– Що вам сподобалося найбільше?

– Які почуття у вас виникли під час уроку?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ДЕТАЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ - Плани-конспекти уроків по українській мові