Слухова сенсорна система – СЕНСОРНІ СИСТЕМИ – БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ

Біологія. Комплексний довідник – підготовка до ЗНО та ДПА

БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ

СЕНСОРНІ СИСТЕМИ

Слухова сенсорна система

Орган слуху забезпечує сприйняття слухових коливань. Завдяки слуху розрізняються звуки навколишнього середовища. Людина спроможна визначити напрямок звуку з його джерела, що дає змогу орієнтуватися в навколишньому середовищі, а також висоту, тембр і силу звуку. Слух є одним із чуттів людини, які сприяють психічному розвитку повноцінної особистості. Зі слухом пов’язані звукові мовні спілкування.

Слухова

сенсорна система

Орган

Будова

Функції

Зовнішнє вухо

Вушна раковина, зовнішній слуховий прохід, барабанна перетинка

Вловлює звукові коливання та спрямовує їх

Середнє вухо

Порожнина, заповнена повітрям. Три слухові кісточки: молоточок, коваделко, стремінце. Овальне вікно. Євстахієва труба відкривається у носоглотку

Проведення звукових коливань зі зменшенням амплітуди і збільшенням сили звука

Внутрішнє вухо

Порожнина, заповнена

рідиною. Завитка, кортіїв орган

Рідина коливається, волоски клітин передають коливання на основну мембрану завитки. Збудження проходить по волокнах слухового нерва

Орган рівноваги

Вестибулярний апарат: три півколові канали з овальним і круглим мішечками, заповненими рідиною

Сприймають положення тіла у просторі. Передають збудження в довгастий мозок, після чого виникають рефлекторні рухи, що приводять тіло в нормальне положення

Слуховий аналізатор у людини складається з рецепторних клітин, розміщених у звукосприймальному апараті – спіральному органі, що розташований в завитці, а також слухових центрів, розміщених у скроневих ділянках кори великих півкуль головного мозку, де остаточно розрізняється характер звуку, його сила, висота і тембр.

Орган слуху розташований в отворі слухового проходу скроневої кістки черепа. Він складається з трьох основних відділів: зовнішнього, середнього і внутрішнього вуха.

 Слухова сенсорна система   СЕНСОРНІ СИСТЕМИ   БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ

Рис. 23. Будова органа слуху:

1 – вушна раковина;

2 – зовнішній слуховий хід;

3 – барабанна перетинка;

4 – барабанна порожнина;

5 – молоточок;

6 – коваделко;

7 – стремінце;

8 – півколові канали;

9 – завитка;

10 – слуховий нерв;

11 – слухова труба.

Зовнішнє вухо служить для проведення звукових коливань. Воно складається з вушної раковини, зовнішнього слухового проходу та барабанної перетинки. Вушна раковина вловлює звукові коливання та спрямовує їх у зовнішній слуховий прохід і далі до барабанної перетинки, яка сприймає звукові коливання і відділяє зовнішнє вухо від середнього. Середнє вухо розташоване між барабанною перетинкою зовнішнього вуха і овальним вікном внутрішнього вуха. Воно складається з порожнини, заповненої повітрям, яка слуховою (євстахієвою) трубою сполучається з носоглоткою. Завдяки цьому тиск повітря по обидві сторони барабанної перетинки дорівнює атмосферному. У середньому вусі розташовані три послідовно з’єднані одна з однією слухові кісточки (молоточок, коваделко, стремінце), які зв’язують барабанну перетинку з овальним вікном внутрішнього вуха. Середнє вухо слугує для проведення звукових коливань.

Внутрішнє вухо являє собою систему порожнин і звивистих каналів, заповнених рідиною. Звукосприймальний апарат розміщений у завитці – спірально закрученому каналі. У порожнині завитки розташовані звукові рецептори, які перетворюють коливання рідини завитки, зумовлені дією звукових хвиль, на нервові імпульси. Інша частина внутрішнього вуха – три півколових канали з овальним і круглим мішечками, заповненими рідиною, утворюють орган рівноваги – вестибулярний апарат.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Слухова сенсорна система – СЕНСОРНІ СИСТЕМИ – БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ - Довідник з біології


Слухова сенсорна система – СЕНСОРНІ СИСТЕМИ – БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ