Мета: ознайомити учнів із прийомом порозрядного віднімання круглих трицифрових чисел; формувати вміння використовувати вивчені прийоми обчислень під час розв’язування задач і вправ; виховувати старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Математичний диктант
– Запишіть числа, в яких:
– 9 сот. 7 дес. 1 од.; 7 сот. 8 дес; 8 сот. 5 дес. 3 од.; 4 сот. 7 од.;
– 6 од. III розряду 5 од. І розряду;
– 9 од. III розряду 4 од. II розряду, 3 од. І розряду;
– 7 од.
– 8 од. III розряду і 1 од. І розряду.
– Запишіть число, яке стоїть попереду числа 220.
– Запишіть, скільки всього десятків у числі 446.
– Запишіть “сусідів” числа 300.
Відповіді: 971; 780; 853; 407; 605; 943; 750; 801; 219, 44 дес; 299; 301.
3. Гра “Хто швидше?” (додаток)
Учні першої парти розв’язують по одному прикладу і передають картку на другу парту свого ряду, і так – до останньої парти. Який ряд правильно і швидко обчислив приклади, той і виграв.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми будемо віднімати круглі
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Пояснення нового матеріалу (с. 78, завдання 501)
– Розгляньте малюнок і записи у підручнику.
– Поясніть обчислення.
Міркуйте так: щоб знайти різницю чисел 470 і 320, треба кожне з чисел розкласти на розрядні доданки: сотні і десятки. Потім окремо відняти сотні (400 – 300 = 100) і десятки (70 – 20 = 50). Додавши отримані числа (100 + 50 = 150), отримали відповідь.
Висновок. Сотні віднімають від сотень, десятки – від десятків. Знайдені результати додають.
2. Первинне закріплення
1) Усні обчислення (с. 78, завдання 502).
– Поясніть обчислення виразу двома способами.
580 – 230 = (500 + 80) – (200 + 30) = (500 – 200) + (80 – 30) = 300 + 50 = 350
580 – 230 = (580 – 200) – 30 = 380 – 30 = 350
2) Обчислення прикладів (с. 78, завдання 503).
– Розв’яжіть приклади першого стовпчика з коментуванням, решту прикладів – самостійно з наступною перевіркою.
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Усне обчислення задач (с. 78, завдання 504)
– Прочитайте першу задачу.
– Чи можемо ми відразу знайти відповідь на запитання задачі?
– Що для цього треба зробити? (590 – 60 = 530 (гр.))
– Прочитайте другу задачу.
– Що треба зробити, щоб відповісти на питання задачі? (240 – 110 = 130 (стор.))
2. Робота над задачею (с. 78, завдання 505)
– Прочитайте задачу.
– Скільки кілограмів зерна відправили на елеватор за три дні? (990 кг)
– Скільки відправили першого і другого дня? (680 кг)
– А другого і третього дня? (640 кг)
– Що можна дізнатися, якщо від 990 віднімемо 680? (Скільки кілограмів зерна відправили третього дня.)
– Про що дізнаємося, якщо від 990 віднімемо 640? (Скільки кілограмів зерна відправили першого дня.)
– Про що дізнаємося, якщо обчислимо вираз 680 – (990 – 640)? (Скільки кілограмів зерна відправили другого дня.)
– Четвертий вираз не може бути розв’язанням до даної задачі.
3. Аналіз і розв’язування задачі (с. 79, завдання 506)
– Прочитайте завдання, розгляньте малюнок.
– Що треба зробити, щоб відповісти на перше питання задачі? (Знайти суму відстаней між усіма містами.)
Розв’язання записують на дошці. (320 + 150 + 430 = 900 (км))
Другу задачу учні розв’язують самостійно. Після того, як завдання розв’язане, один з учнів читає розв’язання вголос, решта перевіряють. (430 – 320 = 110 (км))
4. Гра “Порівняй, не обчислюючи”
5. Робота з геометричним матеріалом (с. 79, завдання 507)
– Скільки кутів на малюнках?
– Чи є серед них тупі; прямі?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Поясніть спосіб обчислення у прикладах на віднімання: 370 – 150; 680 – 520.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 79, завдання 508; 509.