Мета: ознайомити учнів з прийомами віднімання круглих трицифрових чисел з переводом через розряд; удосконалювати вміння розв’язувати вправи і задачі на застосування вивчених випадків арифметичних дій; формувати вміння розв’язувати розширені задачі на зведення до одиниці; розвивати мислення; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Гра “Шифрувальник”
– Обчисліть значення виразів. За допомогою стрілок з’єднайте
– Прочитайте прислів’я.
Відповідь. Життя прожити – не поле перейти.
3. Гра “Допоможіть Сові розв’язати кругові приклади” (с. 88, завдання 564)
4. Робота за картками індивідуального контролю
Картка 1
1. Обчисліть приклади.
713 + 242
983 – 471
425 + 562
849 – 335
2. Заповніть пропуски.
5 м 7 см = [ ] см
4 см 5 мм = [ ] [ ] мм
3 дм 2 см = [ ] [ ] см
Картка 2
1. Обчисліть приклади.
225 + 184
930 – 427
676 + 214
507 – 224
2. Заповніть пропуски.
6 м 9 см = [ ] см
5 см 3 мм = [ ] [ ] мм
4
5. Письмове виконання завдання 563 (с. 88)
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми будемо вчитися віднімати круглі трицифрові числа з переходом через розряд; продовжимо роботу над розв’язуванням розширеної задачі на зведення до одиниці.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Підготовча робота (с. 88, завдання 562)
2. Пояснення нового матеріалу (с. 88, завдання 565)
– Розгляньте записи та поясніть, як виконали віднімання.
– Розглянемо перший спосіб.
Для того, щоб від 420 відняти 70, потрібно число 420 розкласти на зручні доданки.
Оскільки від 20 сімдесят відняти не можна, ми в сотнях займемо одну сотню, буде 120. Тепер від 120 віднімемо 70, отримаємо 50. А потім до 300 додамо 50 і отримаємо 350.
Аналогічно розглядається другий спосіб розв’язання цього прикладу, тільки тепер на зручні доданки розкладається від’ємник 70. Можна запропонувати учням самостійно пояснити другий спосіб розв’язання.
3. Первинне закріплення нового матеріалу (с. 88, завдання 566)
– Знайдіть різницю зручним для вас способом.
– Поясніть обчислення.
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с. 88, завдання 567)
– Для того, щоб знайти масу 1 л бензину, треба дізнатися масу 1 л гасу.
1000 – 200 = 800 (г) – маса 1 л гасу
Тепер можемо дізнатися масу 1 л бензину, для цього: 800 – 90 = 710 (г).
2. Робота над задачею на зведення до одиниці (с. 89, завдання 568)
Аналіз задачі за питаннями вчителя. Складання короткої умови.
18 м тканини – 9 дитячих плащів
24 м тканини – ? дорослих плащів (?, на 2 м >)
План розв’язання
1) Скільки метрів тканини йде на один дитячий плащ?
2) Скільки метрів тканини йде на один дорослий плащ?
3) Скільки плащів для дорослих можна пошити з 24 метрів тканини?
Розв’язання задачі учні записують самостійно.
Розв’язання
1) 18 : 9 = 2 (м) – йде на пошиття одного дитячого плаща
2) 2 + 2 = 4 (м) – йде на пошиття одного дорослого плаща
3) 24 : 4 = 6 (пл.)
Відповідь: 6 плащів для дорослих можна пошити з 24 метрів тканини. Після розв’язання задачі учні зачитують тільки відповіді.
3. Робота за картками
– Обчисліть вирази. Знайдіть вирази, які мають однакові значення. Зафарбуйте їх однаковим кольором.
4. Гра “Знайди “зайве” число”
1) 5; 10; 11; 15; 20;
2) 40; 30; 19; 20;
3) 12; 16; 34; 13.
Відповідь: 1) 11 – не ділиться на 5; 2) 19 – не кругле; 3) 13 – не парне.
5. Завдання з логічним навантаженням (с. 89, завдання 569)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Поясніть, яким способом вам легше обчислити приклад 540 – 90.
Завдання для допитливих
Господарка купила два відра картоплі, по 8 кг у кожному, 4 кг капусти і 9 кг яблук. Скільки кілограмів овочів купила господарка?
Відповідь: 8 • 2 + 4 = 20 (кг) – овочів купила господарка. Яблука не враховуємо, адже це – фрукти.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 89, завдання 570; 571.
ДОДАТОК ДО УРОКУ 56
1. Перевірка домашнього завдання
2. Математичний диктант
– Різницю чисел 500 і 300 збільшіть на 400.
– Суму чисел 240 і 320 зменшіть на 50.
– Різницю чисел 580 і 540 зменшіть у 8 разів.
– Добуток чисел 6 і 7 збільшіть на 400.
– Маса новонародженого слоненяти 130 кг, а учня 3-го класу – 40 кг. На скільки третьокласник легший за слоненя?
Відповіді: 600; 510; 5; 442; 90.
3. Гра “Допоможіть Незнайкові”
– Знайдіть приклади, у яких помилився Незнайко. Розв’яжіть їх правильно.