Дільники натурального числа. Прості і складені числа

Урок № 1

Тема. Дільники Натурального Числа. Прості І Складені Числа

Мета: систематизувати знання учнів про зміст дії ділення натуральних чисел; розширити знання учнів про властивості ділення натуральних чисел, доповнити їх уявленням про такі поняття, як дільник числа, кратне числу, прості і складені числа; сформувати вміння учнів знаходити дільник числа та класифікувати натуральні числа залежно від кількості дільників.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

@

Оскільки теми “Ділення натуральних чисел” і “Ділення десяткових дробів” була опрацьована учнями в 5 класі на достатньому рівні, можна “підвести” учнів до основних понять уроку, виконавши усні вправи на ділення та проаналізувавши одержані відповіді.

Усні вправи

1. Виконайте ділення і зробіть перевірку множенням.

35 : 7 3,5 : 7 4 : 8 3,5 : 0,7

28 : 4 2,8 : 4 2 : 5 0,28 : 0,4

63 : 9 0,63 : 9 1 : 2 0,63 : 0,09

56 : 7 5,6 : 7 3 : 4 0,056 : 0,7

0 : 3 3 : 0

2. Розв’яжіть рівняння: а) 7х = 35; б) 0,4х = 0,28; в) х + 7х = 4.

Запитання до класу

1. Чи можна виконати ділення

А) натурального числа на натуральне число;

Б) десяткового

дробу на натуральне число;

В) десяткового дробу на десятковий дріб?

(З приводу відповідей на запитання 1 а)-в) можна учням додатково пояснити, що “ділення можна виконати” означає отримання частки або у вигляді натурального числа, або у вигляді звичайного чи десяткового дробу.)

2. Чи завжди від ділення двох натуральних чисел маємо в частці натуральне число? (Ні, це може бути як натуральне число, так і дріб.)

II. Формування нових знань

Отже, після виконання усних вправ і аналізу одержаних відповідей, учні будуть готові до сприйняття та осмислення таких понять:

1) Поняття подільності двох натуральних чисел а і b.

2) Поняття дільника числа; кратного числу.

3) Поняття складеного і простого чисел.

4) Класифікація натуральних чисел за кількістю дільників.

Ознайомлення учнів зі змістом зазначених понять можна супроводжувати таким конспектом

Конспект 1

Подільність чисел

1. Якщо а, b і с – натуральні числа і а = b-c, то

А ділиться на b,

Приклад

А кратне b,

16 = 8-2, отже, 16 ділиться на 8;

B – дільник а.

16 кратне 8; 8 дільник 16.

2. Якщо а ділиться тільки на 1 і на а,

То а – просте число.

Приклад

Якщо а ділиться не тільки на 1 і на а,

3 ділиться тільки на 1 і на 3, отже,

То а – складене число.

3 – просте число;

1 не є складеним і не с простим!

4 ділиться на 1, на 2 і на 4, отже,

4 – складене число

III. Закріплення знань, формування вмінь

І рівень

Усні вправи

1. Чи правда, що:

А) 5 – дільник 45;

Б) 16 – дільник 8;

В) 7 – дільник 152;

Г) 27 кратне 3;

Д) 6 кратне 12;

Є) 156 кратне 13?

2. Перевірте, чи є:

А) 2 – простим числом;

Б) 6 – складеним числом;

В) 11 – простим числом;

Г) 18 – складеним числом;

Д) 2b – простим числом (b – натуральне число).

@ Під час виконання завдання 2 бажано “підвести” учнів до такого висновку: щоб довести, що дане число є складеним, достатньо знайти хоча б один дільник, відмінний від 1 та цього числа (так званий “нетривіальний дільник”).

II, III рівні

Письмові вправи

1. Напишіть усі дільники чисел: а) 48; б) 29.

2. Напишіть три числа, кратних: а) 16; б) 17; в) числу р.

3. Доведіть, що:

А) 35 934 кратне 113;

Б) 413 є дільником числа 83 839;

В) 27 671 не ділиться на 88.

4. Знайдіть:

А) суму всіх дільників числа 6, менших від 6; числа 28, менших від 28;

(Що ви помітили? Доречно буде, якщо дозволяє час, ознайомити учнів з поняттям “досконалого числа”.)

Б) суму і добуток усіх дільників числа а, якщо а – просте число.

Додатково. Вправи на повторення

1. Обчисліть значення виразів:

79 348 – 64 – 84 + 6 539 : 13 – 11 005;

2,5 – 8 + (17 – 0,1): 26.

2. Розв’яжіть задачу.

Відстань між двома станціями 768 км. З них одночасно вирушають назустріч один одному два потяги і зустрічаються через 6 годин. Швидкість одного з потягів 72 км/год. Знайдіть швидкість другого.

3. Виразіть у метрах: 6 дм; 53 см; 7 см; 4,6 км.

IV. Підсумок уроку

За допомогою конспекту 1 повторити головні поняття уроку (подільність натуральних чисел; дільник; кратне; просте і складене числа).

V. Домашнє завдання

1. Виконайте дії:

А) 45 + 12; 37 + 16; 82 – 41; 65 – 17;

Б) 5,3 + 7; 0,2 + 3,5; 4 – 3,8; 6,7 – 5;

В) 12 – 5; 1,3 – 3; 4,6 : 2; 3 : 0,3.

2. Виконайте дії: 183 – 0,5 – (6,2 + 1,9) : 5,4.

3. Випишіть усі дільники числа 30.

4. Покажіть, що число 14 складене. А число 41?

5. Знайдіть суму всіх дільників числа 9.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)


Дільники натурального числа. Прості і складені числа - Плани-конспекти уроків по математиці


Дільники натурального числа. Прості і складені числа