Використання вуглеводів, їх біологічна роль. Загальна схема виробництва цукру

Тема 3

НАЙВАЖЛИВІШІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ

Урок 53

Тема уроку. Використання вуглеводів, їх біологічна роль. Загальна схема виробництва цукру

Цілі уроку: узагальнити знання учнів про вуглеводи, розкрити їх біологічну роль; показати застосування вуглеводів; ознайомити учнів із загальною схемою виробництва цукру; повторити загальні принципи промислових виробництв.

Тип уроку: комбінований урок засвоєння знань, умінь і навичок і творчого застосування їх на практиці.

Форми роботи: фронтальна робота, самостійна

робота, групові завдання.

Обладнання: схема виробництва цукру.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

II. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності

1. Повідомлення учнів про результати практичного визначення крохмалю в продуктах харчування

2. Робота в парах

Учні в парах виконують завдання з наступним обговоренням у класі біля дошки:

1) Як з допомогою їдкого натру й мідного купоросу довести, що в молекулі глюкози є дві різні функціональні групи?

2) Яку кількість глюкози можна одержати в результаті гідролізу B моль сахарози? Що можна

сказати про кількість фруктози, яка утворюється при цьому?

3) Яку масу крохмалю можна одержати з 1 т картоплі, що містить 20 % крохмалю?

4) Гідроліз крохмалю відбувається східчасто:

 Використання вуглеводів, їх біологічна роль. Загальна схема виробництва цукру

Обчисліть масу глюкози, яку можна одержати в результаті гідролізу 200 кг крохмалю.

5) Обчисліть масу вуглецю, яку можна одержати в результаті повного обвуглювання 13,68 г сахарози концентрованою сульфатною кислотою.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Загальна схема виробництва цукру

Розповідь учителя

Сировина для виробництва цукру: цукровий буряк, цукрова тростина.

1) Механічна обробка (миття, подрібнювання цукрового буряка на стружку).

2) Дифузія (обробка гарячою водою). У результаті сахароза переходить у розчин.

3) Дефекація (обробка розчином вапняного молока). У результаті домішки – органічні кислоти, білки, барвники, які необхідно відокремити від сахарози, осаджуються, а сахароза залишається в розчині у вигляді сахарату:

 Використання вуглеводів, їх біологічна роль. Загальна схема виробництва цукру

4) Сатурація (обробка розчину сахарату карбон(IV) оксидом для осадження кальцій карбонату). Сахароза залишається в розчині:

 Використання вуглеводів, їх біологічна роль. Загальна схема виробництва цукру

5) Випарювання розчину у вакуумних апаратах і центрифугування (кристалізація розчину сахарози).

6) Додаткове очищення цукру (рафінування).

2. Завдання

Бурякову стружку масою 5 т з масовою часткою цукру 12 % помістили в дифузори й пропустили крізь неї гарячу воду об’ємом 1000 л. Обчисліть масову частку цукру в розчині, що виходить з останнього дифузора, якщо масова частка екстракції цукру з буряка становить 90 %.

IV. Повідомлення учнів про застосування вуглеводів, їх роль для тварин і людини

V. Самостійна робота

Завдання 1. Здійсніть перетворення.

Варіант І

Целюлоза  Використання вуглеводів, їх біологічна роль. Загальна схема виробництва цукру глюкоза  Використання вуглеводів, їх біологічна роль. Загальна схема виробництва цукру етиловий спирт  Використання вуглеводів, їх біологічна роль. Загальна схема виробництва цукру етиловий естер мурашиної кислоти

Варіант ІІ

Карбон(IV) оксид  Використання вуглеводів, їх біологічна роль. Загальна схема виробництва цукру крохмаль  Використання вуглеводів, їх біологічна роль. Загальна схема виробництва цукру глюкоза  Використання вуглеводів, їх біологічна роль. Загальна схема виробництва цукру етиловий спирт  Використання вуглеводів, їх біологічна роль. Загальна схема виробництва цукру етиловий естер оцтової кислоти

Завдання 2. Дослідним шляхом розпізнайте:

Варіант І: крохмаль і сахарозу;

Варіант ІІ: сахарозу і глюкозу.

Завдання 3. Розв’яжіть задачу.

Варіант І

Обчисліть масу етанолу, яку можна одержати з 200 кг картоплі, що містить 30 % крохмалю (втратами у виробництві знехтувати).

Варіант ІІ

Обчисліть масу глюкози, яку можна одержати зі 100 кг тирси, що містить 70 % целюлози (втрати у виробництві становлять 20 %).

VI. Підбиття підсумків уроку

Підбиваємо підсумки уроку, оцінюємо роботу учнів на уроці.

VII. Домашнє завдання

Опрацювати матеріал параграфа, відповісти на запитання до нього, виконати вправи.

Творче завдання. Подумати й запропонувати спосіб використання відходів цукрового виробництва.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Використання вуглеводів, їх біологічна роль. Загальна схема виробництва цукру - Плани-конспекти уроків по хімії


Використання вуглеводів, їх біологічна роль. Загальна схема виробництва цукру