Вплив спиртів на організм – СПИРТИ Й ФЕНОЛИ

Хімія підготовка до ЗНО та ДПА
Комплексне видання

ЧАСТИНА І

ЗАГАЛЬНА ХІМІЯ

ОРГАНІЧНА ХІМІЯ

СПИРТИ Й ФЕНОЛИ

Вплив спиртів на організм

Два найпоширеніші спирти – метанол і етанол. їх практично неможливо розрізнити за запахом, тому досить часто трапляються випадки вживання метанолу замість етанолу. Проте, на відміну від етанолу, метанол є значно сильнішою отрутою, і навіть невеликі його кількості призводять до сліпоти (пошкодження очного нерва) і смертельних результатів. Усього лише 10-20 мл цієї речовини може спричинити

сліпоту та смерть. Винна в цьому ще сильніша отрута – формальдегід СН2О, що утворюється в організмі внаслідок окиснення метанолу. Етанол є антидотом (протиотрутою) для метанолу. У разі отруєння метанолом, окрім промивання шлунку, необхідно вжити етанол.

Непомірне споживання алкогольних напоїв призводить до алкоголізму – фізичної та психологічної залежності людини від винного спирту (етанолу). За своїм хімічним механізмом алкоголізм є окремим випадком наркотичної залежності, тобто порушення тих чи інших ланок обміну речовин. У малих дозах етанол постійно присутній в організмі, але в цьому

немає нічого страшного, тому що ферментативні системи підтримують рівновагу між етанолом і продуктом його окиснення – сильною отрутою ацетальдегідом СН3СОН, який знешкоджується печінкою.

Чому ж етанол є антидотом для метанолу? Річ у тому, що різні спирти в організмі перетворюються на альдегіди під дією одного й того ж ферменту – алкогольдегідрогенази, що відщеплює від алкоголю водень. Етиловий спирт відволікає на себе деяку кількість алкогольдегідрогенази і тим самим уповільнює утворення формальдегіду.

Розрізнити етиловий і метиловий спирти можна за допомогою йодоформної проби. Йодоформ СНІ3 виділяється у вигляді світло-жовтого осаду внаслідок дії на етиловий спирт йоду у присутності лугу. Якщо до 1 мл спирту додати декілька крапель йодної настоянки, а потім водний розчин лугу, то випадання жовтого осаду свідчить про те, що це етиловий спирт:

 Вплив спиртів на організм   СПИРТИ Й ФЕНОЛИ

Вищі спирти та багато з кетонів також дають цю реакцію, тоді як метиловий спирт йодоформу не утворює. Очевидно, що домішку метанолу в етиловому спирті за допомогою цієї проби виявити неможливо.

Алкоголізм і потомство

Одним з найтяжчих, небезпечніших і трагічніших наслідків пияцтва і алкоголізму є їх вплив на потомство. Фізичне недорозвинення, різного роду каліцтва, розлади діяльності внутрішніх органів, затримки та порушення психічного розвитку, різні вроджені захворювання центральної нервової системи – це ціна, яку діти платять своїм батькам – п’яницям і алкоголікам.

Дія алкоголю на статевий апарат

В осіб, які страждають на алкоголізм, у продуктах статевих залоз виявлено 80-96 % патологічно змінених сперматозоїдів. Кількість сперматозоїдів у насінній рідині знижується на 30-60 %, а їхня рухливість зменшується на 30-40 %.

Під впливом алкоголю порушується гормональна регуляція статевої функції. Так, у хронічних алкоголіків-чоловіків часто виявляються ознаки зниження рівня чоловічих статевих гормонів – андрогенів – і підвищення рівня жіночих статевих гормонів – естрогенів. При цьому ознакою зниження продукції чоловічих гормонів є імпотенція, атрофія яєчок, стерильність, а ознакою підвищення секреції жіночих статевих гормонів – жіночий тип обволосіння, збільшення розміру грудних залоз і деякі інші. Ці порушення часто поєднуються з алкогольними ураженнями печінки.

Крім того, у даний час є докази впливу алкоголю на апарат спадковості: у клітинах крові алкоголіків спостерігаються зміни хромосом. Вони полягають у зменшенні числа хромосом, їх розривах, порушеннях форми; клітин із зміненими хромосомами в алкоголіків у багато разів більше, ніж у непитущих. Цілком імовірно, що під впливом алкоголю можуть настати зміни хромосомного апарату статевих клітин.

Дія алкоголю на організм, що розвивається

На думку ряду дослідників, майже у всіх алкоголіків порушена травна функція (із зниженням засвоєння білків, жирів і вітамінів). При цьому нерідко калорійність харчового раціону забезпечується алкоголем при пониженому споживанні харчових речовин, зокрема білків, таких необхідних під час вагітності. До цих порушень харчування у вагітних жінок, які споживають алкоголь, додаються зміни активності різних ферментів, особливо в печінці, а також порушення функції плаценти.

Також дуже різноманітним є вплив алкоголю безпосередньо на організм плоду. У разі появи етанолу в навколишньому середовищі ембріони починають різко відставати в розвитку: сповільнюється диференціювання мозкових пухирів, зменшується число первинних сегментів тіла, різко сповільнюється частота серцевих скорочень, ембріони відстають у рості і знижується загальний вміст ДНК і білків. Також затримується не тільки ріст ембріона і його диференціація. Уже на ранньому етапі розвитку виявляється мікроцефалія, короткі деформовані очні щілини, недорозвинення середньої частини лиця і щелеп.

Таким чином, кожна людина, споживаючи алкоголь, завдає шкоди не тільки самій собі, але й власним дітям і навіть віддаленим нащадкам.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)


Вплив спиртів на організм – СПИРТИ Й ФЕНОЛИ - Довідник з хімії


Вплив спиртів на організм – СПИРТИ Й ФЕНОЛИ