Харчові звички. Здорова та шкідлива їжа

Мета: формувати навички діалогічного та монологічного мовлення на рівні мікровисловлювання; розвивати мовну інтуїцію, розвивати фонематичний та інтонаційний слух, розвивати комунікативні навички, мовну здогадку, уяву, пам’ять, увагу, творчість; розширювати світогляд учнів на основі ознайомлення із культурою харчування, дисциплінованість, виховувати культуру спілкування, слухання, заохочувати до вивчення нового.

Обладнання: підручник, матеріали до завдань.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання

T. Good morning, children!

I’m glad to see you. Let’s start our lesson. Today we continue to work at the topic “Food and Drinks”. You’ll learn new words and continue to speak about the right food, our habits of eating.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Перевірка домашнього завдання

Впр. 5, с. 100.

Уведення в іншомовну атмосферу

Т. Now answer my questions:

1. How many meals a day have you got?

P1. I have got four meals a day.

2. What is breakfast time in Ukraine?

P2. Breakfast time is between seven and nine o’clock in Ukraine.

3. What is lunch time in Ukraine?

P3. Lunch time is between eleven and twelve o’clock.

4. What is dinner time in Ukraine?

P4. It is between two or four o’clock.

5. What is supper time in Ukraine?

P5. It is between seven and eight o’clock.

6. What do you usually have for breakfast?

P6. I usually have cheese or sausage sandwiches and a cup of tea for breakfast.

7.

What do you usually have for dinner?

P7. I usually have soup or borsch and potatoes or spaghetti for dinner.

8. What do you usually have for supper?

P8. I usually have porridge with milk for supper.

9. What are your favourite dishes?

P9. My favourite dishes are pizza and varenyky.

10. What are your favourite drinks?

P10. My favourite drinks are cocoa and apple juice.

11. What are Ukrainian popular dishes?

P11. Ukrainian popular dishes are borsch and varenyky.

12. What do you like to drink after breakfast and after dinner?

P12. I like to drink juice or tea after breakfast and after dinner.

13. Are you a good or a poor eater?

P13. I am a good eater. / I am a poor eater.

Пояснення нового матеріалу

Впр. 3, с. 99 (в парах).

Впр. 4, с. 99.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Підбиття підсумків уроку

Т. Our lesson is almost over. Did you enjoy it? What new things have you learned today?

Домашнє завдання

Впр. 3, с. 99 (письмово).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Харчові звички. Здорова та шкідлива їжа - Плани-конспекти уроків по англійській мові


Харчові звички. Здорова та шкідлива їжа