ХВОРОБИ, ЯКІ НАБУЛИ СОЦІАЛЬНОГО ЗНАЧЕННЯ

Мета: пояснити учням, чому окремі інфекційні хвороби набули соціального значення (туберкульоз і ВІЛ/СНІД); інформувати школярів про можливі шляхи зараження цими хворобами; вчити толерантно ставитися до ВІЛ-позитивних людей; виховувати відповідальне ставлення до власного здоров’я.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Фронтальне опитування

– Як ви ухвалюєте рішення? Чи допомагає вам хтось у цьому?

– Як ви вважаєте, чи можна повністю довіряти рекламі при ухваленні рішень?

– Пригадайте,

які хвороби вам відомі? (Грип, туберкульоз, ангіна, коклюш, дифтерія, пневмонія…)

– Хвороби можуть бути інфекційними (заразними) та неінфекційними, які не передаються від хворої людини до здорової. Інфекційні хвороби спричиняють бактерії і віруси. А чи знаєте ви, які хвороби належать до соціально небезпечних? (Грип, туберкульоз, СНІД)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про інфекційні хвороби, що набули соціального значення.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Повідомлення вчителя

– Грип – гостра вірусна інфекція, при якій вірус уражає

дихальні шляхи від носа до бронхів. Хвороба супроводжується нежиттю, запаленням носа, гортані, кашлем, високою температурою, порушенням дихання, головними і м’язовими болями. Вірус пригнічує функції імунної системи. Хвора людина може стати джерелом інфекції одразу для кількох осіб, бо під час кашлю, чхання, розмов із носоглотки хворого виділяється разом зі слизом величезна кількість мікроорганізмів. Якщо хворому не дотримувати постільного режиму, можуть виникнути ускладнення: бронхіт, пневмонія та ін.

Туберкульоз – досить поширене і небезпечне інфекційне захворювання. Збудником його є туберкульозна паличка, або паличка Коха, названа так на честь ученого, який її відкрив. Туберкульоз уражає всі органи і тканини людини. Найчастіше трапляється туберкульоз легень. Туберкульозна паличка передається повітряно-крапельним шляхом. Вона може бути на посуді, одязі, рушниках, на предметах, якими користується хворий. Підхопити туберкульоз можна і від свійських тварин. Заразитися можна де завгодно – у транспорті, в школі, в магазині, під час спілкування, при поцілунках тощо. Симптоми – руйнування тканини легень або інших органів, яке супроводжується загальною слабкістю, пітливістю, втратою апетиту і підвищенням температури у вечірній час.

Чи всі люди, до яких потрапила туберкульозна паличка, хворіють на туберкульоз? Ні, не всі. Із 100 людей, заражених на туберкульоз, захворюють 5 осіб. Решта спокійно живуть із нею, їхня імунна система тривалий час тримає збудника під контролем. Але якщо організм утрачає опір, то бактерії активно розмножуються і викликають захворювання.

Для запобігання туберкульозу Міністерство охорони здоров’я проводить санітарну профілактику – лікування хворих, спостереження й обстеження членів їх сімей. Для виявлення туберкульозу застосовують флюорографічне обстеження, туберкулінові проби, наприклад Манту. Проводять і специфічну профілактику – введення всім новонародженим, а за потреби – підліткам і дорослим, вакцини БЦЖ, що являє собою послаблені туберкульозні палички, які сприяють утворенню активного штучного імунітету.

СНІД є смертельно небезпечним захворюванням, яке сучасна медицина поки що неспроможна вилікувати.

Організм людини має захисну систему, яка протистоїть різним інфекціям. Її називають імунною. Імунітет – це наша зброя проти мікробів і вірусів. Він не тільки захищає наш організм від захворювань, але й допомагає видужати. На початку 80-х років лікарі помітили стійке зростання кількості пацієнтів із новим загадковим захворюванням. Хворі втрачали здатність опиратися інфекціям і вмирали від різних хвороб. Це нове інфекційне захворювання – синдром набутого імунодефіциту людини (СНІД). Збудник хвороби – спеціальний вірус, що отримав назву вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ).

Уявіть собі фортецю – це наш організм. Воїни, які захищали фортецю, заразилися і загинули. Тепер немає кому захищати наш організм. Він безсилий подолати будь-яку інфекцію. Те саме відбувається і в разі зараження ВІЛ. Людський організм – це фортеця, а імунітет – могутнє військо. Якщо в організм потрапляє ВІЛ, він починає знищувати імунітет, і організм стає зовсім беззахисним перед мікробами і вірусами. Коли імунітет знищений, починається СНІД. СНІД – це остання стадія хвороби, під час якої людина може померти навіть від ангіни.

Занедужати на СНІД людина може через багато років після інфікування. Чітких симптомів ця хвороба не має. В Україні склалася загрозлива ситуація – стрімко зростає кількість інфікованих і хворих на СНІД. Тому дуже важливо знати, як уберегтися від ВІЛ. Діти вашого віку інфікуються вкрай рідко. Але це не означає, що діти цілком захищені від зараження.

ВІЛ може передаватися:

– через кров;

– статевим шляхом;

– при народженні, від хворої матері, яка годує дитину молоком.

2. Робота за підручником (с. 77-80)

Вправа “Мікрофон”

Учні по черзі називають відомі їм хвороби, на які хворіють люди, та виконують завдання, подані у підручнику.

– Що таке соціально значущі захворювання?

– Які вони бувають?

– Прочитайте висновок у підручнику.

– Що ви прочитали про туберкульоз?

Учитель пропонує учням за мал. 20 розповісти про повітряно-крапельний шлях передачі туберкульозу.

– Як людина може заразитися від хворих на туберкульоз тварин?

Робота в групах

Учні обмінюються думками, що означає вести здоровий спосіб життя.

– Що ви прочитали про ВІЛ-інфекцію?

Учитель пропонує учням за мал. 22 розповісти, як ВІЛ руйнує імунітет.

– У чому полягає підступність ВІЛ-інфекції?

– Як захиститися від СНІДу?

– Прочитайте висновок у підручнику.

– Як передається ВІЛ?

– Чому твоїм одноліткам не слід боятися зараження ВІЛ?

– Чого слід остерігатися?

Робота в групах

Учитель пропонує учням розглянути малюнки та назвати ситуації, які є безпечними щодо інфікування ВІЛ.

Інсценізація

Учні працюють за завданнями підручника.

3. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Сюжетно-рольова гра “Візит до лікаря”

Лікар. Що трапилося?

Хворий. Лікарю, останнім часом я відчуваю слабкість, схуднув на 5 кг, уночі сильно пітнію, після обіду підвищується температура, з’явився біль у грудях, швидко стомлююсь, немає апетиту.

Лікар. Ви робили рентген?

Хворий. Ні.

Лікар. Тоді обов’язково завітайте до фтізіатра, пройдіть обстеження. Можливо, це і не туберкульоз, але краще попередити, ніж лікувати.

Хворий. Дякую.

2. Вправа “Якщо…, то…”

– Якщо в організм людини потрапить вірусна інфекція, то…

– Якщо вчасно запровадити карантин, то…

– Якщо зробити щеплення, то…

– Якщо вживати продукти, що містять вітамін С, то…

– Якщо дотримувати правил особистої гігієни, то…

– Якщо людина відчуває слабкість, нежить, ломоту в тілі, температуру, кашель, то…

3. Гра “Так чи ні?”

– Епідемії грипу найчастіше виникають улітку. Так чи ні?

– Ніхто із наших учнів не курить. Так чи ні?

– Туберкульоз найчастіше вражає печінку. Так чи ні?

– Вірус грипу передається повітряно-крапельним шляхом. Так чи ні?

– При нежиті носовичок може стати джерелом повторного зараження. Так чи ні?

– Причиною захворювання на СНІД є вірус. Так чи ні?

– ВІЛ можна заразитися, торкаючись хворого на СНІД. Так чи ні?

– Не можна брати до рук використаний шприц. Так чи ні?

– ВІЛ передається через кашель або чхання. Так чи ні?

– ВІЛ передається через рукостискання. Так чи ні?

– Не можна заразитися, якщо випити зі склянки, якою користується хворий на СНІД. Так чи ні?

– Не можна заразитися ВІЛ через укуси комах. Так чи ні?

– ВІЛ-інфікований обов’язково хворіє на СНІД. Так чи ні?

– Не можна заразитися ВІЛ, проколюючи вуха або роблячи манікюр у перукарнях. Так чи ні?

– Є ризик заразитися ВІЛ, видаляючи зуб. Так чи ні?

4. Робота в групах

Діти об’єднуються в групи та розв’язують ситуації, у які можуть потрапити ВІЛ-інфіковані діти. На промінчиках “Зірки милосердя” записують, як допомогти дитині у таких ситуаціях.

1-ша група. Однокласники не хочуть сидіти поруч із дитиною, хворою на СНІД.

2-га група. Дитині не дозволяють обідати у шкільній лікарні.

3-тя група. Її ображають і обвинувачують у тому, що вона хвора.

5. Презентація груп

Висновок. Немає таких причин, через які ми повинні принижувати людей, що живуть з ВІЛ. На їхню долю і без того випали тяжкі випробування. Не слід кривдити таких людей. Потрібно бути милосердними до них.

6. Вправа “Мікрофон”

– Як ви вважаєте, від чого залежить стан вашого здоров’я? (Від занять спортом і фізкультурою, від правильності харчування, від умов життя і праці, від екологічного оточення, від наявності шкідливих звичок, від уміння розслаблятися, від тривалості сну, від організації вільного часу, від спадкових хвороб, від дотримання режиму дня.)

7. Гра “П’ять речень”

Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

– Кого може уразити захворювання СНІД? (Кожного, хто недбало ставиться до свого здоров’я, не знає, як убезпечитися від хвороби.)

– Яким вірусом спричиняється СНІД?

– Як діє вірус ВІЛ?

– Як передається ВІЛ?

– Як цей вірус потрапляє в організм?

– Чи можна заразитися ВІЛ через рукостискання?

– Де можна заразитися?

– Чи можна брати чужі шприці для ін’єкцій?

– Чому не можна піднімати із землі шприці та голки?

– Що слід робити у разі травмування, що спричинило появу крові?

– Чому необхідно рішуче відмовлятися від пропозицій незнайомців скуштувати будь-які ліки?

– Чому особливо небезпечним є введення ліків у кров?

– Чому слід бути милосердним до хворих на СНІД та ВІЛ-інфікованих?

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник (с. 77-80).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ХВОРОБИ, ЯКІ НАБУЛИ СОЦІАЛЬНОГО ЗНАЧЕННЯ - Плани-конспекти уроків по валеології


ХВОРОБИ, ЯКІ НАБУЛИ СОЦІАЛЬНОГО ЗНАЧЕННЯ