Розділ І ЖИТТЯ ЛЮДЕЙ ЗА ПЕРВІСНИХ ЧАСІВ
§ 7. ЯК ЗА ПЕРВІСНИХ ЧАСІВ ВИНИКАЛИ МИСТЕЦТВО І РЕЛІГІЙНІ ВІРУВАННЯ
1. МИСТЕЦТВО ЗА ПЕРВІСНОЇ ДОБИ
Що і чому зображували первісні митці?
Тривалий час учені нічого не знали про первісне мистецтво. Однак близько 130 років тому перші наскельні малюнки знайшов археолог Марселіно Саутуола, який проводив розкопки в підземній печері Альтаміра на півночі Іспанії. Одного разу його маленька донька Марія, розглядаючи стіни та стелю печери, раптом вигукнула: “Дивися, бики!” Археолог подивився вгору
Нині відомі малюнки, виконані первісною людиною
Первісні художники вміли передавати на малюнках звички і рух тварин: швидкий біг коня, зосередженість лева перед стрибком, лють пораненої тварини тощо.
Яким чином і чим вони малювали? Фарбу виготовляли з природних матеріалів, а малюнки виконували пальцями або пучком волосся, вмочуючи їх у фарбу. Неймовірно, але кольори на давніх зображеннях збереглися навіть через тисячоліття.
Як первісні малюнки були пов’язані з життям людини?
1 – олені (наскельний малюнок з печери Альтаміра в Іспанії);
2 – мисливці із собаками полюють на величезного бізона (наскельний малюнок з печери Ласко у Франції); 3-мамонт; 4 – бики; 5 – сцена полювання (зображення з Кам’яної Могили в Україні)
Під час розкопок археологи знаходять також статуетки, виконані первісними людьми. З кісток мамонта чи рогу північного оленя стародавні митці вирізали фігурки людей та різних тварин.
Важливим видом первісного музичного мистецтва були пісні та танці. Люди тієї доби вміли створювати також музичні інструменти: тріскачки, барабани, флейти, сопілки, брязкальця. Музика супроводжувала танці, у яких відтворювалися подвиги хоробрих воїнів, мисливців тощо.
4. РЕЛІГІЙНІ ВІРУВАННЯ ПЕРВІСНОЇ ЛЮДИНИ
Що таке релігійні вірування? Якими були форми вірувань первісних людей?
Точної відповіді, чому в первісних людей виникли релігійні вірування, не існує. Можливо, причиною тому є прагнення людини зрозуміти, як саме влаштований навколишній світ, чому і як відбуваються певні події та явища.
Релігійні вірування – це віра в існування надприродних сил, які впливають на природу й долю людей. На основі цих вірувань пояснювалася будова світу, місце і правила поведінки людини в ньому.
Іноді первісні люди вважали, що вони походять від певної тварини. Таку “тварину-предка” називали тотемом. Віра в походження людей від спільного тваринного предка називається тотемізмом.
Дуже поширеним у первісних людей було вшанування різних предметів неживої природи – фетишів. Ними могло стати все, що вражало уяву людини: камінь дивної форми, шматок, дерева, зуб тварини тощо. Такі предмети називали оберегами, амулетами, талісманами. їм надавалися надзвичайні властивості: здатність лікувати, охороняти від ворогів або сприяти в полюванні.
Давні люди вважали, що шляхом виконання певних магічних ритуалів (танців, пісень, заклинань) можна впливати на навколишню дійсність. Саме слово “магія” за змістом відповідає таким словам, як “чаклунство”, “чарівництво”. І тотемізм, і фетишизм, і магія – первісні форми релігійних вірувань.
Опишіть зображення і поясніть, як вони пов’язані з віруваннями первісних людей.
1 – людина-“чаклун” у вигляді оленя, яка виконує обрядовий танець (малюнок на стіні печери);
2 – зображення коня – один з амулетів первісної людини
Перевірте засвоєне на уроці
1. Про що можна дізнатися з творів первісного мистецтва?
2. Що називають релігійними віруваннями? Якими вони були за первісної доби?
3. Які елемент давніх вірувань дійшли д о нашого часу?
4. Учені помітили, що первісні люди часто зображали смертельно поранених тварин. Зробіть припущення, з якою метою вони вдавалися до такого прийому
Домашнє завдання
Уявіть себе вченими-етнографами і спробуйте пояснити: чому ідолів установлювали на почесному місці, нерідко в центрі поселення? Чому для виконання обрядів первісні люди вдягалися у шкіру тварини і повторювали її рухи?