АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 108. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ ТАБЛИЦЬ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ТРЕТЬОГО ЧИСЛА ЗА СУМОЮ ДВОХ ІНШИХ
Мета: закріпити знання таблиць множення і ділення; формувати вміння розв’язувати задачі на знаходження третього доданка; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, пізнавальну активність, творчі здібності; виховувати уважність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
Завдання 848
– Прочитайте вирази у порядку зростання відповідей.
Завдання 849
– Скільки всього квартир збудували в селищі за рік?
2. Аналіз самостійної роботи
Колективна робота над типовими помилками.
Індивідуальна робота над помилками, допущеними в самостійній роботі.
3. Усна лічба
1) Гра “Знайди друзів для числа”.
– Ми вивчили таблиці множення чисел 2-7. Ті з вас, хто добре знає табличку, без зусиль визначить потрібні множники.
2) Робота за таблицею.
5 | 10 | 15 | 20 | 25 |
6 | 12 | 18 | 24 | |
7 | 14 | 21 |
4.
– Запишіть числа третього рядка таблиці.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми закріпимо знання таблиць множення і ділення.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 127-128)
Завдання 850. Робота в парах Учні виконують обчислення усно.
Завдання 851. Самостійна робота
Під час перевірки учні читають виписані приклади і пояснюють спосіб обчислення.
65 – 3 = 35(62)
90 – 9 = 99(81)
100 – 0 = 10(100)
60 – 3 = 67 (57)
35 : 5 + 2 = 5 (9)
20 – 6 : 2 = 7 (17)
1 + 7 • 7 = 51 (50)
Завдання 852
Учні “ланцюжком” і за даними таблиці складають та обчислюють вирази.
Завдання 853. Колективне ознайомлення зі змістом задачі, її аналіз
Один учень записує умову і розв’язує задачу.
Після цього змінюють питання так, щоб останньою дією була дія додавання.
Завдання 854
1) Аналіз задачі. Супроводжується коротким записом на дошці.
Усне розв’язування задачі із записом виразу на дошці: 30 – (14 + 7) = 9 (уч.)
2) Розв’язування задачі за планом.
План
А) Скільки учнів розучують пісні?
Б) Скільки всього учнів готують танці і розучують пісні?
В) Скільки учнів учать вірші?
Сильніші учні, скориставшись планом, самостійно записують розв’язання у зошити. Решта учнів разом з учителем розглядають план розв’язання і визначають дії.
Завдання 856
Учні “ланцюжком” обчислюють вирази і порівнюють з числом.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра “віконечка”
2. Розв’язування задач
1) Маса курки 2 кг, а маса індика – в 4 рази більше. Знайдіть масу індика.
2) Маса курки 2 кг, а маса гусака – на 4 кг більша. Знайдіть масу гусака.
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічних завдань (див. додаток)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 128, завдання 858; 859.
ДОДАТОК ДО УРОКУ 108
Розв’язування логічних завдань
1) Завдання 855*. Коментоване розв’язування завдання.
По черзі учні пояснюють завдання, працюючи в зошитах.
2) Завдання 857*. Колективне виконання завдання на дошці.
– На скільки частин можна поділити круг трьома прямими? Накресліть різні випадки. (На 4 частини; на 3 частини)