Урок 103
Тема. Закріплення знань учнів про дзвінкі й глухі приголосні. Складання розповіді за серією малюнків і запитаннями
Мета: закріпити вміння диференціювати дзвінкі та глухі приголосні; поглибити знання про дзвінкі та глухі приголосні; розвивати фонематичний слух учнів; виховувати бережливе ставлення до книги.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 206)
– Назвіть предмети, зображені на малюнках.
– Яке правило
– Назвіть пари приголосних за дзвінкістю – глухістю.
2. Хвилинка чистопису
Дь уб уж голуб
– Доберіть слова з цими буквосполученнями.
– Підкресліть у них дзвінкі приголосні однією рискою, а глухі – двома.
III. Закріплення вивченого матеріалу
1. Коментоване письмо (вправа 207)
– Допишіть слова за зразком.
– Прочитайте слова правого стовпчика, чітко вимовляючи дзвінкі приголосні звуки перед глухими.
2. Самостійна робота із взаємоперевіркою
– Прочитайте і спишіть текст.
– Скільки в тексті спонукальних речень? (Три речення)
– Назвіть виділені букви в словах, вимовте звуки.
– Складіть звукову модель слова смужка.
3. Фізкультхвилинка
4. Творча робота (вправа 208)
– Розгляньте малюнки.
– Складіть і запишіть розповідь за малюнками і запитаннями.
1) Що хотіли зробити цапки? (Цапки хотіли перейти через річку.)
2) Де вони зустрілися? (Вони зустрілися на кладці.)
3) Яка була кладка? (Кладка була вузька.)
4) Що сталося з цапками? (Цапки побилися, й обидва опинилися у воді.)
5. Робота на дошці (вправа 210)
– Прочитайте речення.
– Які букви “стали” не на своє місце? Запишіть речення, виправивши помилки. (Мама заплела Маринці тоненькі кіски. Бігла кізка по мосту, збила куряву густу.)
IV. Підсумок уроку
– Які приголосні звуки називаються дзвінкими? Назвіть їх.
– Які приголосні звуки називаються глухими? Назвіть їх.
– Назвіть пари дзвінких і глухих приголосних звуків.
– Які дзвінкі приголосні не мають парних глухих?
– Як вимовляються в українській мові дзвінкі приголосні у кінці слова і складу? Наведіть приклади.
V. Домашнє завдання з інструктажем
Вправа 211, відповіді на питання, с. 88 (усно).