Застосування вуглецю та кремнію – КАРБОН. СИЛІЦІЙ

Хімія підготовка до ЗНО та ДПА
Комплексне видання

ЧАСТИНА І

ЗАГАЛЬНА ХІМІЯ

ХІМІЯ ЕЛЕМЕНТІВ

КАРБОН. СИЛІЦІЙ

Застосування вуглецю та кремнію

Застосування вуглецю

Вуглець є однією з найпотрібніших корисних копалин на нашій планеті. Вуглець переважно використовують як паливо для енергетичної промисловості. Щорічний видобуток кам’яного вугілля у світі становить близько 550 мільйонів тонн. Окрім використання вугілля як теплоносія, чималу його кількість переробляють у кокс, необхідний для добування різних металів.

На кожну тонну отриманого заліза в результаті доменного процесу витрачають 0,9 тонн коксу. Активований вуглець застосовують у медицині при отруєннях та в протигазах.

Графіт у великих кількостях використовують для виготовлення олівців. Добавка графіту до сталі збільшує її твердість та стійкість щодо стирання. Таку сталь використовують, наприклад, для виробництва поршнів, колінчастих валів та деяких інших механізмів. Здатність структури графіту до розшаровування дозволяє застосовувати його як високоефективну змазку при дуже високих температурах (близько +2500 °С).

Графіт має іще одну дуже

важливу властивість – він є ефективним уповільнювачем теплових нейтронів. Цю властивість використовують в ядерних реакторах. Останнім часом стали користуватися пластмасами, в які як наповнювач додають графіт. Властивості таких матеріалів дозволяють використовувати їх для виробництва багатьох важливих пристроїв та механізмів.

Алмази використовують як гарний твердий матеріал для виробництва таких механізмів, як шліфувальні-круги, склорізи, бурові установки та інші прилади, які потребують високої твердості. Красиво ограновані алмази застосовують як дорогі прикраси, які називають діамантами.

Фулерени були відкриті порівняно недавно (у 1985 році), тому прикладного застосування вони ще не знайшли, однак уже зараз учені проводять дослідження зі створення носіїв інформації величезної ємності. Нанотрубки вже зараз застосовують у різних нанотехнологіях, наприклад таких, як уведення ліків за допомогою наноголки, виготовлення нанокомп’ютерів та багато іншого.

Застосування кремнію

Кремній – гарний напівпровідник. Із нього виготовляють різні напівпровідникові прилади, такі як діоди, транзистори, мікросхеми та мікропроцесори. У всіх сучасних мікрокомп’ютерах застосовуються процесори на основі кремнієвого кристалу. Із кремнію виготовляють також сонячні батареї, здатні перетворювати сонячну енергію в електричну. Окрім того, кремній використовують як легуючий компонент для виробництва високоякісних легованих сталей.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Застосування вуглецю та кремнію – КАРБОН. СИЛІЦІЙ - Довідник з хімії


Застосування вуглецю та кремнію – КАРБОН. СИЛІЦІЙ