ТЕМА 3. КРАЇНИ ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ
§13. Німеччина
4.Здобутки та проблеми.
Об’єднання Німеччини стало найважливішою подією в її повоєнній історії. Перед країною постало багато проблем. По-перше, виникла необхідність інтеграції державної планової економіки колишньої НДР в ринкову економіку ФРН. За нових умов багато підприємств стали неконкурентоспроможними та збанкрутували. Значно зросло безробіття, що посилило соціальну напруженість.
По-друге, виникла проблема збільшення соціальних витрат і капіталовкладень в економіку східних
По-третє, загострилася проблема іноземних робітників, яких у країні налічувалося понад 5 млн. Корінне населення почало розглядати їх як конкурентів на робочі місця. У деяких містах виникали сутички, що іноді призводило до людських жертв.
Нині об’єднана Німеччина (майже 80 млн жителів) – провідна індустріальна держава світу, повноправний член міжнародного товариства.
Якщо в 1990-1993 pp. у східних землях спостерігався спад промислового виробництва, що породжувало песимізм і навіть
Вибори до бундестагу у вересні 1998 р. закінчилися перемогою опозиційних партій. Соціал-демократи сформували уряд, а їхній лідер Герхард Шредер став канцлером. “Шредер символізує зміну поколінь, – сказала в інтерв’ю паризькій газеті “Ліберасьйон” прем’єр-міністр землі Шлезвіг-Гольштейн Гайде Симоніє. – І не тому, що він молодий. Адже він – політик нового стилю, як Клінтон чи Блер”.
Ставши канцлером, Г. Шредер обіцяв створити нові робочі місця, зменшити майже 5-мільйонну армію безробітних, розгорнути нові соціальні програми. Проте повністю виконати свої обіцянки соціал-демократам не вдалося.
У листопаді 2005 р. на позачергових парламентських виборах праві отримали реванш і прийшли до влади. Канцлером Німеччини була обрана
Алліану-Арена. м. Мюнхен (Баварія)
Швидкісний поїзд, м. Кельн
Ангела Меркель – лідер Християнсько-демократичного союзу. Вона стала наймолодшим федеральним канцлером в історії Німеччини. Наступні парламентські вибори підтвердили популярність першої жінки-канцлера, й вона продовжила перебування на цій посаді.
Основними напрямами програми А. Меркель є: реформування федеративної системи, енергетичної політики, бюджетної та фінансової політики, реформи системи охорони здоров’я, боротьба з бюрократизмом.
У період економічної кризи 2008-2010 pp. А. Меркель виступила ініціатором надання фінансової допомоги тим європейським країнам-членам ЄС, які від неї постраждали. Найбільшу допомогу від Німеччини (50 млрд євро) отримала Греція, яка була на межі повного банкрутства.
Німеччина нині – це міцна, правова демократична країна, яка забезпечує своїм громадянам гідний рівень життя та соціальний захист.