Мета: ознайомити учнів з використанням зв’язку між діями додавання і віднімання для перевірки додавання; вдосконалювати обчислювальні навички, вміння розв’язувати задачі на дві дії; розвивати логічне мислення; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Гра “Склади букет”
На дошці прикріплена ваза та квіти з написаними на них прикладами. Учні по черзі беруть квітку та розв’язують приклад. Якщо приклад розв’язаний
3. Порівняння виразів
4. Робота за підручником (с. 7, завдання 34)
– Обчисліть приклади “ланцюжком”.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми закріпимо свої знання про зв’язок дії додавання з дією віднімання, будемо вчитися перевіряти отриманий результат, попрацюємо над задачами.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Підготовча робота
– Заповніть таблицю.
Доданок | 5 | 11 | 50 |
Доданок | 12 | 6 | |
Сума | 13 | 52 | 100 |
–
– Як знайти невідомий доданок?
2. Гра “Склади два приклади” (с. 7, завдання 35).
Учень, якого викликали до дошки, складає і записує 2 приклади на віднімання та розв’язує їх.
Зразок:
7 + 4 = 11
11 – 7 = 4
11 – 4 = 7
3. Пояснення вчителя
– Розв’яжемо приклад на додавання 53 + 24. (Учні обчислюють усно, вчитель записує на дошці: 53 + 24 = 77.)
– Як можна перевірити, чи правильно ми обчислили суму?
– Якщо число 77 істинне, то що ми маємо дістати, коли віднімемо від нього другий доданок 24? (Перший доданок 53.)
– Обчислимо приклад 77 – 24. (Учні обчислюють, отримують 53.)
– Отже, ми правильно обчислили суму 77? (Правильно.)
4. Первинне закріплення (с. 7, завдання 36)
– Розв’яжіть приклади.
Висновок. Щоб перевірити дію додавання, можна від суми відняти один з доданків. Якщо дістанемо другий доданок, то обчислення виконане правильно.
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с. 7, завдання 37)
Аналіз задачі за питаннями вчителя. Складання короткої умови до задачі.
Розв’язання
1) 54 – 22 = 32 (кг) – залишилось
2) 54 + 32 = 86 (кг)
Відповідь: усього зібрали 86 кг меду.
2. Творча робота над задачею
– Замініть в умові задачі число 22 числом 19.
– Що зміниться у розв’язанні?
Розв’язання
1) 54 – 19 = 35 (кг) – залишилось
2) 54 + 35 = 89 (кг)
Відповідь: усього зібрали 89 кг меду.
3. Робота в парах. Гра “Хто швидше?” (с. 8, завдання 38)
– Випишіть усі приклади з відповіддю 15.
4. Самостійна робота (с. 8, завдання 39)
– Дайте відповіді на питання, склавши вирази з коментуванням.
1) 31 + 31 + 31 = 93 (л) – у трьох діжках.
2) 31 + 31 + 12 = 74 (л) – у 2 діжках і відрі.
3) 31 + 12 + 12 = 55 (л) – у діжці і 2 відрах.
4) (31 + 31) – 12 = 50 (л) різниця між кількістю води у двох діячках і відрі.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
Вправа “Незакінчене речення”
– Щоб перевірити дію додавання, треба…
– Щоб знайти невідомий доданок, треба…
– Щоб знайти невідомий від’ємник, треба…
– Перевірте правильність розв’язання прикладів: 35 + 22 = 57; 42 + 16 = 58.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 8, завдання 40; 41.