Мета: сформувати уявлення про лінзу, ввести поняття “розсіювальна лінза, збиральна лінза, оптичний центр лінзи, фокус лінзи, фокусна відстань, оптична вісь лінзи, головна оптична вісь лінзи”; ввести формули для обчислення фокусної відстані, оптичної сили, збільшення лінзи; розвивати інтерес до вивчення фізики.
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання та наочність: різні лінзи.
Плакати: “Лінзи”, “Формула тонкої лінзи”
Відеофрагмент: хід променів через лінзи.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
ІІ. Аналіз
ІІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь
Запитання для фронтального опитування:
– Чи можна за допомогою уламка криги запалити вогнище? Як це зробити?
ІV. Вивчення нового матеріалу
План вивчення нової теми
– Лінза. Тонка лінза.
– Збиральна та розсіювальна лінзи.
– Оптичний центр. Головна оптична вісь. Побічна оптична вісь.
– Фокус. Фокусна відстань.
– Оптична сила лінзи. Одиниця оптичної сили.
– Формула тонкої лінзи.
Опорний конспект
Оптична сила лінзи
D = ,D > 0 збиральна лінза, D < 0 – розсіювальна лінза
Лінійне збільшення лінзи – це відношення висоти зображення до висоти предмета
Г = = ,
Г > 1 – збільшене зображення, Г < 1 – зменшене зображення Формула тонкої лінзи:
= + ,
D = + .
V. Закріплення нових знань і вмінь
– Як за формою лінзи дізнатися, збиральна вона або розсіювальна?
– Як змінюється напрямок променів, паралельних головній оптичній осі збиральної лінзи, після проходження крізь неї?
– Як змінюється напрямок променів, паралельних головній оптичній осі розсіювальної лінзи, після проходження крізь неї?
– Чому фокус розсіювальної лінзи називається уявним?
– Що називають фокусною відстанню лінзи?
– Що називають оптичною силою лінзи?
VI. Підбиття підсумків уроку
VII. Домашнє завдання
– Завдання за підручником. Вивчити конспект, § 26, стор.169 вправа письмово.
– Завдання за задачником:
– Додаткове завдання. Знайдіть у романі Ж. Верна “Таємничий острів” інформацію про те, як герої видобули вогонь без сірників.