Тема: Аналіз перевірної роботи. Вимова і правопис слів із дзвінкими та глухими приголосними звуками
Мета: поглибити уявлення школярів про дзвінкі і глухі приголосні звуки; розвивати вміння розрізняти глухі і дзвінкі приголосні; виховувати любов до природи.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ
1. Аналіз контрольної роботи
2. Перевірка домашнього завдання (с. 66, впр. 147)
– Прочитайте вправу. Які пропущені букви вставили? Поясніть їх написання.
3. Каліграфічна хвилинка
М м Мм Мо ом ор оп во
Медаль гумка ім’я
Моє тобі побажання – будь людиною.
– Визначте наголос у словах; запишіть звукову модель слова людиною.
4. Словниковий диктант
– Запишіть слова, опис яких подається, поставте наголос.
– Плід цього дерева оранжевого кольору з крупною кісточкою. (Абрикос)
– Вічнозелене плодове цитрусове дерево, яке росте на півдні, плід його
– Безбарвна легкозаймиста горюча рідина, яку добувають з нафти, застосовується як моторне паливо, розчинник. (Бензин)
– Велика одногорба або двогорба тварина, живе в пустелях і сухих степах. (Верблюд)
– Дев’ятий місяць року. (Вересень)
– Особа, що виявляє відвагу, хоробрість і самовідданість у бою чи у праці. (Герой)
– Лінія перетину неба і земної поверхні. (Горизонт)
– Письмова робота, вправа для засвоєння або перевірки грамотності, що полягає в записуванні тексту, що диктується. (Диктант)
– Частина одягу у вигляді вшитої до нього торбинки для дрібних речей, грошей. (Кишеня)
– Міська швидкісна електрична залізниця, що проходить переважно під землею в тунелях. (Метро)
– Вид мистецтва, що відображає життя у сценічній дії, здійснюваній акторами перед глядачами. (Театр)
– Як перевірити написання слів з ненаголошеними голосними, які не перевіряються
Наголосом?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про вимову слів із дзвінкими та глухими приголосними звуками.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Творче списування (с. 67, впр. 148)
– Прочитайте слова, уставляючи пропущені букви. Написання звірте за словником.
– Спишіть слова, уставляючи пропущені букви. Назвіть приголосні звуки. Підкресліть слово, у якому всі приголосні – дзвінкі. Вимовте дзвінкі приголосні.
– Складіть усно речення з кожним словом.
Словникова робота
Бензин – безбарвна легкозаймиста горюча рідина, яку добувають з нафти, застосовується як моторне паливо, розчинник.
2. Мовне дослідження (с. 67, впр. 149)
– Прочитайте слова, виразно вимовляючи дзвінкі та глухі приголосні звуки.
– Спишіть слова, підкреслюючи букви, які позначають дзвінкі приголосні, однією рискою, а глухі – двома. Зіставте вимову дзвінких і глухих приголосних, якими починаються слова.
Запам’ятайте! При вимові дзвінких приголосних звуків чуємо голос і шум. При вимові глухих приголосних звуків чуємо тільки шум. В українській мові частина дзвінких приголосних мають парні глухі. |
Пари дзвінких і глухих приголосних звуків
[б] | [д] | [д’] | [г] | [ж] | [з] | [з’] | [г] | [дж] | [дз] | [дз’] |
[п] | [т] | [т’] | [к] | [ш] | [с] | [с’] | [x] | [ч] | [ц] | [ц’] |
Не мають пари: – дзвінкі приголосні [в], [й], [м], [н], [н’], [р], [р’], [л], [л’]; – глухий приголосний [ф]. – В українській мові дзвінких приголосних більше, ніж глухих. І в словах дзвінкі звуки трапляються частіше. Цим і пояснюється милозвучність, краса нашої мови. |
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в групах (с. 68, впр. 150)
– Прочитайте текст.
– Розгляньте малюнок. Яка тема цього тексту? Що вас здивувало?
– Спишіть текст. Підкресліть у першому реченні головні та другорядні члени.
Завдання на вибір
– Підкресліть однією рискою слова, у яких усі приголосні звуки – дзвінкі, а потім двома – слова тільки з глухими приголосними.
– До дзвінких приголосних доберіть пари глухих за зразком.
2. Гра “Закінчи слово”
Учитель читає речення, не називаючи останнього звука останнього слова, а діти хором називають його і піднімають картку із відповідною буквою.
– Виріс в лісі білий гри… (б).
– Петро хворий на гри… (п).
– У собаки гострий зу… (б).
– На обід в нас буде су… (п).
– В цього міста давній гер… (б).
– Є в Марійки гострий сер… (п).
– Хлопці наловили ри… (б).
– Насадили в парку ли… (п).
– У траві сховався ву… (ж).
– Розлили по столу ту… (ш).
– Я піду гуляти те… (ж).
– Нащо ти свій зошит мне… (ш).
– Скільки у дворі калю… (ж).
– Сірників, малий, не ру… (ш).
– Ми підем влітку на пля… (ж).
– Хлопці, м’ячик цей не ва… (ш).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що вивчали на уроці?
– Як називаються звуки, які вимовляються без голосу, тільки з шумом? (Глухі) Наведіть приклади.
– Якщо чуємо і голос, і шум, то такі звуки називаються… (дзвінкі). Наведіть приклади.
– Чому українська мова така мелодійна? (Більше дзвінких приголосних звуків.)
– Назвіть парні дзвінкі й глухі приголосні.
– Назвіть приголосні, що не мають пар.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 68, впр.151. Складіть цікаву історію про життя ваших домашніх тварин. Запишіть. Підкресліть слова, у яких усі приголосні звуки – дзвінкі.