РОЗДІЛ 4. СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ’Я
Глава 2. Безпека в побуті і навколишньому середовищі
§ 32. ДО КОГО ЗВЕРТАТИСЯ ПО ДОПОМОГУ
У цьому параграфі ти:
· дізнаєшся, за якими телефонами можна викликати допомогу в разі необхідності;
· перевіриш свою винахідливість і вміння швидко повідомити служби порятунку;
· потренуєшся правильно складати повідомлення про небезпечну ситуацію і взаємодіяти з рятувальниками.
Аварійні служби
Отже, сталося щось таке, з чим ти не можеш упоратися. Десь спалахнуло, вибухнуло, хтось знепритомнів,
Об’єднайтесь у 3 групи і за допомогою блок-схеми на наступній сторінці визначте, до якої служби слід звернутись у таких ситуаціях:
Група 1: мал. 77, д;
Група 2: мал. 77, б;
Група 3: мал. 77, в.
Мал. 77
Як повідомити рятувальників
Ти вже знаєш, куди звертатися по допомогу. А що казати? У критичній ситуації можна розгубитися, і дорогоцінний час спливатиме марно, поки добереш потрібні слова
1. Що сталося.
2. Хто постраждав.
3. Адреса і найбільш зручний маршрут, щоб під’їхати.
4. Прізвище того, хто телефонує.
Ось яким, наприклад, має бути стисле повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду: “Зіткнення тролейбуса і вантажного автомобіля на Квітковому бульварі поряд з магазином “Господарочка”. Адреса: Квітковий бульвар, 36. Багато постраждалих. Під’їхати краще з боку Ринкової площі, бо з протилежного – автомобільний затор. Повідомив Пилипенко Валентин, продавець магазину”.
Деякі подробиці можуть полегшити завдання рятувальникам і допомогти постраждалим. Так, якщо повідомити, що у людини погано з серцем або вона відчуває сильний біль у грудях, то до неї вишлють бригаду кардіологів зі спеціальним обладнанням.
Склади і запиши в зошиті повідомлення про пожежу в багатоповерховому будинку.
Як зв’язатися з аварійною службою
Кросс-тест
“Звісно, по телефону”, – скажете ви. Добре, якщо він під рукою. А якщо його немає або твій мобільний розрядився? Уяви наведені у крос-тесті ситуації і перевір свою винахідливість.
1. У тебе вдома немає телефону, а в сусідів є. Якщо тобі треба викликати рятувальників, ти звернешся до сусідів (5) чи побіжиш надвір шукатителефон-автомат (7)?
2. Ти став свідком ДТП на шосе за межами населеного пункту. Щоб викликати “швидку допомогу” і міліцію, побіжиш до найближчого житла (6) чи зупиниш будь-який автомобіль і попросиш водія допомогти або викликати “швидку допомогу” (8)?
3. Ти підбіг до телефону-автомата, щоб терміново викликати аварійну службу, але до нього стоїть черга. Ти станеш у чергу (9), попросиш зателефонувати без черги (10), попросиш того, хто телефонує, перервати розмову і дозволити тобі викликати рятувальників (12)?
4. Ти залишився вдома сам, а незнайомий чоловік дзвонить у двері і просить негайно відчинити, щоб викликати “швидку допомогу”. Ти відчиниш двері (11), відмовишся відчиняти (13) чи запропонуєш сам викликати “швидку”, не відчиняючи дверей (14)?
5. Ти вчиниш цілком правильно. Якщо сталося нещастя, слід відкинути сором’язливість і стукати в усі двері, просити у сусідів допомоги (2).
6. Неправильно. Поки добіжиш, хтось може й померти (2).
7. Через надмірну сором’язливість змарнуєш дорогоцінний час і можеш втратити шанс врятувати комусь життя (1).
8. Це правильне рішення. Водії автомобілів зазвичай мають при собі мобільні телефони і одразу викличуть рятувальників. А якщо й не мають, вони швидше дістануться до найближчого населеного пункту і викличуть допомогу (3).
9. Стоятимеш у черзі втратиш дорогоцінний час. Відкинь будь-які вагання: якщо сталося нещастя, ти маєш право негайно зателефонувати до аварійної служби (3).
10. Цього недостатньо. Той, хто тримає слухавку, може розмовляти ще кілька хвилин. Будь рішучішим (3).
11. Неправильно. Зловмисники часто просять відчинити, щоб скористатися телефоном, або кажуть, що вони з ЖЕКу, пошти, міліції. Якщо ти вдома сам, ніколи не відчиняй дверей незнайомим людям. Знайди інше рішення (4).
12. Правильно! Люди здебільшого з розумінням ставляться до такого прохання, але навіть якщо станеться інакше, не зважай – ти зобов’язаний вчинити саме так (4).
13. З одного боку, ти робиш розумно, коли не відчиняєш дверей незнайомцям, але зваж на те, що від тебе, можливо, залежить людське життя. Подумай, як можеш правильно вчинити в такій ситуації (4).
14. Молодець! Саме так і треба вчинити. Ти дістався кінця і тепер готовий правильно діяти у складних ситуаціях.
Як взаємодіяти з рятувальними службами
Поки рятувальники дістаються місця трагедії, слід звільнити під’їзні шляхи до будинку, які часто використовуються як транспортні стоянки. Знайти власників автомобілів неважко. На багатьох автомобілях встановлено сигналізацію, і досить штовхнути таке авто, щоб вона спрацювала. Власник вийде і збільшіть проїзд.
Коли рятувальники прибудуть на місце, дуже важливо, щоб їм не заважали і виконували їхні вказівки. Це – професіонали. Вони спеціально навчені і мають досвід роботи в екстремальних ситуаціях. Вони краще знають, що, коли і як треба робити, але не мають часу на пояснення. Якщо інші люди потрапили в гіршу ситуацію, ніж ти, скажи про це рятувальникам, але не сперечайся, коли вони рятуватимуть тебе – їм видніше.
Підсумки
Ніхто не застрахований від небезпечних ситуацій. Не можеш сам упоратися з небезпекою – негайно звернись до аварійних та рятувальних служб.
Рятувальні служби викликають з будь-якого найближчого телефону поза чергою і безкоштовно.
Повідомлення про екстремальну ситуацію повинні бути стислими та інформативними.
Ніколи не жартуй з вик ликами рятувальних служб! Це карається великим штрафом. Та найголовніше – без допомоги можуть залишитися ті, хто її насправді потребує.