ХІМІЯ – Комплексна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання
РОЗДІЛ II. НЕОРГАНІЧНА ХІМІЯ
9. Неметалічні елементи та їхні сполуки. Неметали
9.2. Галогени
9.2.2. Гідроген хлорид. Хлоридна кислота
Гідроген хлорид (хлороводень)
Молекула хлороводню є ковалентною, лінійною, полярною, з одним a-зв’язком. Атом електронегативнішого Хлору зміщує у свій бік спільну електронну хмару:
Кристалічні гратки твердого хлороводню молекулярні. Ступінь окиснення Хлору найнижчий (-1).
Фізичні властивості
НСl – безбарвний газ з неприємним різким запахом, важчий за повітря, добре розчинний у воді. На повітрі димить, тому що з водяною парою, яка є у вологому повітрі, утворюються краплинки кислоти. В одному об’ємі води розчиняється до 500 об’ємів НСl, при цьому утворюється хлоридна кислота з максимальною масовою часткою гідроген хлориду 38-40 %. Хлороводень доволі токсична речовина, подразнює дихальні шляхи.
Добування гідроген хлориду
У лабораторії хлороводень добувають дією концентрованої сульфатної кислоти на твердий натрій хлорид (при нагріванні):
Якщо ж використати надлишок сульфатної кислоти, то утворюється кисла сіль – натрій гідрогенсульфат:
У промисловості хлороводень одержують при спалюванні водню в атмосфері хлору:
Хлоридна кислота
Водний розчин хлороводню називають хлоридною кислотою. В організмі людини хлоридна кислота виділяється клітинами слизової шлунка і сприяє перетравленню білків пепсином (створює кисле середовище, необхідне для функціонування ферменту).
Це безбарвна, летка рідина. Концентрована хлоридна кислота “димить” на повітрі, тому що з розчину виділяються молекули хлороводню. Хлоридна кислота належить до сильних, одноосновних кислот. Ступінь її дисоціації в розбавлених розчинах перевищує 90 %:
Хімічні властивості
1. Хлоридна кислота виявляє загальні властивості кислот: реагує з металами, які розміщені у витискувальному ряду до водню, взаємодіє з основними й амфотерними оксидами, з основами та амфотерними гідроксидами, із солями:
При взаємодії кислоти з багатокислотними основами можливе утворення основних солей:
Випадає білий сирнистий осад AgCl. Це якісна реакція на хлорид-іон Сl-. Аргентум хлорид, на відміну від інших нерозчинних солей AgBr, Agl (відповідно жовтуватого і жовтого кольору), розчиняється в надлишку NH3:
Хлоридна кислота розкладає солі слабких кислот (карбонати, сульфіти, сульфіди):
2. Концентрована хлоридна кислота виявляє доволі сильні відновні властивості, а тому реагує із сильними окисниками, утворюючи вільний хлор:
3. Хлороводень взаємодіє з органічними речовинами:
– з алкенами:
– з алкінами:
– зі спиртами:
– з амінами: