Урок 114
Тема. Конструктивні вправи зі спільнокореневими словами, вживання їх у реченнях, зв’язних текстах. Спостереження за роллю префіксів у словах
Мета: закріпити й узагальнити знання учнів про морфемну будову слів, закріплювати вміння розрізняти спільнокореневі слова та форми одного і того самого слова; розвивати швидкість письма.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
– Подумайте, на які групи і за якою ознакою ви розділите записані на дошці слова.
Граб,
Ріг, ріжок, ріж, рогатий, різати, зрізаний, ріжечок.
– До якої групи ви включите слово грабом? (До жодної, оскільки це не спільнокореневе слово, а форма слова.)
– А в чому полягає різниця між спільнокореневим словом і формою слова?
III. Оголошення теми й мети уроку
– Отже, сьогодні на уроці ми поговоримо про форми слова і спільнокореневі слова.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Складання опорної схеми
– Давайте проаналізуємо спільнокореневі слова і форми слова, виділимо ті моменти, якими вони
Форми слова | Спільнокореневі слова |
1) Однакові за значенням 2) 3) | 1) Близькі за значенням 2) 3) |
2. Колективне виконання вправи 209
Завдання 209 (1) – усно.
Завдання 209 (2, 3) – колективно коментовано.
3. Диференційоване завдання
Сильні учні – вправа 211.
Учні з недостатньою підготовкою – вправа 210.
– Як визначити префікс у слові?
V. Закріплення та систематизація знань
1. Самостійна робота із вправою 207
2. Робота із словниковими словами
– У вправі 208 ви зустрілися із словами ярина та аеродром.
– Поясніть їх значення.
– Яка орфограма зустрічається в цих словах?
– Як перевірити ненаголошений голосний у корені слова?
– Доберіть спільнокореневі слова або форми, спробуйте перевірити ненаголошені голосні.
– А що ж робити?
– Запишіть слова у словничок, підкресліть літеру, яку треба запам’ятати.
– Запишіть всі форми слів: хлопці – аеродром; дівчата – ярина.
3. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VI. Підсумок уроку
Хвилинка чистопису.
Вийшла червона хустина.
– Обміняйтеся зошитами і звірте написане із зразком на с. 107. Оцініть роботу. Обгрунтуйте свою оцінку.
– Знайдіть слово із префіксом. Доведіть свою думку. Усно доберіть до слова червона спільнокореневі слова, а до слова хустина – форми слова.
– Як розпізнати форми слова і спільнокореневі слова?
VII. Домашнє завдання
Вправа 212, повторити словникові слова.