Біологія. Комплексний довідник – підготовка до ЗНО та ДПА
ОСНОВИ ЕКОЛОГІЇ. БІОСФЕРА
Критерії виду
Морфологічний схожість зовнішньої і внутрішньої будови організмів одного виду. Критерій не абсолютний, тому що існують види-двійники, статевий диморфізм особин одного виду, породи і сорту, що значно відрізняє їх один від одного.
Генетичний – характеризує кількість і структуру хромосом виду, його каріотип. Кожен вид має чітко визначений набір хромосом. Види-двійники відрізняються за кількістю хромосом. Критерій не абсолютний,
Фізіологічний – визначає схожість процесів життєдіяльності і можливість схрещування. Особини різних видів, як правило, не схрещуються і не дають плодючого потомства, однак є винятки. Між деякими різними видами можлива гібридизація.
Біохімічний – дає можливість розрізняти види за біохімічними параметрами (будовою білків і нуклеїнових кислот). Однак наявність мутаційної мінливості веде до синтезу різноманітних білків, тому критерій не абсолютний.
Географічний – визначає область поширення виду.
Екологічний – визначає умови існування виду, його екологічну нішу, місце існування в біоценозі. Але в одній Екологічній ніші можуть існувати різні види. Часто види-двійники займають різні екологічні ніші.
Немає жодного абсолютного критерію, тому для характеристики виду використовують сукупність кількох критеріїв.