Біологія. Комплексний довідник – підготовка до ЗНО та ДПА
ОСНОВИ ЕКОЛОГІЇ. БІОСФЕРА
Кругообіг речовин і енергії в біосфері
Усі живі організми взаємозв’язані з неживою природою і включені в безперервний кругообіг речовин і енергії. В результаті відбувається біогенна міграція атомів. Необхідні для життя хімічні елементи переходять із зовнішнього середовища в організм. При розкладі органічних речовин ці елементи знову повертаються в навколишнє середовище.
В атмосфері завжди присутні гази: азот – 78%, кисень – 20,9% ,
Колообіг СО2
Отже, завдяки збалансованому кругообігу газів склад атмосфери завжди залишається сталим. Атмосфера має біогенне походження. У повітряний кругообіг включається 98,3% усіх речовин.
Великі запаси Фосфору містяться в гірських породах. При руйнуванні гірських порід Фосфор надходить у грунт, а відтак засвоюється живими організмами. Але частина фосфатів розчиняється у воді і вимивається у Світовий океан, де осідає на дні у вигляді відкладів.
Вода також бере участь у кругообігу. У процесі фотосинтезу вона використовується для синтезу органічних речовин, а при диханні і розкладанні органічних залишків виділяється в навколишнє середовище. Крім цього, вода потрібна всім живим організмам. У ній розчиняються мінеральні солі й органічні речовини, необхідні для засвоєння живими організмами. У водному середовищі відбувається кругообіг Натрію, Магнію, Кальцію, Феруму, Сульфуру та інших елементів, що загалом складають 1,7% від загальної кількості речовин, які беруть участь у кругообігу.
У результаті кругообігу речовин відбувається безперервне переміщення хімічних елементів із живих організмів у неживу природу й навпаки. Кругообіг речовин складається з двох протилежних процесів, пов’язаних з акумуляцією елементів у живих організмах і мінералізацією в результаті їх розкладу. Утворення живої речовини переважає на поверхні Землі, а мінералізація – у грунті і морських глибинах.
Одночасно з міграцією атомів відбувається і перетворення енергії. Єдиним джерелом енергії на Землі є сонце. Частина тепла витрачається на обігрівання землі і випаровування води. І лише 0,2% сонячної енергії нагромаджується у процесі фотосинтезу. Ця енергія перетворюється на енергію хімічних зв’язків органічних речовин, при розщепленні й окисненні яких у процесі живлення виділяється і знову витрачається на процеси життєдіяльності організмів: ріст, рух, розмноження, розвиток. Цей процес незамкнутий, тому є необхідність у постійному надходженні сонячної енергії.
Отже, біосфера являє собою велику систему, що складається з різнорідних компонентів, пов’язаних між собою процесами перетворення енергії та речовини. Міграція речовин замкнута в цикли, компонентами яких є тіла живої і неживої природи. Циклічність процесів забезпечує безперервне існування біосфери.