КВІТКА – ГЕНЕРАТИВНИЙ ОРГАН. СУЦВІТТЯ – ОРГАНИ І ОРГАНІЗМ

Біологія – універсальний довідник

БУДОВА КВІТКОВОЇ РОСЛИНИ. ФУНКЦІЇ ЇЇ ОРГАНІВ

ОРГАНИ І ОРГАНІЗМ

КВІТКА – ГЕНЕРАТИВНИЙ ОРГАН. СУЦВІТТЯ

Квітка – орган насіннєвого розмноження. У квітці розрізняють такі частини від периферії до центру: оцвітина, тичинки, маточка (або маточки). Оцвітина складається з чашечки і віночка. Чашечка оточує віночок, який знаходиться всередині чашечки (мал. 17). Така оцвітина називається подвійною. Іноді оцвітина не розділена на чашечку і віночок. Така оцвітина – проста. Так, яблуня, горох, дзвіночки,

картопля – рослини з подвійною оцвітиною. Тюльпан, конвалія, цибуля, дуб, береза – рослини з простою оцвітиною. Верба, тополя – рослини без оцвітини (квітки “голі”).

 КВІТКА   ГЕНЕРАТИВНИЙ ОРГАН. СУЦВІТТЯ   ОРГАНИ І ОРГАНІЗМ

Мал. 17. Будова квітки:

1 – тичинки; 2 – маточки; 3 – пелюстки; 4 – квітколоже; 5 – чашолистки; 6 – квітконіжка

Чашечка іноді складається з окремих чашолистків. Тоді її називають роздільнолистою. В інших рослин чашолистки зростаються один з одним. Тоді чашечка зрослолиста. Віночок також може бути роздільнопелюстковим і зрослопелюстковим. Так, яблуня, шипшина, жовтець,

Герань

– рослини з роздільнопелюстковим віночком; дзвіночки, тютюн, бузок – рослини зі зрослопелюстковим віночком.

Часто через квітку можна провести декілька площин симетрії. Такі квітки називають правильними (лілія, гвоздика, огірки). Іноді можна провести тільки одну площину. Такі квітки називають неправильними (шавлія, горох, левова паща).

Тичинка складається з пиляка на тичинковій нитці. Всередині пиляка утворюється пилок. Кількість тичинок у квітці може бути найрізноманітніша: в орхідей – 1; у пшениці та інших злаків – 3; у вишні – до 30; у шипшини – до 100; у деяких кактусів – до 1000.

Маточка у квітці частіше одна (рідше їх декілька). Маточка складається з приймочки, стовпчика і зав’язі. У зав’язі утворюються насінні зачатки, а після запилення і запліднення – насіння. Зав’язь буває верхня і нижня. Верхня зав’язь розташовується вище інших частин квітки. Вона вільна, її легко виділити з квітки. Нижня зав’язь знаходиться під іншими частинами квітки (мал. 18). Її не можна виділити, не руйнуючи квітку. Горох, картопля, редька, гвоздика – рослини з верхньою зав’яззю. Соняшник, огірки, дзвіночки – рослини з нижньою зав’яззю.

 КВІТКА   ГЕНЕРАТИВНИЙ ОРГАН. СУЦВІТТЯ   ОРГАНИ І ОРГАНІЗМ

Мал. 18. Квітки з нижньою зав’яззю (А – іван-чаю, Б – дзвіночків; зовнішній вигляд і розріз)

Квітки, які мають тичинки і маточки, називаються двостатевими. Є рослини, у яких тичинки і маточки розташовуються в різних квітках. Такі квітки – або тичинкові (чоловічі), або маточкові (жіночі). Жіночі і чоловічі квітки іноді знаходяться на одній і тій же рослині (однодомні) або на різних (дводомні). Наприклад, гарбуз, береза, кукурудза – рослини однодомні. Тополя, верба, конопля – рослини дводомні.

Всі частини квітки знаходяться на квітколожі – осьовій частині квітки. Часто під квіткою добре помітна квітконіжка. Якщо квітко-ніжки відсутні, то квітки називають сидячими (наприклад, подорожник).

Суцвіття. Квітки рідко розташовані поодиноко. Зазвичай вони зібрані у менші компактні групи – суцвіття. Суцвіття можуть бути прості і складні. Прості суцвіття мають тільки головну вісь. Складні суцвіття, крім головної осі, мають і бічні, на яких і розташовані квітки.

Прості суцвіття (мал. 19): 1 – китиця (конвалія); 2 – колос (подорожник); 3 – початок (кукурудза); 4 – зонтик (цибуля); 5 – щиток (вишня); 6 – головка (конюшина); 7 – кошик (кульбаба).

Складні суцвіття: 8 – складний зонтик (кріп); 9 – волоть (бузок); 10 – складний колос (пшениця).

 КВІТКА   ГЕНЕРАТИВНИЙ ОРГАН. СУЦВІТТЯ   ОРГАНИ І ОРГАНІЗМ

Мал. 19. Прості і складні суцвіття (пояснення див. у тексті)

Кількість квіток у суцвіттях є різною, як і розміри суцвіть. Найбільші суцвіття в пальм і агав – до десятків тисяч квіток і 14 м у довжину.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)


КВІТКА – ГЕНЕРАТИВНИЙ ОРГАН. СУЦВІТТЯ – ОРГАНИ І ОРГАНІЗМ - Довідник з біології


КВІТКА – ГЕНЕРАТИВНИЙ ОРГАН. СУЦВІТТЯ – ОРГАНИ І ОРГАНІЗМ