Мета: ознайомити учнів з новою одиницею довжини – кілометром; встановити співвідношення кілометра і метра; формувати вміння перетворювати іменовані числа; провести творчу роботу над задачею; вдосконалювати обчислювальні навички, розвивати логічне мислення, творчі здібності; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усна лічба. Завдання для допитливих
– Є рибка під назвою карликовий бичок. Обчисліть
А) 9 см;
Б) 9 мм;
В) 9 дм.
Відповідь: 9 мм.
3. Математичний диктант
– Число 400 збільшити на 200; 50; 7.
– Число 893 зменшити на 300; 90; 3.
– Різницю чисел 742 і 700 зменшити у 6 разів.
– Різницю чисел 608 і 8 збільшити на 400.
Відповіді: 600; 450; 407; 593; 803; 890; 7; 1000.
4. Фронтальне опитування
– Скільки сантиметрів у їм? в 1 дм?
– Скільки міліметрів у 1 см? в 1 дм?
– Порівняйте: 1 мм і 1 см; 14 дм і 140 см; 1 м 5 см і 15 см.
– Перетворіть складені іменовані числа на прості.
6 м 8 дм = [ ] дм
7 м 09 см = [ ] мм
3 см 2 мм = [ ] мм
– Перша
5. Практична робота (с. 68, завдання 454)
– Виміряйте і порівняйте довжину поданих відрізків АВ і CD.
6. Перетворення іменованих чисел (с. 69, завдання 458)
– Запишіть у метрах або в метрах і сантиметрах.
7. Завдання на порівняння з коментуванням (с. 69, завдання 459)
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми ознайомимося з новою одиницею вимірювання довжини – кілометром, установимо співвідношення кілометра і метра, будемо вчитися визначати відстань, творчо працювати над задачею, вдосконалювати обчислювальні навички.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Пояснення нового матеріалу (с. 69, завдання 455)
– Уявіть відстань між Києвом і Харковом. Чи можливо цю відстань виміряти у метрах? Чи зручно так вимірювати?
– Великі відстані вимірюють кілометрами. Один кілометр тролейбус проїде приблизно за 2-3 зупинки. А доросла людина може пройти 1 км за 15 хвилин.
1 км = 1000 м
2. Первинне закріплення
– Скільки метрів в 1 км? в 7 км? в 5 км?
– Скільки кілометрів складає 1000 м; 4000 м?
3. Робота над задачею (с. 69, завдання 456)
За 1 годину пішохід проходить 4 км. За скільки годин він зможе пройти
1 год – 4 км
? – 20 км
Пояснення вчителя
– Кожні 4 км пішохід проходить за 1 год. А 20 км він пройде за стільки годин, скільки разів по 4 км вміщується у 20 км.
Учні записують розв’язання. (20 : 4 = 5 (год))
Учитель говорить, що відстань, пройдена за 1 год, називається швидкістю руху. (Зі швидкістю учні докладно ознайомляться у 4-му класі.)
4. Робота над задачею (с. 69, завдання 457)
Аналіз умови задачі.
Запис розв’язання задачі: 72 : 8 = 9 (км)
– Після того, як ми дізналися, що велосипедист проїхав 9 км за 1 годину, можна сказати, що швидкість велосипедиста – 9 км/год.
Завдання для допитливих
– За скільки годин велосипедист проїде 45 км?
45 : 9 = 5 (год)
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Розв’язування задачі з коментуванням біля дошки (с 70, завдання 461)
Учитель акцентує увагу учнів на тому, що задачу можна розв’язати двома способами:
1-й спосіб: [ ] • [ ] – [ ] • [ ] = [ ]
2-й спосіб: ([ ] – [ ]) • [ ] = [ ]
– Який спосіб для вас виявився легшим?
2. Самостійна робота. Гра “Шифрувальники” (с. 69, завдання 460)
– Обчисліть приклади. Кожна відповідь має свою букву.
– Розставте букви в порядку зростання значень відповідних виразів.
– Прочитайте, як давні греки називали річку Дніпро. (Борисфен)
3. Творча робота над задачею (с. 70, завдання 462)
– Прочитайте задачі та знайдіть серед виразів той, за допомогою якого розв’язується перша задача; друга задача.
– Проаналізуйте кожен вираз.
– Що означає кожна дія в першому виразі? другому? третьому?
– Запишіть у зошит ті вирази, які є розв’язками задач.
Перевірка виконаної роботи.
Для розумних і допитливих
– Змініть другу задачу так, щоб її розв’язанням був перший вираз.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на уроці?
– Скільки метрів в одному кілометрі?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 70, завдання 463; 464.