Мета: охарактеризувати основні структурні рівні фізичного світу (мікро-, макро – і мегасвіти); формувати поняття про фізичні величини, одиниці та способи їх вимірювання; ознайомити учнів з основними величинами СІ: часу, довжини, площі та об’єму; ознайомити учнів із частковими та кратними одиницями СІ; увести поняття сили як міри взаємодії сил; з’ясувати фізичний зміст поняття “енергія”, розвивати аналітичне мислення та уміння виявляти причини фізичних явищ.
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання та наочність: вимірювальні
Відеофрагмент: про взаємодію заряджених тіл, приливи та відливи гідросфери Землі.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання. Аналіз виконання лабораторної роботи
III. Актуалізація опорних знань та вмінь
Запитання для фронтального опитування:
– Що називається природою?
– Що вивчає фізика?
– Що називається фізичним тілом?
– Що називається речовиною?
– Назвіть фізичні явища та наведіть їх приклади.
IV. Вивчення нового матеріалу
План вивчення нової теми:
–
– Основні та деякі похідні одиниці СІ.
– Вимірювання фізичних величин.
– Взаємодія. Сила.
– Енергія. Робота.
Опорний конспект
Об’єкт фізичного світу | Визначення | Розмір, м | Склад |
Мегасвіт | Світ космічних тіл | 1020-1025 | Галактики, зоряні скупчення, зорі |
Макросвіт | Сукупність навколишніх тіл, які можна спостерігати неозброєним оком | 10-8-1020 | Планети, людина та тіла, які її оточують |
Мікросвіт | Світ частинок, з яких складається речовина | 10-17-10-8 | Молекули, атоми, ядра атомів, нуклони, елементарні частинки |
Основні одиниці системи СІ | ||||||
Метр | Секунда | Кілограм | Ампер | Моль | Кандела | Кельвін |
Деякі фізичні величини | ||||||||
Назва | Позначення | Одиниця вимірювання | Назва | Позначення | Одиниця вимірювання | Назва | Позначення | Одиниця вимірювання |
Префікси до одиниць СІ | |||||
Найменування | Позначення | Множник | Найменування | Позначення | Множник |
Гіга | Г | 109 | Деци | Д | 10-1 |
Мега | М | 106 | Санти | С | 10-2 |
Кіло | К | 103 | Мілі | М | 10-3 |
Гекто | Г | 102 | Мікро | Мк | 10-6 |
Дека | Да | 101 | Нано | Н | 10-9 |
Енергія – це фізична величина, що характеризує здатність тіла або системи тіл виконувати роботу внаслідок зміни свого стану.
Мірою зміни енергії є робота
Закон збереження енергії: у всіх процесах, що відбуваються в природі, сумарна енергія взаємодіючих тіл зберігається.
V. Закріплення нових знань і вмінь
Запишіть значення фізичних величин
2 хв 30 с = … с 0,225 км = … м 25000 см3 = … м3
1 год 20 хв = … с 4520 мм = … м… см 100 мл = … м3
5400 с = … год… хв 500 см2 = … м2 7 МН = … Н
3 м 25 см = … мм 2000 мм = … м 5,5 кДж = … Дж
VI. Підбиття підсумків уроку
VII. Домашнє завдання
– Завдання за підручником. Вивчити конспект, § 5, 6, 7, 8 , стор. 21 вправа письмово.
– Завдання за задачником:
– Додаткове завдання. Визначте ціну поділки вимірювальних приладів, які є у вас вдома.