Хімія – універсальний довідник
ХІМІЯ І ХІМІЧНА ТЕХНОЛОГІЯ
ХІМІЯ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА. ХІМІЧНА ЕКОЛОГІЯ.
ОХОРОНА АТМОСФЕРИ
Джерела забруднення навколишнього середовища – теплові електростанції, підприємства чорної і кольорової металургії, автомобільний транспорт, підприємства для спалювання сміття та ін. За рахунок згоряння викопного палива викидаються в атмосферу оксиди карбону, сульфуру, нітрогену. Для промислових міст характерний смог – забруднене повітря (суміш диму, пилу, туману).
Збільшення вмісту
Протилежний ефект викликає нагромадження в атмосфері пилу. Він затримує сонячні промені, що може призвести до зниження температури на Землі.
Оксид сульфуру(ІV) викидають підприємства кольорової металургії, які випалюють сульфідні руди. Через розчинення оксиду сульфуру У крапельках туману, дощу виникають кислотні дощі. Це призводить
Вихлопні гази автотранспорту містять оксиди карбону й нітрогену, вуглеводні, сполуки плюмбуму. Вони можуть викликати загострення захворювань органів дихання і кровообігу.
У двигунах внутрішнього згоряння створюються умови для появи оксиду нітрогену(ІІ), що на повітрі окислюється до оксиду нітрогену(ІV):
Під дією ультрафіолетового випромінювання Сонця молекули NO2 розпадаються. Утворений атомарний кисень з молекулами кисню утворить озон:
Озон і атомарний кисень, вступаючи у реакцію з вуглеводнями, утворюють токсичні продукти. У вихлопних газах містяться також отруйні речовини – частинки свинцю і оксиду плюмбуму. Перехід на водневе пальне, застосування паливних елементів – ефективне вирішення проблеми захисту навколишнього середовища. Очищення від газових забруднень грунтується на їхньому видаленні рідкими або твердими поглиначами. Так, діоксид сульфуру поглинають лугами:
Очищення газових викидів від оксидів нітрогену грунтується на їхньому каталітичному розкладі, відновленні природним газом або аміаком.