Хімія – універсальний довідник
ХІМІЯ І ХІМІЧНА ТЕХНОЛОГІЯ
ХІМІЯ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА. ХІМІЧНА ЕКОЛОГІЯ.
ОХОРОНА ГІДРОСФЕРИ
У природних умовах відбувається постійний кругообіг води, за рахунок чого вода самоочищається. Зі збільшенням витрат води для промислових і побутових потреб посилюється забруднення води відходами. У водойми потрапляють сполуки феруму, нітрогену, фосфору, сульфуру, плюмбуму, а також жири, поверхнево-активні речовини, кислоти, отрутохімікати, радіоактивні сполуки, нафта і продукти її перегонки
Розчинений у воді кисень необхідний для життя мешканців водойм – фітопланктону, морських водоростей, бактерій, риб та ін.
За рахунок діяльності аеробних бактерій кисень витрачається на окиснення органічних речовин, залишків тваринних і рослинних організмів. При цьому утворюються СО2, Н2О, а також невеликі кількості іонів NО3-, РО43-, SO42-, які засвоюються рослинами. Тим самим відбувається самоочищення водойм.
За рахунок надлишку органічних речовин здійснюється відновна реакція розкладу внаслідок діяльності анаеробних
Великої шкоди водоймам завдають розчинені у стічних водах мінеральні добрива, змиті з поверхні грунту. Відбувається бурхливе розростання бур’янів і водоростей. Водойми перетворюються в болота.
Щоб запобігти змиванню добрив, їх капсулюють – покривають майже нерозчинною у воді оболонкою, через яку мінеральні добрива виділяються за рахунок дифузії.
Побутові стічні води знезаражуються хлором або озоном, піддаються біологічному очищенню.
Найбільш надійним способом захисту водойм від промислових стічних вод є створення замкнутих систем, які забезпечують багаторазове використання води у виробництві.