УРОК 30
Тема. Побутові органічні сполуки
Мета: закріпити знання про побутові органічні сполуки, їх види, значення, вплив на організм людини, уміння надавати першу допомогу в разі отруєнь побутовими хімікатами.
Обладнання: роздавальний матеріал, мультимедійний проектор, комп’ютер.
Тип уроку: З(РДН).
Форми роботи: робота в групах, прийоми “Хімічний диктант”, “Взаємоопитування”, “Гронування”.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
Прийом
Учні в парах ставлять питання одне одному за основними поняттями, вивченими протягом теми:
– розчин;
– розчинювана речовина;
– розчинник;
– масова частка розчинюваної речовини;
– мило;
– синтетичні мийні засоби;
– вищі карбонові кислоти;
– лужний гідроліз (омилення);
– тверде мило;
– рідке мило;
– пральні порошки;
– підбілювачі.
IV. Виконання вправ
(Робота в групах)
1. Прийом “Гронування”
2. Прийом “Хімічний диктант”
Щоби будь-яке прання
1. Порошок з ________________.
2. Порошок ___________________ гарної якості.
3. Порошок для _______________ бавовняної білизни.
4 . ___________ миючий засіб для щоденного прання білизни.
5. Рідкий СМЗ для _____________ і _____________ тканин.
6. ________________________.
7. ________________________ чи бальзам-ополіскувач.
3. Запишіть рівняння реакцій
– Омилення триолеїну;
– одержання рідкого мила з тристеарину;
– одержання твердого мила з трипальмітину.
4. Завдання
1. Складіть план надання першої допомоги в разі отруєння плямовивідником.
2. Для чищення скла використовують 2%-й розчин амоніаку. Обчисліть об’єм амоніаку (н. у.) та води, необхідний для приготування 500 г заданого розчину.
3. Для протирання неполірованих меблів використовують 30%-й розчин спирту. Обчисліть які об’єми 96%-го розчину спирту (? = 0,80 г/мл) та води (? = 1 г/мл) необхідно взяти для приготування 250 г згаданого розчину.
V. Обговорення виконаних завдань
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
Підготувати повідомлення про органічні розчинники.