ТЕМА 1. ПОЧАТКОВІ ХІМІЧНІ ПОНЯТТЯ
Урок 4. Поняття про періодичну систему хімічних елементів Д. І. Менделєєва. Атомна одиниця маси. Відносна атомна маса
Цілі: ознайомитися з періодичною системою хімічних елементів і її будовою, навчитися розрізняти періоди і групи, визначати елементи за місцем у періодичній системі й місце елементів у ній; дати поняття “атомна одиниця маси” і “відносна атомна маса”, навчитися визначати їх за ПС; розвивати вміння учнів працювати з таблицями; виховувати інтерес до вивчення хімії на основі
Обладнання: періодична таблиця хімічних елементів.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу (додатковий об’єм).
Форми роботи: самостійна робота, фронтальна бесіда, лекція з елементами бесіди, робота в парах – взаємоопитування.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Оголошення теми й мети уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Самостійна робота
І варіант | ІІ варіант | |
1 | З наведеного переліку випишіть окремо тіла | З наведеного переліку випишіть |
Ложка, вода, залізо, молоток, золото, пробірка, кисень, зошит | ||
2 | З наведеного переліку випишіть окремо чисті речовини | З наведеного переліку випишіть окремо суміші |
Срібло, мінеральна вода, повітря, розчин солі, золото, мідь, кефір, сірка | ||
3 | Установіть відповідність між назвами й символами хімічних елементів | |
Цинк Mn | Магній Si | |
Манган Pb | Силіцій Br | |
Плюмбум Fe | Бром K | |
Ферум Ca | Калій Cl | |
Кальцій Zn | Хлор Mg | |
4 | Напишіть символи й вимову хімічних елементів: | |
Гідроген; | Алюміній; | |
Фосфор; | Нітроген; | |
Купрум; | Натрій; | |
Карбон; | Оксиген; | |
Аргентум | Сульфур | |
5 | Дайте визначення поняттю атом | Дайте визначення поняттю іон |
6 | Яка будова атома? | Яка будова ядра атома? |
2. Фронтальна бесіда
1. Що таке хімічний елемент?
2. Яке походження назв хімічних елементів?
3. Як позначають хімічні елементи?
4. Як ви гадаєте, чи є така таблиця, де об’єднані всі хімічні елементи?
IV. Мотивація навчальної діяльності
На питання № 4 ми маємо дати відповідь. Давайте поміркуємо: де об’єднані всі цифри? Правильно, це таблиця множення, таблиця Піфагора.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Ознайомлення з будовою періодичної системи
Усі хімічні елементи також об’єднані в таблицю хімічних елементів, яку створив видатний учений Д. І. Менделєєв. Демонструємо учням різні варіанти періодичних таблиць. Звертаємо увагу учнів на те, що один і той самий хімічний елемент належить як вертикальному, так і горизонтальному ряду. Далі розглядаємо будову ПС на елементарному рівні. Даємо поняття періоду і групі.
Період – це горизонтальний ряд елементів. Періоди є малі й великі.
Група – це вертикальний стовпчик хімічних елементів. Тепер можна встановити місце елементів у ПС.
Наприклад, беремо елемент Алюміній і встановлюємо, в якому періоді він знаходиться – у ІІІ періоді, це малий період. Далі шукаємо, в якій групі – також у ІІІ.
Записуємо: Al – ІІІ період, малий, ІІІ група.
Пропонуємо учням самим знайти місце елементів у ПС:
А) Літію;
Б) Хлору.
А тепер зворотне завдання: за місцем у ПС знайти елемент:
А) ІІІ період, V група. (Фосфор)
Б) ІІ період, IV група. (Карбон)
В) ІІІ період, І група. (Натрій)
2. Ознайомлення з поняттями “атомна одиниця маси” і “відносна атомна маса”
Повторюємо правила округлення чисел і вчимо учнів шукати і правильно записувати відносні атомні маси.
Відносна атомна маса позначається Ar.
Відносні атомні маси елементів записуються так:
Ar (Be) = 9; Ar (N) = 14; Ar (Si) = 28 і т. д.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
Взаємоопитування
Учні працюють у парах і ставлять одне одному запитання з вивченого матеріалу:
1. Що таке період?
2. Які бувають періоди?
3. Скільки періодів?
4. Що таке група?
5. Скільки всього груп?
6. Яке місце у ПС займають Кальцій, Оксиген?
7. Що це за елемент – ІІ період, VII група? ІІІ період, ІІ група?
8. Яка відносна атомна маса: Алюмінію, Феруму, Натрію, Фосфору?
VII. Домашнє завдання