Розділ 3 ГОСПОДАРСТВО
Тема 14. ТРАНСПОРТ
§34. Повітряний і трубопровідний транспорт
Географічна розминка
Пригадайте, що є основними показниками економічної ефективності роботи транспорту.
Назвіть основне призначення трубопровідного транспорту.
Повітряний транспорт. Авіаційний транспорт України після розпаду Радянського Союзу тривалий час переживав занепад. Однак останніми роками в Україні попит на авіаперевезення почав зростати, насамперед на внутрішніх маршрутах. При цьому українські авіакомпанії забезпечили
Проблема
Ще декілька років тому на ринку авіаперевезень в Україні п’ять провідних українських авіакомпаній здійснювали перевезення 60 % пасажирів. Тепер вони виконують 85 % авіаперевезень, оскільки поступово зникають дрібні авіакомпанії і залишаються більш конкурентоспроможні. Така ситуація, на думку деяких фахівців, є несприятливою для України, оскільки
Лідером серед українських авіаперевізників (за кількістю перевезень, пасажирообігом) є авіакомпанія “Аеросвіт”. Вона обслуговує найбільшу власну маршрутну мережу, що складається з 60 міжнародних повітряних ліній. Вони єднають Україну зі столицями, діловими центрами і всесвітньо відомими курортами 29 країн – Болгарії, Великої Британії, Єгипту, Ізраїлю, Індії, Таїланду, Китаю тощо. А кооперація з десятками інших авіакомпаній (зарубіжних і українських) дає змогу доставляти пасажирів з єдиним квитком “Аеросвіту” до тисяч кінцевих пунктів в Європі, Північній і Південній Америці, в Азії, Африці й Австралії.
Так само з’єднує Україну з більш як 3 тис. пунктів світу й одна з провідних на ринку міжнародних перевезень авіакомпанія “Міжнародні авіалінії України”. Серед провідних національних компаній-авіаперевізників також і “Українсько-Середземноморські авіалінії*.
Мал. 121. Міжнародний аеропорт “Бориспіль” – головні “повітряні ворота” України
Авіарейси в нашій країні обслуговує кілька десятків аеропортів, вісім з яких є стратегічними, а саме: “Бориспіль” (мал. 121), “Донецьк”, “Одеса”, “Львів”, “Сімферополь”, “Харків”, “Дніпропетровськ”, “Київ-Жуляни” (Додаток 16). Вони пов’язані повітряними лініями з багатьма містами України, СНД, країнами Західної Європи, Азії і Африки.
Провідні підприємства галузі
“Повітряні ворота” України. У 2001 році в Державному міжнародному аеропорту “Бориспіль” почала працювати нова злітно-посадкова смуга завдовжки 4500 км. Вона є кращою у Східній Європі, адже за своїми параметрами може практично без обмежень забезпечити зліт і посадку будь-яких типів повітряних суден навіть за нульової видимості. Нині аеропорт “Бориспіль” приймає регулярні рейси 38 іноземних і 32 українських авіакомпаній, обслуговує за добу близько 10 тис. пасажирів (влітку ця цифра сягає 15 тис.). Після спорудження в 2010 р. надсучасного пасажирського терміналу з пропускною спроможністю 10 млн пасажирів на рік “Бориспіль” стане найбільшим аеропортом Східної Європи.
Трубопровідний транспорт. Основу газопровідного транспорту України становлять магістральні газопроводи, які простягаються від власних газових родовищ до пунктів споживання (мал. 122). Такими часто є великі промислові центри, наприклад: Шебелинка – Харків або Дашава – Київ. Є й більш протяжні газопроводи, що забезпечують газифікацію цілого ряду великих промислових центрів, як-от: Шебелинка – Дніпропетровськ – Кривий Ріг – Одеса – Кишинів або Шебелинка – Київ – Красилів – західні райони України чи Дашава – Долина – Львів тощо.
Завдяки вигідному географічному положенню України через її територію транзитом прямують інтенсивні потоки газу до Західної Європи. Газотранспортна система України є найпотужнішою у світі за обсягами транзиту. До неї входить понад 37 тис. км газопроводів з десятками компресорних станцій. Надійність цієї системи забезпечується 14 підземними сховищами газу загальним обсягом 35 млрд м3.
Транзитні магістральні газопроводи України сприяють надходженню і подачі природного газу до багатьох країн. На територію України природний газ надходить, зокрема, з Росії. Так, довжина газопроводу Уренгой-Помари-Ужгород на території України сягає 1160 км. Газ на територію України надходить також з країн Середньої Азії.
Подача газу за межі України здійснюється за такими напрямками: Молдова, південні регіони Росії, Угорщина – Боснія і Герцеговина, Румунія – Болгарія – Туреччина, Македонія, Греція, Словаччина і далі, через Чехію і Австрію, до Німеччини, Словенії, Італії, Франції.
Україна має також потужну мережу нафтопроводів завдовжки загалом понад 4,5 тис. км. Нафтопровідна мережа представлена найбільшим у світі нафтопроводом “Дружба”. Збудований у радянські роки для транспортування нафти з в країни Східної і Західної Європи, він сягає близько 5200 км завдовжки. У межах України протяжність південної ділянки цього нафтопроводу становить 680 км. До “Дружби” приєднаний нафтопровід Одеса-Броди, побудований між містом Одесою на Чорному морі і містом Броди у Львівській області.
Мал. 122. Газопровідний транспорт
Решта нафтопроводів має внутрішньодержавне і міждержавне значення і забезпечує нафтопереробні заводи України нафтою, основна частка якої поки що надходить з Росії. Зокрема, це нафтопровід Самара-Лисичанськ-Кременчук-Херсон-Одеса.
Важливе значення мають нафтопроводи, які з’єднують вітчизняні родовища і нафтопереробні заводи, як-от: Долина-Дрогобич, Прилуки-Кременчук, Гнідинці-Розбишівське-Кременчук та ін.
Міжнародні транспортні коридори. Упродовж останніх 30-35 років міжнародна спільнота розробляла концепцію створення єдиної планетарної транспортної системи. Її мета – об’єднати континентальні транспортні комунікації, що мають стратегічне значення для вантажних і пасажирських перевезень між Європою і Азією, Азією і Америкою, Європою і Африкою. У центрі уваги опинився передусім напрямок Європа – Азія, за яким дана концепція була втілена в систему міжнародних транспортних коридорів (МТК).
Міжнародний транспортний коридор – це комплекс наземних і водних транспортних магістралей з відповідною інфраструктурою, включно з допоміжними спорудами і під’їзними шляхами, прикордонними переходами і сервісними пунктами, вантажними і пасажирськими терміналами, які забезпечують перевезення вантажів і пасажирів на рівні, що відповідає вимогам Європейського Співтовариства.
З перших 10 пріоритетних європейських МТК уже чотири працюють на території України: 1) Берлін – Дрезден – Вроцлав – Львів – Київ; 2) Трієст – Любляна – Будапешт – Львів; 3) Гельсінкі – Санкт-Петербург – Вітебськ – Мінськ – Москва – Київ – Одеса – Кишинів – Димитровград – Александруполіс; 4) водний Дунаєм: Відень – Братислава – Будапешт – Белград – Рені – Ізмаїл – Усть-Дунайськ.
Слід зазначити, що з розширенням Європейського Союзу постають усе нові завдання щодо формування міжнародних транспортних коридорів. Спеціальною Єврокомісією визначено й затверджено п’ять основних, пріоритетних напрямків європейських транспортних осей: північна, центральна, південно-східна, південно-західна та водні магістралі між європейськими портами. Територією України проходить центральна вісь, у рамках якої визначено основні маршрути: Катовіце – Львів – Київ, Будапешт – Львів, Мінськ – Київ, Київ – Харків, Москва – Київ – Одеса, а також водна вісь, яка з’єднує зону Чорного моря з Атлантикою (Середземним, Балтійським, Баренцовим, Червоним морями та Суецьким каналом) і включає внутрішні водні шляхи: Білорусь – Київ (Дніпром) з виходом до Одеського й Іллічівського портів.
Зазначимо, що європейські МТК не єдина можливість для України інтегруватися у світові транспортні системи. Адже до системи цих МТК органічно вписується Євро-Азійський транспортний коридор (ЄАТК), який передбачає розвиток транспортного сполучення за віссю Захід-Схід, з Європи через Чорне море, Кавказ і Каспійське море до Середньої Азії. Загальна мета цього проекту полягає в поєднанні транспортних маршрутів країн-учасниць із європейськими МТК та іншими транспортними системами.
Разом з вирішенням транспортних проблем розбудова й розвиток національної мережі МТК на території України позитивно вплине на економіку країни, сприятиме створенню нових робочих місць.
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 6 (закінчення)
Позначення на контурній карті основних районів вугле-, газо – і нафтовидобутку, нафто – і газопроводів
1. На контурній карті України позначте основні нафто – і газопроводи.
УЗАГАЛЬНЕННЯ
Повітряний транспорт спеціалізується здебільшого на перевезеннях пасажирів і є наймолодшим, найшвидкіснішим і найдорожчим.
Трубопровідний транспорт України добре розвинутий і є економічним та ефективним для перевезення рідкого палива, газу, пального, хімічних продуктів.
На території України продовжує формуватися система міжнародних транспортних коридорів, що сприяє як розвитку економіки країни, так і зміцненню зв’язків з різними країнами.
Ключові терміни і поняття
Повітряний транспорт авіакомпанія аеропорти трубопровідний транспорт газопровід магістральні газопроводи нафтопровід міжнародні транспортні коридори
Самоперевірка
Визначте найближчі до району вашого мешкання міжнародні транспортні коридори і поміркуйте, які це може принести вигоди (або проблеми).
Поясніть, чи можуть, на вашу думку, взаємодіяти повітряний і трубопровідний види транспорту.
Назвіть і покажіть на карті діючі міжнародні транспортні коридори. Які перевезення трубопровідний транспорт не може здійснювати, на відміну від інших видів транспорту?