Урок 98
Тема. Правильна вимова звуків [г], [г], позначення їх буквами “ге” і “ге”
Мета: закріпити вміння правильної вимови й написання слів із цими звуками; збагачувати активний лексичний запас учнів словами зі звуком [г]; формувати уявлення про фразеологізми (без уживання терміна), доречне їх уживання в мовленні; виховувати ввічливість і повагу до оточуючих; вчити користуватися тлумачним словником.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань. Повідомлення теми й мети уроку
1. Перевірка
– Зачитайте виписані групи споріднених слів. У кожній назвіть корінь.
2. Хвилинка чистопису
Га ге гу гудзик
– Доберіть слова з цими буквосполученнями. Складіть речення і запишіть їх.
III. Робота над закріпленням і поглибленням вивченого матеріалу
1. “Хто більше знає слів ввічливості?” (вправа 179)
– Прочитайте вірш. Назвіть слова ввічливості і випишіть їх. (Доброго ранку!)
– Який звук позначено буквою г у виділеному слові? (Звук [г])
– Які ще слова ввічливості ви знаєте?
– Таких слів багато, але
2. Самостійна робота (вправа 180)
– Прочитайте слова, правильно вимовляючи звук [г].
– Покажіть на дошці, як ви зробили звуко-буквений аналіз слова гедзь.
– Скільки в ньому складів? Чи можна це слово перенести?
3. Колективна робота з підручником (вправа 181)
– Прочитайте вірш.
– Доберіть до виділених слів спільнокореневі й запишіть. Позначте корені.
– Допишіть речення за зразком. (А гусоньки загегочуть: “Ге – ге-ге!” )
4. Фізкультхвилинка
5. Робота з фразеологізмами (вправа 182)
– Прочитайте вислови й поміркуйте, коли й про кого так говорять. У яких ситуаціях вам доводилося чути ці вислови?
(Гострий на язик – здатний дотепно і влучно говорити;
Може гори перевернути – може виконати неможливу роботу, зробити дуже багато;
Гав ловить – марно витрачати час;
Крутиться дзигою – вертлява людина.)
– Які інші подібні вислови ви чули?
– Ось послухайте ще кілька прикладів зі скарбниці української фразеології і постарайтесь запам’ятати.
Хоч кіл на голові теши – неможливо переконати вперту або нетямущу людину;
Не своїм голосом – кричати дуже голосно, надривно;
На галай-балай – зробити недбало, абияк, необдумано, сяк-так.
Влучно використовуйте подібні вислови у своєму мовленні, і ваша мова набуде барвистості й емоційності.
6. Коментований словниковий диктант
Агрус, гава, ганок, гвалт, грунт, гуля, гедзь, гречний, гудзик, гогель-могель.
– Запишіть слова і підкресліть у них літеру г.
– Значення яких слів ви не можете зрозуміти? (Гвалт – сильний крик, галас; гречний – галантний, чемний, ввічливий, шанобливий; гогель-могель – яєчні жовтки, збиті з цукром) Значення цих та інших висловів можете знайти у тлумачному словнику. Щоразу, як тільки якесь слово для вас нове, дивіться у словник і сміливо це слово вживайте у своєму мовленні.
IV. Підсумок уроку
– Які звуки вчилися розрізняти на уроці? Якими літерами вони позначаються на письмі? ([Г] – “ге” – г, [г] – “ге” – г)
– Кількість слів зі звуком [г] значно менша, ніж з іншими звуками. Назвіть декілька, користуючись тлумачними словниками, що лежать у вас на партах.
– Доберіть близькі за значенням слова до слова гречний.
– Яке значення мають вислови “хоч кіл на голові теши”, “кричати не своїм голосом”?
– Як говорять, коли людина робить щось абияк, недбало?
– А ви намагайтеся все робити старанно і домашнє завдання – також.
V. Домашнє завдання з інструктажем
Вправа 183 (за бажанням), 184.